Stirling soğutucularının buzdolaplarına termosifon ısı değiştiricileri ile uygulanma
Application of stirling coolers to domestic refrigerators using thermosyphon heat exchangers
  1. Tez No: 142730
  2. Yazar: SEDAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GENCELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
STIRLING SOĞUTUCULARININ BUZDOLAPLARINA TERMOSİFON ISI DEĞİŞTİRİCİLERİ İLE UYGULANMASI ÖZET Stirling çevrimi esasına göre çalışan serbest pistonlu Stirling soğutucusu içerisinde bulunan iki hareketli parçanın (piston ve yerdeğiştirici) bir arada çalışmasıyla, soğutucu içindeki helyum gazı ileri ve geri sıkıştınlmaktadır. Bu sayede; düşük sıcaklıktaki bir ortamdan çekilen ısıl yük, yüksek sıcaklıktaki bir ortama aktanlabilmektedir. Son yıllarda, konvansiyonel kompresörlü soğutma sistemlerinin kullandığı soğutucu akışkanların tabiata verdiği zararın farkedilir düzeylere çıkması sonucu, mevcut sistemlere alternatif olarak sunulan Stirling soğutucuları üzerinde yapılan çalışmalar yoğunlaşmıştır. Tahrik gerilimi kontrolü ile değişik soğutma kapasitelerinde çalışabilme özelikleri değişken kapasiteli kompresörlere benzeyen Stirling soğutucularının bir diğer önemli avantajı ise düşük soğutma kapasitelerinde de yüksek verimle çalışabilmeleridir.“Stirling soğutuculanmn buzdolaplarma termosifon ısı değiştiricileri ile uygulanması”konulu tez çalışması dahilinde temel olarak kullanılan ısı geçişi düzenekleri“termosifon”ve“fan”sistemleridir. Stirling soğutucularının sıcak ve soğuk taraflarında olmak üzere iki ayrı bölgede, termosifon ve fan sistemlerinin uygulamada kullanılabileceği bir çalışma matrisi oluşturulmuştur. Bu yöntemler aşağıda sunulmuştur;. Sıcak taraf : Fan Soğuk taraf : Termosifon. Sıcak taraf : Termosifon Soğuk taraf : Termosifon. Sıcak taraf : Fan Soğuk taraf : Fan. Sıcak taraf : Termosifon Soğuk taraf : Fan Tez çalışması dahilinde, bu matriste belirtilen ilk yöntem üzerinde yapılan deneysel çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca termosifon ve fan düzenekleri üzerine yapılan teorik çalışmalar da tez kapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF STIRLING COOLERS TO DOMESTIC REFRIGERATROS USING THERMOSYPHON HEAT EXCHANGERS SUMMARY The helium gas inside the free-piston Stirling cooler is compressed back and forwards by the acoupled movement of the piston and the displacer. As a result; the heat load absorbed from a lower temperature ambient, is rejected to a higher temperature ambient. In recent years, the harming impacts of conventional compressor using refrigeration systems on the nature has been noticed and therefore studies on Stirling coolers, which are alternative systems, have grown up. Because the Stirling coolers can have variable cooling capacities due to input voltage, they may be distinguished as similar devices to the variable capacity compressors. Another significant advantage of the Stirling coolers is that they can keep their high efficiencies even in low cooling capacities. Basicly;“thermosyphon”and“fan”systems were used during the thesis studies. The experimental matrice was formed according to these systems and the warm and cold sides of the Stirling cooler. These methods are listed below:. Warm side : Fan Cold side : Termosifon. Warm side : Termosifon Cold side : Termosifon. Warm side : Fan Cold side : Fan. Warm side : Termosifon Cold side : Fan In this thesis, the experimental studies made on the first method above are explained. In addition to that, the theoretical studies, performed on the thermosyphon and fan systems, are also included in the present thesis. xi