Sürdürülebilir konut ve yakın çevresi tasarımı
Design of sustainable housing and near environment
- Tez No: 142703
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Çalışmanın konusu, sürdürülebilir kentte günlük hayatın her parçasının yaşamı güzelleştirecek şekilde düzenlenmesi gerektiği ve sürdürülebilir kenti yaratmanın ancak sürdürülebilir konut ve yakın çevrelerini tasarlamak ile başlayacağı düşüncesinden ortaya çıkmıştır. Çalışmanın amacı, uygar yaşama açılan bir pencere olan sürdürülebilir kalkınmanın konut ve çevresi açısından nasıl ele alındığını araştırmak; toplumun ilerlemesinde ve ekonomik olarak büyümesinde çok önemli olan insan yerleşmelerinin karşısına çıkan problemler ve taşıdığı potansiyel konusunda insanlara bilgi vermektir. İnsan yerleşmelerinde, konut ve yakın çevresinin, doğal kaynaklardan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan, ekolojik döngünün bozulmasma mahal vermeden en az kirleten, doğaya karşı son derece duyarlı olan, ekstra enerji tüketmeyen tutumlu nitelikte olmasını ve bu yönde tasarımlarının gerçekleştirilmesi için bilinçlenmenin oluşturulmasını sağlamaktır. İnsanların bu konulardaki bilgi düzeylerini yükselterek tedbirli ve bilinçli düşünen toplumlar olarak yaşamlarına katkıda bulunmaktır. Altı bölümden oluşan tez çalışmasının giriş bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı, çalışmada izlenen yöntem ve problem alanı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise son yılların gündemine oturmuş konu olan sürdürülebilirlik kavramı ele alınmıştır. Bu kavramın çıkış noktası ve tanımı yapıldıktan sonra mimarlıkla ilişkisi kurularak küresel ölçekten yerel ölçeğe kadar her düzeyde uygulanması ve küresel değişim süreci içinde beraber olarak gündeme gelmesi gereken alt açılımları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, sürdürülebilirliğe konut açısından nasıl yaklaşıldığı, konutların taşıdığı holistik özelliklerle sürdürülebilirliği simgeledikleri ve ifade ettikleri açıklanarak; holistik değerler derinlemesine incelenmiştir. Dördüncü bölümde, sürdürülebilir konut ve çevresinin tasarlanması yolunda bazı kavramların ne kadar önemli olduğu, neler olduğu ve bunların birbirilerine zincirleme bağlantılı olduğu üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, sürdürülebilir konut ve yakın çevresi oluşturulmasında temel ilkeleri ve öğeleri içeren rehber niteliğindeki sürdürülebilir konut planlaması ve tasarımı ilişkileri sunulmuştur. Altıncı bölümde ise, sonuçlar derlenerek, başlangıçta tanımlanan amaçlara ulaşılması konusunda değerlendirme yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlarla benzer çalışmaların sonuçlarının ilişkileri kurulmuştur ve mimarlık, teori ve uygulamaya katkısı doğrultusunda öneriler verilmiştir. İnsan yerleşmelerinde konutlar ve yakın çevrelerinde sürdürülebilirliğin gelecek ve şimdiki nesil açısından gerekliliği ve bunun önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is based on the concept of creating sustainable city begins with designing sustainable housing and its near environment. In sustainable city every piece of daily life should be arranged as if it is going to make life beautiful. The aim of the study is paying attention to consider meaning of sustainability and its connection with housing and near environment, for its citizens to create acceptable internal and external environment for living. Moreover give a knowledge to people about the problem of settlements and potential of it's own. Buildings must provide shelter for their occupants and their indoor activities. Buildings should also make possible the creation of suitable environmental conditions in which to pursue these activities. Housing should never damage the ecosystem and ecologic vicious circle. Design of housing should be environmentally conscious, because buildings should be economic, sensitive to nature and it should use renewable energy sources instead of nonrenewable energy sources. It is very important to become environmentally conscious for contemporary people. The study consist of six main sections. In introductory section, the aim, contents, method and problem field of this study is explained. In the second part, the concept of sustainability was considered. After the explanation of its origins and definitions a connection was established with architecture and was studied the applications of it from the worldwide scales to the local ones, and considered the subtitles of the subjects that must become a current issue in a global alternative process. Examples of houses about some holistic approach, as which express sustainable architecture are given in the third part. Different approaches were explained by examples. Some concepts are important for sustainable housing, these are connected each other. In the fourth part, these concepts were considered. In the fifth part, guide which consist of basic principles was developed for design of sustainable housing and its near environment. Results were considered to compare to the defined aims. Relations were founded by obtained knowledge with the similar studies and suggestions were examined. The results and with additional recommendations for sustainable architecture of housing.