Banyo tasarımına etki eden faktörler
The Factors affect of bathroom design
- Tez No: 142647
 - Danışmanlar: PROF. DR. S. METE ÜNÜGÜR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan yaşamında çok önemli bir yere sahip olan banyo mekanının tasarım aşamasında ve şantiye uygulamalarında; teknolojik gelişmeler sonucu içinde yaşadığımız 21. yüzyılda karşılaşabileceğimiz birtakım sorunların analizi ve bazı çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. I. Bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı bildirilmiştir, n. Bölümde, banyonun tanımı yapılmış ve ıslak mekanların tarihsel süreç içerisinde geçirdiği evrimin doğu- batı senteziyle aktarımı sağlanmıştır, m. Bölümde ise banyo mekanında yer alan eylemler ve kullanılan sağlık gereçleri ile armatürlerin tanımı yapılıp, boyutsal ölçüleri belirtilmektedir. Son kat kaplama olarak adlandırılan,çeşitli malzeme alternatiflerinin de tanıtıldığı IV. bölümde“ finishing ”bitirme elemanları incelenmektedir. Son bölüm olan V. Bölümde ise şantiyelerde sıkça karşılaştığımız yanlış uygulamaların doğru örneklemeleri ile karşılaştırılıp inşaat sektöründe oluşan,paha biçilemeyecek, malzeme, işgücü ve maddi kayıplarına karşı önlem teşkil edecek incelemeler yapılmaktadır. Tesisat sistemlerinin binada oluşturabileceği problemlerin belirlenmesi, ileride ortaya çıkabilecek sorunlara karşı erken önlem alınmasını kolaylaştıracağından, V. bölümde sıhhi tesisat sistemlerinde planlama ve dizayn süreci ele alınmış ve sıhhi tesisat sistemlerine bağlı olarak ortaya çıkan entegrasyon sorunları incelenmiş; hazır tesisat bileşenlerinin ıslak hacimlerde kullanılmasının önemine değinilmiştir. Sonuç olarak“ banyo mekanının farklı ölçeklerde yer alan bileşenlerinin holistik (bütünleşik) bir yapısal düzen içinde ele alınması, bu kapsamda planlama, tasarlama, yapım ve kullanım aşamalarının dikkate alınması ”düşüncesi üzerinde durulmaktadır. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, improving analysis of some problems and advises against these problems which can be faced with in designing and site applications of bathrooms which have very important place in human life, due to technical developments in 21st century has been aimed. In the first section, the scope and aim of this study has been given. In the second section, bathroom has been defined and evoulution of wet places during the historical duration has been explained with east-west synthesis. In the third section, actions, sanitary(health) supplies and the definitions and dimensional sizes of armatures in bathroom places have been given. Finishing elements have been examined in IV. Section whereas alternatives of various supplies as defined“Last layer coating”have been given. In the last V. Section wrong applications have been discussed by giving correct application examples beside them. With this comparision some examinations have been given as being precautions to decrease the loss of material, labour power and money in construction sector.Determining the problems which sanitary systems can cause easies taking early precautions against troubles that might occur in future, therefore in this section, planning and designing period of sanitary systems has been given and integration problems caused by these systems have been examined; the importance of using ready-made sanitary components has been emphasized. Within this scope, it has been emphasized that the components of bathrooms which take place in different scales must be considered under a whole structural system and beside this much more importance must be given in planning, designing, construction and using phases. xu