Dalgacık ve spektral analiz yöntemlerinin birleşimi ile elektrik motorlarında arıza tanısına yönelik yeni bir yaklaşım
A New approach for fault detection problems in electric motors under the combination of the wavelet and spectral analysis techniques
- Tez No: 142663
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
DALGACIK VE SPEKTRAL ANALIZ YÖNTEMLERİNİN BİRLEŞİMİ İLE ELEKTRİK MOTORLARINDA ARIZA TANISINA YÖNELİK YENİ BİR YAKLAŞIM ÖZET Bu çalışmada, son senelerde en önemli işaret işleme tekniklerinden biri olan çoklu- çözünürlüklü dalgacık analizi tanıtılmıştır. Bu anlamda arıza tanısındaki bir uygulama olarak elektrik motorlarında rulman arıza tanısı ele alınmıştır. Deneysel çalışma olarak 5HP' lık asenkron elektrik motorunun rulmanları yedi eskitme aşamasında elektriksel olarak yaşlandırılıp performans testi neticesinde, motor akım ve titreşim işaretleri bir işaret koşullandıncı devre ve 4kHz' lik bir kesim frekansım içeren“anti-aliasing”filtreden geçirilerek 12kHz' de örneklenerek toplanmıştır. Bu çalışmada mekanik bir arızanın elektriksel veriden elde edilmesi amaçlanıp bu bakımdan motor faz akımlarmdan birinin alt band analizleri gerçekleştirilmiştir. İşaret sekiz alt banda bölünüp tüm detay alt bandları ve son yaklaşım alt bandı gözönüne alınarak bunların güç spektrurnu yoğumluklan hesaplanıp uygun formatta toplanmıştır. Netice olarak bu son durum ile orijinal akım işaretinin bozuk durumuna ilişkin güç spektrurnu yoğunluğu hesaplanıp karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırma sonucunda spektrumun alçak frekans bölgesinde 30 Hz civarında (29.03 Hz) yüksek bir genlik değeri gözlenmiştir. Bu bakımdan 30 Hz rotorun dönme frekansmdaki kuvvetlenme olarak yorumlanabilir. Bu etkinin dalgacık analizi ile sağlandığı gösterilmiştir. Bu ise tamamen yeni bir yaklaşım olup bu konudaki orijinal bir araştırmanın sonucudur.
Özet (Çeviri)
A NEW APPROACH FOR FAULT DETECTION PROBLEMS IN ELECTRIC MOTORS UNDER THE COMBINATION OF THE WAVELET AND SPECTRAL ANALYSIS TECHNIQUES SUMMARY In this study, one of the most important signal processing techniques (multi- resolutional wavelet analysis) is introduced. The faults for the electric motor bearings are chosen for the fault detection application. The experimental study is consisted of the following steps:. A 5HP asynchronous electric motor is electrically aged in seven steps and at the end of the performance test the current and vibration signals are obtained.. The signals are passed through an anti-aliasing filter which has a cutoff frequency at 4 kHZ and after that the signals are sampled at 12 kHz. In this study a mechanical fault is tried to be detected by the help of electrical data. For this purpose the sub-band analysis for one of the motor phase currents is made. The current signal is divided into eight sub-bands. All of the detail sub-bands and the last approximation sub-band are taken into account, the power spectral densities are calculated for these sub-bands and added together in a suitable format. Eventually, this last state and the power spectral density of the original current signal itself is calculated and compared. After the comparison, a high amplitude value is observed in the low frequency region at 30 Hz (29.03 Hz). This situation can be thought as the strenghtening of the rotor rotation frequency. It can easily be told that this effect is obtained by the help of the wavelet analysis. VI