Türkiye'deki kalıcı prefabrike konut sistemlerinin örnek bazında analizi ve değerlendirilmesi
Sample oriented analysis and appraisal of constant prefabricated residental housing system in Turkey
- Tez No: 142729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
TÜRKİYE'DEKİ KALICI PREFABRİKE KONUT SİSTEMLERİNİN ÖRNEK BAZINDA ANALİZİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Tez çalışmasında, konut açığının gittikçe çoğaldığı ülkemizde bu açığı hızlı, rasyonel ve en kaliteli şekilde karşılamada önemli rolü olan Türkiye'deki kalıcı prefabrike konut sistemlerinin, örnek bazmda analizi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Birinci bölüm olan giriş kısmında; sorun, tezin amacı, yöntemi, kapsamı ve sınırlılıklarına kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde, konut tanımı yapılarak, konutun tarihsel gelişimi kısaca incelenmiş, Türkiye'deki konut ihtiyacı ve bu ihtiyacı doğuran sebepler ele alınmıştır. Daha sonra konut yapım teknolojilerine değinilerek, konut açığım karşılamada kullanılan prefabrikasyon, Türkiye'de uygulanan prefabrike yapım sistemleri ve bazı uygulamalar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, düzenlenen sorun, amaç, kapsam, sınırlılıklar ve belirlenen sistem düzeyini nitelik olarak karşılama olasılığı gösteren kalıcı prefabrike konut üreten firmalar ve kalıcı prefabrike konut üretiminde kullandığı sistem, konut sistemde yer alan elemanlar, malzemeler ve özellikleri analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'deki kalıcı prefabrike konutların örnek bazında değerlendirilmesinde kullanılacak olan; prefabrike kalıcı konutlardan beklenen özelliklere ait değer kriterleri belirlenmiş ve belirlenen değer kriterlerinin ölçülendirilmesi yapılmıştır. Beşinci bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda belirlenen değer kriterlerinin önemlilik derecesine göre önem ağırlık puanlan verilmiştir. îkinci kısımda ise Türkiye'de kalıcı prefabrike konut üreten firmaların seçilen kriterler sonucu örnek bazında değerlendirilmesi yapılmış, tüm konut sistemlerin ayrı ayrı toplam değeri bulunmuştur. Altıncı bölüm olan çalışmanın sonunda, firmaların değerlendirme kriterleri doğrulusunda olumlu ve olumsuz bulunan yönlerine değinilerek, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SAMPLE ORIENTED ANALYSIS AND APPRAISAL OF CONSTANT PREFABRICATED RESIDENTIAL HOUSING SYSTEMS IN TURKEY SUMMARY In this study of thesis, sample oriented analysis and appraisal of permanent prefabricated residental housing systems that have an improtant place in turkey in fullfilling the need of residental housing is quickly rationally and without having a loss in quality is increasing. The first section including the introduction; the problem, the aim of the thesis the method and the scope of thesis and the limitations are.briefly stated. In the second section, the definition of residental housing is made then the historical development of housing is briefly examined, also the need of housing in turkey and the reasons that caused such requirements are disscussed. Later forming an understanding of the the construction technologies used in the residental housing, the types of of prefabrication systems used in turkey and some applications of case studies are stated. In the third section, the firms producing permanent residences, which have the possibility of fullfilling the qualities of required level of determined systems and the requirements stated in the problem, aim, scope and limits of the thesis and the members taken place in the housing system and also materials of members and their properties are analysied In the fourth section characteristics required for value criterias of prefabricated constant/permanent residences which will be utilized for the evaluation of constant prefabricated residences in Turkey under the basis of sampling have been determined and the measurement system of determined value criterias has been stated. The fifth section is composed of 2 parts. At the first part, significance rate points of the value criterias specified have been appraised on the basis of their importance degree. At the second part conducting the choosen criterias concerning the evaluation of the firms producing constant prefabricated residences in the basis of samples has been carried out, each of the total value of all residence systems has been acquired. The sixth section includes conclusions and suggestions. Suggestions are made after mentioning the positive and negative sides of the firms that are found according to the appriasal criterias of study. XI