Bir okul yapısının depreme karşı güvenliğinin sağlanmasında iki ayrı güçlendirme sisteminin irdelenmesi
Analyzing two strenghening system for determining earthquake resistance of a school building
  1. Tez No: 142671
  2. Yazar: BAŞAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET BİR OKUL YAPISININ DEPREME KARŞI GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASINDA İKİ AYRI GÜÇLENDİRME SİSTEMİNİN İRDELENMESİ Bu çalışmada, 17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminde orta derece hasar görmüş ve 2000 yılında Danimarka İnsani Yardım Kuruluşu tarafından güçlendirme çalışmaları yapılmış olan“Arifiye Anadolu öğretmen Lisesi”okul binasının mevcut durumunun ve güçlendirilmiş durumunun deprem güvenlikleri belirlenmiştir, iki durum içinde deprem güvenliğinin yeterli olmaması üzerine binaya yeni güçlendirme sistemleri uygulanmıştır. Güçlendirme çalışmaları, yatay deprem kuvvetlerini karşılayacak şekilde ilave perdelerin yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Perde yanındaki kolonlarda mantoloma yapılarak perde başlıkları oluşturulmuştur. Deprem kuvvetlerinin hesabında eşdeğer deprem yükü yöntemi ve dinamik analiz kullanılmıştır. Yapının SAP2000 de analizi yapılmış elde edilen sonuçlar doğrultusunda yapıdaki düzensizlikler ve kolon kapasiteleri kontrol edilmiştir. Ayrıca deprem güvenliğinin belirlenmesinde, Japon Mimarlık Enstitüsü (AIJ) tarafından hazırlanan ve Japon ataştırmacılar tarafından 1982 yılında ülkemizde de uygulanan depreme dayanıklılık (SBG)indeksi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALIZING TWO STRENGTHENING SYSTEMS FOR DETERMINING EARTHQUAKE RESISTANCE OF A SCHOOL BUILDING In this thesis, earthquake resistance of the current and strengthened state of the“Arifiye Anadolu öğretmen Lisesi”, which was moderately damaged in Kocaeli Earthquake in 17th of August 1999 and strengthened in year 2000 by Danish Peoples' Aid, was studied. Since earthquake resistance is inadequate for both states, new strengthening methods were applied. Strengthening works were done through construction of additional shear walls, which counteract against seismic force. Shear heads were constructed by jacketing of the columns adjacent to shear walls. Equivalent seismic load method and dynamic analizing method are used in calculation of seismic forces. Structure is anayzed with SAP2000 software program and with the help of the output, structural irregularities and column capacities were studied. Also SBg index method was used for determining seismic stability of the structure concerned. XI