Factors causing time slippages and budget overruns in it projects
Bilgi teknolojileri projelerinde zaman ve bütçe aşımına sebep olan faktörler
- Tez No: 142742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Değişimin gittikçe önem kazandığı bir dünyada bilgi teknolojileri projeleri firmaların bu değişimi etkili bir şekilde kullanabilmeleri için faydalı bir fırsat olabilir. Bilgi teknolojileri projeleri firmalara bilgi telmolojisinin sunduğu fırsatları kullanarak daha etkili, verimli ve hızlı çalışma imkanı sağlar. Bu faktörler firmaların dünya pazarında lider olmaları ve bu liderliği devam ettirebilmeleri açısından çok önemlidir. Bununla birlikte bu projelerin bazıları iptal edilmekte bazıları ise birçok problemle karşılaşarak bitirilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı bilgi teknolojileri projelerinin başarısını etkileyen faktörleri geniş bir perspektiften analiz etmektir. Bunun yarımda projelerde kullanılan anlaşmazlık yönetim tarzları ile bilgi teknolojileri projelerinin performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk araştırma olduğu için de bu çalışmanın sonuçlan önem kazanmaktadır. Bu açıdan zaman ve bütçe aşımına yol açan faktörler ve proje yöneticilerinin anlaşmazlıklarda kullandıkları yönetim tarzları literatür taraması ile belirlendi. Literatür taramasının sonucunda çalışma anketi hazırlandı. Bu anket 145 proje yöneticisine uygulandı. Bu anketin sonuçlan analiz edildiğinde tüm projelerin aynı anda hem zaman aşımına hem de bütçe aşımına uğramadıklan, projelerinin bazılarında sadece zaman aşımı bazılarında ise sadece bütçe aşımı olduğu bazılarında ise her iki kriterin de aşıldığı görülmüştür. Bu yüzden, toplanan veriler zaman ve bütçe aşımı gerçekleşen projeler olmak üzere iki gruba aynldı. En fazla karşılaşılan sorunlar, bu sorunların performans üzerindeki etkisi ve sorunların giderilmesinde en sık kullanılan yönetim tarza belirlendi. Bütçe performansı ile ilgili sonuçlar ortaya çıkardı ki en sık karşılaşılan sorunlar önceliklerdeki değişim, başlangıçta yapılan planlamanın yetersizliği ve proje büyüklüğünün doğru tahmin edilememesidir. Bütçe performansı üzerindeki en etkili problemler ise başlangıçta yapılan planlamanın yetersizliği ve proje büyüklüğünün doğru tahmin edilememesidir. Proje yöneticileri tarafından en sık kullanılan yönetim tarzı ise projenin diğer üyeleri ile işbirliği yapılmasıdır. Zaman performansı ile ilgili sonuçlar incelendiğinde, en sık karşılaşılan sorun önceliklerdeki değişimdir. En etkili problem ise başlangıçta yapılan planlamanın yetersizliğidir. En sık kullanılan yönetim şekli ise projenin diğer üyeleri ile işbirliği yapılmasıdır. Elde edilen verilerdeki faktörler temel bileşenler analizi kullanılarak istatistiksel olarak daha az sayıdaki yeni bileşenlere dönüştürülmüştür. Regresyon analizi sonucunda elde edilen regresyon fonksiyonunda bütçe aşımı oram bağımlı değişken, yeni bileşenler, firma ve proje yöneticüerinin demokratik bilgileri ve yönetim tarzlan bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. İkinci regresyon analizinde zaman aşımı oram bağımlı değişken ve diğer değişkenler bağımsız değişken alınarak aynı analiz yapıldı. Bu çalışma ile bütçe ve zaman aşımına yol açan faktörlerin, firma ve proje yöneticüerinin demokrafik özellMerinin ve problem çözmede kullanılan yönetim tarzlarının proje performansı ile arasındaki ilişki belirlendi. Sonuçlara göre işbirlikçi yönetim tarzı kullanıldıkça, planlama problemlerinin ortaya çıkma sıklığı arttıkça,planlanan zaman ve teknik / personel/ kontrol problemlerinin görülme sıklığı arttıkça zaman aşımı oranı azalmaktadır, personel ve takım problemlerinin etkisi arttıkça da zaman aşımı oram azalmaktadır. Bunun yanında personel/ takım problemleri arttıkça, zaman performansı düşmektedir. Bütçe performası açısından zaman aşımı arttıkça bütçe aşımı da aynı şekilde artmaktadır. Diğer taraftan proje yöneticileri ağırlıklı olarak uzlaşmacı yönetim stili kullandıkça, bütçe aşımı azalmaktadır. Aynı zamanda projedeki ortalama personel sayısı ve proje yöneticisinin deneyimi arttıkça bütçe aşımı oram azalmaktadır. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a world, where change is becoming increasingly vital, Information Technology projects can provide a useful way for businesses to manage that change effectively. Information Technology (IT) projects provide businesses with ways to be more effective, efficient and speedy. These factors are very important for the business to be and sustain the leadership in the world market. However some of the projects have been cancelled or completed with experiencing many problems. The main objective of this study is to analyse factors affecting IT project performance from a broad perspective. Furthermore, the findings of the study are important because it is the first research to examine relationships between conflict management styles and IT project performance. From this perspective, the factors, which may cause time slippages and budget overruns, and conflict management styles, are searched through a literature review. A survey questionnaire is prepared with the results of the literature survey. The questionnaire is conducted with 145 project managers. It was found mat not all projects have time slippages and budget at the same time. Some projects have only time slippage, some have only budget overruns and some have both of. That is why, the collected data was divided into two groups according to the time and budget performance. The most frequently encountered problems, their effect on the performance and the most frequently used management style were determined. The results on budget performance reveal that, the most frequently encountered problems are priority shifts and insufficient front-end planning. The most effective problems on the budget performance are insufficient front-end planning and underestimating project scope. The most frequently used management style is the collaboration. The results on time performance reveal that, the most encountered problem that may cause time and budget overruns is priority shifts, the most effective problem is insufficient front-end planning and the most frequently used style by the project managers is also collaboration. With the survey data, the factors are reduced to a few numbers of new components, by using Principle Component Analysis. With the result of regression analysis, regression function was obtained. In this function new components, firm and project managers' demographic characteristics and conflict management style were used as independent variables and the proportion of budget overrun used as a dependent variable. Same analysis is repeated by taking the proportion of time slippage as a dependent variable and the others as independent variables. With this study, a relationship among project performance and factors causing time slippages and budget overruns, firm and project manager demographics and conflict management style is established. The outcomes show that, as the management style of collaboration, frequency of planning problems, planned time, frequency of technical/ staffing/ controlling problems increase, time slippage will decrease. Also as the effect of personnel /team problems increase, time performance decrease. From the budget performance perspective, as the time-overrun increase, budget overrun also increases. On the other hand, as the project manager relies heavily on accommodation, budget xuoverrun decreases. Also, while the average number of project personnel and the project manager's experience increase, budget overrun will decrease. xm