İnşaat sektöründe tedarik zinciri yönetimi
Supply chain management in construction industry
- Tez No: 142646
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapım Yönetim Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ ÖZET Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de küreselleşmenin gerekliliklerin yerine getirilmesi, küresel rekabet için zorunluluktur. İnşaat sektöründe, yapım sistemleriyle yönetim sistemlerinin birbirine paralel ilerlememesi ve sektörde etkin yönetim anlayışının kullamlmaması yapılan işteki verimliliği düşürmektedir. Tedarik zinciri yönetimi, günümüzde imalat sektöründe, ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünü korumak isteyen firmaların kullandığı ve çok yarar sağladığı bir yaklaşım olmuştur. Enformasyon teknolojisinin etkin olarak kullanımını gerektiren bu yaklaşımın, inşaat sektörü için kullanımının çok yaygın olmadığı gözlenmiştir. Ülkemiz için durum, daha da kötü ve inşaat firmalarının çoğu konuyu bilmemekte, firmaya sağlayacağı faydayı hesap edememektedir. Çalışma kapsamında birinci bölümde araştırmanın arka planı anlatılarak problem belirlenmiş ve tanımı yapılmıştır. Çalışmanın kapsam ve sınırlarının belirlenmesinden sonra, amaç ve hedefler ortaya konmuştur. İkinci bölümde, küreselleşme ve sonuçları, özellikle inşaat sektörü ve tedarik zinciri yönetimi konusu ele alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, temin yönetimi konusu incelenerek eksikleri belirlenmiş, bu eksikliklerin tedarik zinciri yönetimi kullanılarak giderilebileceği üzerinde durulmuş ve etkin bir tedarik zinciri yönetimi uygulaması için yapılması gerekenler açıklanmıştır. Dördüncü bölüm, inşaat sektörü için temin ve tedarik zinciri yönetimi anlayışlarının incelendiği bölümdür. İnşaat sektörünün yapısına göre tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının nasıl farklılık gösterdiği tespit edilerek, inşaat sektöründe tedarik zinciri yönetimi yaklaşımının ne seviyede olduğu belirlenmiştir. viiiBeşinci bölüm, Türk inşaat sektörünün tedarik zinciri yönetimim ne ölçüde kavramış oldukları araştırılmış ve bunlara yönelik ne gibi çalışmalar yaptıklarını belirlemek için araştırma çalışması yapılmış ve çalışmayla ilgili genel sonuç ve öneri kısmı oluşturulmuştur. Altıncı bölümde ise tez çalışmasının genel bir değerlendirmesi yapılarak inşaat sektöründe etkin bir tedarik zinciri yönetimi için yapılması gerekenler proje, firma, sektör ve uluslararası bazda belirlenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUPPLY CHAIN MANAGEMENT IN CONSTRUCTION INDUSTRY SUMMARY It is compulsory to do the necessities of globalization to compete in the competitive environment. The improvement of construction systems and management systems do not move together in construction industry, so not using effective management approaches decrease the productivity of the work. Supply chain management is used by the firms both in national and international area in industrial manufacturing to preserve their competitive force. By his way they obtain many benefits. It is observed that, the approach which needs a developed information system isn't used widespread in the construction industry. For our country, the situation is worse and most of the construction firms don't know the subject and don't calculate the benefits of the approach which the firms obtain by using it. In the first“Introduction”chapter, the research problem is stated after discussing its background/The scope and limitations, previous work related to this problem and the aim and the objectives of the work are outlined here. In the second chapter, globalization and its results, are studied especially with its effects on construction industry and supply chain management. In the third chapter after procurement management and its deficiencies are discussed, it is determined that the deficiencies can be removed by using supply chain management and the needs for an effective supply chain management application are outlined. In the fourth chapter, procurement and supply chain management approaches are examined for construction industry. The differecies in construction supply chain management from other industrial manufacturing and the level of theapplication of the approach in construction industry is determined.In the fifth chapter, the level of supply chain management in Turkish construction firms is examined by a research and a general result is obtained. The sixth and the last chapter, outlines the conclusions derived from the results above. For effective supply chain management in construction the necessities are determined in project, firm, industry and international levels. XI