Feedforward amplifier design
İleri beslemeli kuvvetlendirici tasarımı
- Tez No: 142662
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PALAMUTÇUOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İLERİ BESLEMELİ KUVVETLENDİRİCİ TASARIMI ÖZET Son elli yılda haberleşme teknolojiklerinin geçirdiği evrim sayesinde insanlık birkaç kanallı televizyondan her saat birçok program yayınlayan çok sayıda televizyona kavuştu. Evlerimizdeki telefon yerini her zaman taşıyabildiğimiz cep telefonlarına bıraktı. Günümüzde havadan iletilen veririnin kalitesi ve miktarı her geçen gün artmaktadır. Haberleşme teknolojilerinin en önemli konulan kapasite ve hız olarak isimi endirilmektedir. Sayısal haberleşme teknikleri, nakledilen verinin hantallığım ortadan kaldırarak kalitesini arttırdı. Fakat haberleşme kanallarının kapasitesinin frekans, bant genişliği ve işaret gürültü oram ile sınırlandırılmış olduğu bilinmektedir. Bir başka nokta da haberleşme kanallarım paylaşımıdır. Bu konu havadan haberleşme teknikleri açısından daha fazla zorluklar içermektedir. Bu sistemler bant genişliği kaynaklarının azalması sorunuyla karşı karşıyadır. Bu yüzden, modern haberleşme sistemleri mevcut bant genişliği içerisinde verin artışı sağlamak zorundadır. Bunun için gerekli kompleks modülasyon sistemleri yüksek lineerlikli kuvvetlendiriciler kullanan yüksek doğruluklu iletim sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Lineerleştirmenin kazancı düşürdüğü, maliyetleri arttırdığı ve güvenilirliği azalttığı yıllardır bilinmektedir. Ayrıca, geri besleme, ön düzeltme ve iler besleme gibi lineerleştirme tekniklerinin yüksek güç gerektiren uygulamalara aktarılması düşük güçlü uygulamalarda olduğu kadar kolay olmamaktadır. Fakat bu konuda yapılmış birçok çalışma, harcanan çabanın bir ekonomik kazanç karşılığının olduğunu göstermiştir. Bu tez çalışmasında, ilk olarak lineerliğin tanımlanması, işaret tammlanmalanyla beraber yapılmıştır. Güç kuvvetlendiricileri için sistem tasarım isterlerinin belirlenmesi ikinci kısmı oluşturmuştur. Daha sonra lineerleştirme teknikleri geri besleme teorisi ve ileri besleme tekniğini de kapsayacak şekilde anlatılmıştır. Son olarak ileri besleme sistemleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Analizin sonuçlan 802.11a WLAN uygulamasının bir parçası olan 100 MHz bant genişlikli 5GHz bir ileri besleme güç kuvvetlendiricisi tasanmıyla benzetim olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
FEEDFORWARD AMPLIFIER DESIGN SUMMARY Throughout last fifty years communications technology made an evolution on its era. Some years ago, while we had a few television channels, today there are lots of choices of channels and programs most of them available on digital broadcast. Phones at our homes had their share and they are now mobilized. The quantity and the quality of the data transmitted over mobile systems are improving continuously. The important matters of communication technologies have become capacity and speed. Digital processing technologies removed the redundancy and increased the quality of transmitting information. However it is well known that the capacity of the communication channels is limited by frequency, bandwidth and signal-to-noise ratio. Another point is that the separation of the communication channels which is a difficult task in radio communications. These systems face the scarcity of the bandwidth resources. Therefore, modern communication systems have to increase the existing bandwidth efficiency by using more complex modulation systems, which require high fidelity transmitters operating with high linear amplifiers. It is well known for years that linearity reduces efficiency very much, increases the cost and causes low reliability. The linearization techniques like feedback, pre- correction and feedforward cannot be easily applied to the high-power amplifiers as it can be to the low power systems. Numerous studies made on the subject have revealed that the effort consumed on these studies justified by economical benefits. In this thesis, firstly, definition of linearity is made in addition to the signal descriptions. System design requirements for power amplifiers formed the second part. Then the linearization techniques including feedback theory and feedforward overviewed. Finally feedforward systems investigated and analyzed in detail. The outcome of the analysis simulated by designing of a 100 MHz BW 5 GHz feedforward power amplifier for 802.1 la WLAN applications. XI