Örnek tabanlı us yürütme ve mimari tasarım
Case-based reasoning and architechtural design
- Tez No: 142702
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖRNEK TABANLI US YÜRÜTME VE MİMARI TASARIM ÖZET Bilişim çağı ve getirdiği yenilikler, mimarlık alanında sıkça kullamlmaktadır. Bunlar genellikle iki boyutlu çizim, üç boyutlu modelleme, animasyon, ses ve görüntü oluşturmayı destekleyen yazılımlardır. Ancak bilgisayar ortamında kullanılan bu yazılımlar, tasannu yeterince desteklememektedir. Örnek tabanlı sistemlerin kullamlması bundan sonraki tek mantıksal adımdır. Örnek tabanlı us yürütme ve tasarım son yıllarda mimaride de dikkat çekmiştir. Mimaride örnek tabanlı tasarım, gelecekteki tüm tasarım sistemlerinin önemli ve yararlı bir parçası olacaktır. Bu nedenle bu çalışma kapsamında örnek tabanlı us yürütme ve tasarıma dayalı sistemler ve bu sistemlerin mimarideki yeri incelenmiştir. Öncelikle örnekler, örnek tabanlı sistemlerin genel yapısı, örnek tabam oluşturma süreci, aşamaları ve uygulama alanları tanıtılmıştır. Daha sonra ise örnek tabanlı us yürütme ve tasarımın mimarideki yeri açıklanmıştır. Bu çalışma kapsamında, çeşitli amaçlarla geliştirilmiş olan ve literatürde yer alan bazı örnek tabanlı tasarım sistemlerine de yer verilmiştir. Örnek tabanlı sistem çalışmalarından; CADRE, SEED,“Jenerik Betimlemeler - Ofis Binası”,“Tip Betimlemeleri - Unite d'Habitation”ve diğer örnek tabanlı us yürütme ve tasarım çalışmaları incelenmiştir. Araştırmanın amacı, belirgin tipolojik niteliklere sahip toplu konut örnekleri üzerine bir örnek kitaplığı kurmak, örnekleri sınıflandırma ve betimleme yoluyla tasarımı destekleyecek bir dizin geliştirmek ve tasarıma yardımcı olmaktır. Çalışmada öncelikle örnek tabanının oluşum süreci ve aşamaları teorik olarak açıklanmıştır. Daha sonra ise örnekler çeşitli özelliklerine göre betimlenmiş ve dizin oluşturulmak üzere hazırlanmıştır. Örnek tabanına alınacak olan örneklerle ilgili yapısal, yapısal olmayan, görsel ve metine dayalı betimlemelere yer verilmiştir. Örnek tabanının ve deposunun zamanla yeni örnekler eklendikçe genişleyeceği varsayılmaktadır.Tüm araştırmalar sonucu edinilen bilgiler doğrultusunda oluşturulması planlanan sistem, mimari tasarıma yardımcı, etkileşimli bir sistemdir. Us yürütmeyi, yeni çözümler oluşturmayı ve değerlendirmeyi destekler. Tasanmcı-kullamcı tararından yeni sorun belirlenir, sistemde var olan örnek tabanından önceki örnekler geri çağrılır, eşleştirilir ve seçilir. Seçilen örnek üzerinde tanımlanmış kısıtlamalara göre uyarlama işlemleri yapılır. Oluşturulan yeni örnek değerlendirilerek kullanıcıya sunulur veya sistemin önceki aşamalarına geri dönüş sağlanır. Günümüzde toplu konutlara gösterilen yoğun ilgi ve gelişmekte olan sektörel faaliyetler de dikkate alınarak, bu çalışma kapsamında toplu konutlara yönelik örnek tabanlı bir sistem oluşturulmuştur. Yüksek teknoloji ürünü örnek tabanlı sistemler bu bina tipine ait örnekler kullanılarak tanıtılmıştır. Özellikle çok katlı konut üretimi yapan firmaların tasarımlarında, var olan öncül örneklerden yararlanmaları ve bu tipolojiye ait örnekleri değiştirerek ve geliştirerek yeniden kullanmaları amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında oluşturulan örnek tabanlı us yürütme ve tasarım sisteminin hem profesyonel tasarımcılar hem de öğrenci-tasanmcılar tarafından kullanılabilir olması amaçlanmıştır. Sistemde yer alan görsel ve metine dayalı bilgiler tasarımcılarla beraber firmalara, konut sahiplerine, konut ahm-satımıyla ilgilenenlere de açıktır. xı
Özet (Çeviri)
CASE-BASED REASONING AND ARCHITECTURAL DESIGN SUMMARY Novelties brought by the age of informatics are being used in architecture frequently. These are usually in the form of softwares supporting two-dimensional drawings, three dimensional modelling, animation and generation of sound and displays. But, softwares used in computer media do not support design sufficiently. Using case based systems is the next logical step. Recently, case-based reasoning and design has been taken into consideration in architecture also. Case-based design in architecture will become an important and useful part of all design systems in the future. Therefore, cased-based reasoning and design systems and their importance in architecture have been examined. Initially, cases, the general structure of case-based systems, the process of forming the case-base, its phases and how they can be carried out, have been shown. Then, the importance of case-based reasoning and design in architecture has been explained. This study also covers some case-based design systems which have been developed with various aims and which have taken place in the literature. CADRE, SEED,“Generic Representations - Office Building”,“Type Representations - Unite d' Habitation”and other works on case based reasoning and design have been examined. Forming a case library on housing samples having specific typological characteristics, developing an index to support design by classifying and representing cases and to aid design have been aimed. Initially, the formation process and phases of the case-base have been explained theoretically. Then, cases have been represented according to their various characteristics and prepared to be indexed. Structural, unstructural, visual and textual representations of cases to be included in the case-base are made. It is supposed that the case-base and case library will expand as new cases are added in the course of time. xnThe system to be formed as a result of this research is an interactive system, aiding architectural design. It supports reasoning, forming new solutions and evaluation. The new problem is specified by the designer-user, precedents from the case-base in the system are retrieved, matched and chosen. Adaptation is made on the chosen case in accordance with specified contraints. The newly formed case is evaluated and presented to the user. Or, the user may return to the former steps of the system. Considering the wide interest in housing and flourishing business in the sector, a case-based system that can be used in housing is proposed. Case-based systems which are products of high technology, are introduced by using cases of this building type. Especially in designs of housing companies, it has been aimed that precedents and cases of the same typology are re-used by changing and developing them. The case based reasoning and design system should be so designed that it can be used by both professional designers and student-designers. The visual and textual information can be used by companies, house-owners, real estate dealers as well as designers. xm