Çelik yapı detaylarının taşıyıcı sistemler açısından irdelenmesi
Analyzing steel construction details based on the structural systems
  1. Tez No: 142679
  2. Yazar: HASAN ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMİ YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÇELİK YAPI DETAYLARININ TAŞIYICI SİSTEMLER AÇISINDAN İRDELENMESİ ÖZET“Çelik yapı”kavramı özellikle son yıllarda büyük gelişme gösteren bir olgudur. Bu açıdan ele alındığında, çelik yapı taşıyıcı sistemlerini oluşturan bileşenler ve bunların birbirleri ile birleşim ve ilkelerinin, söz konusu düğüm noktalarının oluşturulması için çözülmesi gereken problemlerin“taşıyıcılık”,“rijitlik”,“süneklik”ve“boyut”kriterleri açısından irdelenerek, gereksinilen çözüm önerilerine ulaşılması bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, belirlenen amaca yönelik olarak çalışmaya çeliğin genel anlamda ve yapı malzemesi olarak özelliklerinin, yapılara sağladığı avantaj ve önlem alınması gereken dezavantaj larm ortaya konması ile başlanmaktadır. Üçüncü bölümde, çelik yapıların teşkilinde kullanılan fabrikasyon mamuller, bu mamullerin, tezin ilerleyen bölümlerinde bahsedilecek olan birleşim işlemlerini gerçekleştirmede kullanılan birleşim bileşeleri ve birleşimlerin tipleri konusunda bilgi verilmektedir. Kolon, kiriş, döşeme gibi yapı elemanları ve bunların çeşitli teşkil tipleri“birleşim profilleri”ile yangın ve korozyondan korunmalarına ilişkin tedbirler konusunda bilgi ve şekiller dördüncü bölümde detaylı olarak verilmektedir. Beşinci bölümde ise aynı veya değişik yapı elemanlarının birbirleriyle oluşturdukları düğüm noktalarına, çatı konstrüksiyonlanna ait temel bilgiler ve detaylar yer almaktadır ve altıncı bölümde elde irdelenen kriterlere baz oluşturmaktadır. Çalışmaya kaynak teşkil eden veri ve bilgilerin toplanması ve sunulması sürecinde“tümevarım”yöntemi izlenmiştir. Öncelikle çelik malzemenin nitelikleri hakkında bilgi verilip, ardından bileşen düzeyinde incelemeye geçilip, birleşim elemanlarının anlatımından sonra da yapı elemanları ve çeşitleri üzerinde durulmuş ve“düğüm noktalan”ve“taşıyıcı sistem detayları”verilmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
ANALYZING STEEL CONSTRUCTION DETAILS BASED ON THE STRUCTURAL SYSTEMS SUMMARY The concept of“steel structure”is recently a considerable phenomenon. The main purpose of this study is to examine components forming steel structures and their connection philosophies to solve problems about the criterias of“bearing”, rigitidy“, ”ductility“ and ”dimension". The second part of the study starts with analyzing the mentioned purpose; continues with analyzing the properties of steel as a general concept and as a construction material; determining the advantages of steel in the buildings; and deciphering the disadvantages. The third part of the study presents information about the fabrication products that the steel construction is made up of; the connection components that are used for connection (which will be analyzed in the following parts of the thesis); and the types of connection. The fourth part of the study gives detailed information and figures about construction components such as column, beam, floor; types of connection profiles; and precautions for fireproofing and anticorrosion. The fifth part consists of general information and details about roof construction and crucial points where the same or different structural components joint and prepares base of criterias examining at sixth section. While collecting and presenting the data that refers to this thesis, the induction method was used. After presenting information about the attributes of steel material, the connection details were analyzed and described; then information about the types of structural components, crucial point and structural system details were provided. xv