Türkiye'de şehirlerarası konut yapısını farklılaştıran unsurların incelenmesi
The Determinants of the intercity housing prices in Türkiye
  1. Tez No: 142664
  2. Yazar: BERNA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
TÜRKİYE'DE ŞEHİRLERARASI KONUT FİYAT YAPISINI FARKLILAŞTIRAN UNSURLARIN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmanın konusu, Türkiye'de Şehirlerarası Konut Fiyat Yapısını Farklılaştıran Unsurların İncelenmesidir. Konu olarak konut fiyatının seçilmiş olmasının en önemli nedeni, konutun, toplumun en küçük birimi olan ailenin özel mekanı, mekanla toplumun ara kesitini oluşturan, bütün zamanların ve toplumların en ortak bina türü olmasıdır. Konutun barınma ihtiyacım karşılaması, kişilere gelecekte güvence sağlaması, bir yatırım aracı olması, yerleşme dokusunun, kimliğinin oluşmasında yapılaşmış çevrenin en önemli yapıtaşı olması en önemli işlevleridir. Konutun çok işlevli bir olgu olması ve bu işlevlerin her birinin şehirle olan bağlantısı, yerleşme sisteminin de etkilenmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı barınak olmanın yanı sıra ekonomik bir yatırım amacı olarak değerlendirilen konutların fiyatlarında konutun kendi özelliklerinden başka etkenlerin de rol oynadıklarmı ortaya koymaktır. Aynı üretim sürecinden ve maliyetinden geçen konutların değerlerinin şehirden şehre değişiminin sadece konutun yapısal özelliklerinden dolayı olmadığım, konumlanan şehre ait sosyo ekonomik yapının; doğal, yapılaşmış çevrenin; idari yapımn etkili olduğunu vurgulamaktır. Belirtilen amaç doğrultusunda, şehirlerarası konut fiyatlarının farklılaşmasını açıklamak için çoklu regresyon yöntemi uygulanmış, denklem sonuçlarının elde edilmesi ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ile araştırmanın kapsamı oluşmaktadır. Belirtilen konu ve, amaç, kapsamda çalışılan araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın konusu, amacı, önsavı, yöntemi ve kapsamı ortaya konarak, araştırmanının kuramsal yapısının tanımlanan giriş bölümünün ardından ikinci bölümde konut fiyatının farMüaştuılmasınm teorik ve uygulamalı olarak araştıran çalışmalar, şehiriçi konut fiyatım farklılaştıran özellikler konusunda yapılan araştırmalar, şehirlerarası konut fiyatım farklılaştıran özellikler konusunda yapılan araştırmalar olmak üzere incelenmiştir. vıuÜçüncü bölümde, konut fiyatını oluşturan unsurların şehirsel yapıyla olan ilişkileri irdelenmiştir. Konut ve şehir arasındaki ilişki ele alındıktan sonra, konut ve şehir arasındaki ilişkinin fiyat bakımından önemi şehrin doğal çevre, yapılaşmış çevre, sosyo-ekonomik çevre yapısı ve idari yapısı açısından irdelenmiştir. Şehrin sosyo ekonomik ve fiziksel yapısına ait unsurlar genel kavramlar olarak ele alınabilir ancak idari yapı ile genelleştirmeye gidilmesi sağlıklı olmayabilir, her ülkenin idari yapışırım konut sektörü üzerinde farklı yansımaları olacağı için Türkiye'de uygulanan konut politikaları bu başlık allında incelenmiştir. Dördüncü bölümü, araştırmamn model kısmı oluşturmakladır. Bu bağlamda, araştırmanın önsavı ve yöntemi, örneklem alanlarının tanıtılması, verilerin toplanması, modelde kullanılacak bağımsız değişkenlerin tanımlanması, betimleyici istatistikler, değişkenlerin çoklu regresyon denkleminde kullanılacak hale getirilmesi başlıkları altında modelin altyapısını oluşturan öğeler derinlemesine incelenmiştir. Tüm bu değerlendirmelerin ardından, örneklem için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Ortaya çıkan analiz sonuçlarının Türkiye bütününde değerlendirilmesi, konut fiyatım etkileyen değişkenlerin incelenmesi yer almaktadır. Sonuç bölümünde, araştırmamn bulgularının genel değerlendirilmesi yapılarak, varılan sonuçlar açıklanmış ve konunun geliştirilmesi için yeni araştırma konuları önerilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
the determinants of the intercity housing prices in Türkiye SUMMARY The subject of this study is to research the determinants of the intercity housing price differences. The most important reason for selecting this subject is that as the most common building type of all times and of all societies houses are the private spaces for the smallest social unit, the family. Being a shelter, house is a guarantee, an investment way for people and the most important part of urban pattern. Being multidimensional commodities, houses make the settlements change easily because all the functions of this commodity have relations with the city. The aim of this work is to mark that not only the structural characteristics of the houses affect the prices but also the characteristics of cities affect the housing prices. The differences among the intercity housing prices occur especially because of the physical, socio economic and administrative structure of the cities. To proof this claim, multiple regression model was put into practice and the results were evaluated. This study is composed of five parts. After the introduction section where topic, purpose, thesis are metioned, the studies which investigate intracity and intercity housing price differences are explored at the second part of the study. In the third part of the study, the relation between the city and the housing prices was searched. After the evaluating the relation between the city and the housing, the importance of the housing prices was considered from some points of the city like physical, socio economic, administrative structure. Majority of the physical, socio economic characteristics of the cities can overlap however the administrative structure is special. In order to analyze the administrative structure the housing policy of Türkiye was investigatedAt the fourth part, regression model is marked. The thesis, methodology, the samples, collecting datas, definition of variables are examined in details. After this evaluation, the multi regression method is applied to the sample. After this process, the result of the analysis and the determinants of the intercity housing price differences are appraised by taking the conditions of Türkiye into accountIn conclusion, the study is evaluated and further research is suggested in order to develop the study. XI