Statik itme yöntemi kullanılarak yapılan parametrik bir çalışma
A Paramethric study with pushover method
- Tez No: 142672
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
STATİK İTME YÖNTEMİ KULLANILARAK YAPILAN PARAMETRİK BİR ÇALIŞMA ÖZET Deprem hesaplamalarında ileri bir analiz yöntemi olan deformasyon kontrollü analiz yöntemi ile bina davranışları bu tez kapsamında değerlendirilmiştir. İlk kısım analizin hangi prensiplere göre düzenlendiğinin tanıtılması şeklindedir. Lineer bir analiz yöntemi olmayan bu yöntemde, yapı elemanlarının ne tür davranış modelleri ile kabul edildikleri tarif edilmiştir. Sonraki kısımlarda ise deformasyon kontrollü analiz yönteminde, statik itme ve yük artım yöntemlerinin kolay ve hızlı bir biçimde çalıştırabilmek amacıyla kullanılan SAP2000 sürüm 7.44 programında, modelleme için gerekli adımlar sıralanmış ve bir kolon kesiti üzerinde örneklendirilmiştir. Daha sonraki kısımlarda ise çeşitli özelliklere sahip toplam 1 5 adet çerçeve bu analiz programında modellenerek, 1. titreşim modları doğrultusunda, statik itme hesabı yaptırılmıştır. 3 ve 5 katlı örnekler üzerinde yapılan bu hesaplamalar çok sayıda alternatif denenmesi ve birbirleri ile genel bir kıyaslama yapılması amacıyla 2 boyutlu çalışmak yeterli görülmüştür. Alternatif çözümler, esas itibari ile farklı malzeme, eleman ve güçlendirme yöntemlerinin modellenmesidir. Elde edilen sonuçlar son kısımda karşılaştırmaya ve genel bir değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
A PARAMETRIC STUDY WITH PUSH OVER METHOD SUMMARY One of the further methods in earthquake analysis which is the deformation controlled method is held as a content of thesis. In the first part, described which principles that the analysis arranged. It is declared, as a non-lineer analysis method, the acceptance of behaviour models of structure elements. The following part is about, the necessary steps listed in order to create a model in SAP2000 v.7.44; the sofware programme used due to its easiness and quickness and a column example is given. In the subsequent parts, 15 frame having different properties modelled in analysis programme, in the direction of its 1st Mod and push over analysis is made. To make so much of comparison in between these alternatives, it seemed sufficient to work on 2D in the calculations of 3 and 5 storey frames. Naturally, the solutions of alternatives are about modelling different material, body and retrofit methods. The results are compared and a general evaluation is made on them in the last part. IX