Tarihi yığma kargir yapıların güçlendirilmesi
Strenghening of historic masonry buildings
- Tez No: 142732
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ÇILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET TARİHİ YIĞMA KARGİR YAPILARIN GÜÇLENDİRİLMESİ Bu çalışmada, tarihi yığma kargir binaların mevcut güvenlik düzeyinin yapının bulunduğu zeminle birlikte irdelenerek belirlenmesi için kullanılan yöntemler araştırılmış, kullanılan yöntemlerle belirlenen mevcut güvenlik düzeyinin yeterli olmadığı durumlarda ne şekilde, ne kadar, nasıl bir güçlendirme yöntemi kullanılacağı araştırılmıştır. Bu bağlamda 1. ve 2. derece deprem bölgesinde bulunan tarihi yığma kargir üç yapımn mevcut güvenlik düzeyi irdelenmiş ve güçlendirme yöntemleri araştırılmıştır. Yukarıda belirlenen amaca yönelik olarak bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, çalışmanın amaçlan, içeriği ve kapsamı belMenmiştir. ikinci bölümde yığma kargir yapıların mevcut güvenlik düzeyinin belirlenmesinde kullanılan yöntemler ve adımlar tanıtılmıştır. Bu bağlamda ilk adım olarak yapının üzerinde bulunduğu zeminin özelliklerinin hangi çalışmalarla saptanabileceği araştırılmıştır. İkinci etap çalışmalarında temel sisteminin mevcut durumu belirlenirken kullanılan yöntemler tanıtılmıştır. Üçüncü adımda üst yapı irdelenmiştir. Bu adımda strüktürel formların sismik davranışları irdelenmiş, malzemenin mevcut durumlannm belirlenmesi için kullanılan yöntemler araştırılmıştır. Bu bölümde son aşama olarak yapının 01 Ocak 1998 tarihinde yürürlüğe giren (ABYYHY98)'de öngörülen yöntemlerle deprem yüklerinin hesaplanması ve binanın depremselhğinin saptanması yer almıştır. Üçüncü bölümde yığma kargir bir yapımn taşıyıcı sisteminin güçlendirme yöntemleri araştırılmıştır. İlk etap çalışmalarda temel altı zemininde ıslah yöntemleri, ikinci ve üçüncü etap çalışmalarda ise temelin ve üst yapının güçlendirilme yöntemleri araştırılmıştır. Bu bölümde ayrıca sistemin rijitliğini artıracak ek müdahalelerin neler olduğu ve kullanılan diğer güçlendirme yöntemleri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, 1. ve 2. derece deprem bölgesinde bulunan tarihi yığma kargir üç yapımn mevcut güvenlik düzeyi irdelenmiş ve güçlendirme yöntemleri tartışılmıştır Beşinci bölümde, değerlendirmeler yer almaktadır ve sonuçlar tartışılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY STRENGTHENING OF HISTORIC MASONRY BUILDINGS The methods used in determining level of safety in historic masonry buildings by considering their soil characteristics, the required level and the ways of strengthening are investigated in this study. In this respect, the level of safety of three masonry buildings located in the first and second degree earthquake zone in Turkey was examined and the methods of strengthening were discussed. In the light of the aim mentioned above, this study is consisted of five chapters. The aims and the content of the study were summarized in the first Chapter. The methods used and the steps taken in determining the safety level of existing historic masonry buildings were explained in the second Chapter. In this respect, as the first step, the methods used to find out the subsoil characteristics have been investigated. The methods used to determine the existing condition of foundation system has been presented as the second step. In the third step, load bearing system of the building was taken into consideration. Responses of different structural forms under seismic loads were investigated in this step. At the final step, the calculation of earthquake loads according to the * 1998 Turkish Earthquake Code ' was summarized and the vulnerability of the buildings has been examined. The strengthening methods of a historic masonry buildings system were investigated in the third Chapter. The upgrading methods of the foundation system and the strengthening methods of the upper structural system were explained as the first and the second steps. Additional interventions for increasing the lateral rigidity the structural systems and the other strengthening methods were investigated in this section. The levels of safety of three historic buildings, existing at the first and second degree zone in Turkey, were examined and the strengthening methods have been investigated in the fourth Chapter. The evaluation of the study and the conclusions were summarized in the fifth Chapter. xn