New user-centered methods for design innovation: A study on the role of emerging methods in innovative product design and development
Tasarım yeniliği için kullanıcı merkezli yeni yöntemler: Yeni ortaya çıkan yöntemlerin yenilikçi ürün tasarımı ve geliştirmedeki rolü üzerine bir çalışma
- Tez No: 142665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ALPAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Çağımız bizlere ekonomik ve sosyo-kültürel değerlerde önemli değişikliklere yol açan büyük değişimler ve tahmin bile edilemeyen teknolojik gelişmeler sunuyor. Değerlerdeki bu değişimle birlikte, toplum odağını üretimden, bilgi ve yaratıcılığa yöneltiyor. Bu yönelimin bir yansıması olarak, bireylerin ihtiyaçları ve beklentileri de, yeni deneyimler aramak yönünde değişiyor. Sonuç olarak, çağımızın tüketicisi artık yeniliğe, yenilikçiliğe ve yartıcılığa değer vermeye başlıyor. Bu çağın kullanıcısının yeni ihtiyaçlarına cevap verebilmek için firmalar da yenilikçi olmayı istiyorlar. Tüketicilerin gerçek ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan gerçekten yeni ürünler geliştirmeye çalışıyorlar. Bunu başarmak için de, tasanmm, özellikle endüstriyel tasanmm, kullanıcılar için anlamlı ürünler ve özellikler yaratarak önemli bir rol aldığı, bir takım yenilik süreçleri kullanıyorlar. Bu çerçevede, tasarım yeniliği, kendine özgü bir takım kaynaklar ve yöntemler kullanan bir paradigma olarak ortaya çıkıyor. Tasarım yeniliği yöntemleri, çoğunlukla tasarım yöntemlerinden oluşmakta, ancak yeniliğin temel kaynağı olarak kullanıcılara odaklanmaktadırlar. Bu yöntemler yalnızca kullanıcı bilgisini yenilik sürecine katmıyor, ayrıca kullanıcıları yaratıcı olmaya ve yenilikçi sürece katılmaya teşvik ediyorlar. Tasarım yeniliğinin, firma perspektifinden de geleceği parlak görünüyor. Teknolojik yemlikle kıyaslandığında tasarım yeniliği, daha az riskli, daha az pahalı, daha az zaman isteyen, firmayı daha az tehlikeye sokan, bunun ötesinde, kullanıcının gerçek ihtiyaçlarına daha iyi cevap veren bir yenilik türünü oluşturuyor. Tasarımla ortaya çıkan yeniliği teknolojiyle ortaya çıkan yeniliğe olan avantajları, firma anlayışlarında ve yeni ürün geliştirme organizasyonlarında da değişimler olacağım gösteriyor. Sonuç olarak, bu çalışma temelde tasarım yeniliğinin yenilikçi ürün tasarımı ve geliştirmesindeki rolünü ve yeni ortaya çıkan kullanıcı merkezli yöntemlerin tasarım yeniliği sağlamadaki rolünü incelemeyi amaçlıyor. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our era provides us enormous changes and unforeseen advancements in technology, which lead to specific changes in economic and socio-cultural values. Along with the change in values, the society has shifted its focus from production to information and creativity. As a reflection of this shift, the needs and expectations of individuals have changed into a search for new experiences. As a result, the consumer of this era has started to assess novelty, creativity, and innovation. Companies, in search of satisfying the new expectations of this era's consumer, aspire to be innovative. They try to develop real novel products matching the consumers' real needs and expectations. To achieve this, they utilize certain innovation processes in which design, especially industrial design plays a significant role by creating meaningful products and features for consumers. Along these lines, design innovation emerges as a new paradigm employing certain methods and sources to persist. The methods of the design innovation activity mostly comprise of the methods of the design practice but concentrates on the user as the main source of innovation. These methods not only apply user information to the innovation process but also stimulate users to be creative and involve in the innovative activity. Design innovation also appears to be promising from the company perspective. When compared to technological innovation, it stands to be less risky, less expensive, less time-consuming, and less a venture for the company, furthermore, more likely to meet the real needs of the consumer. The advantages of design driven innovation to technology driven innovation also denote a change in the corporate insights and the structure of new product development organizations from conventional 'R&D Centers' or 'Product Development Teams' to emerging interdisciplinary 'design teams' or 'design centers.' Consequently, this study mainly aims to explore the role of design innovation in innovative product design and development and the role of emerging user-centered methods for design innovation. xin