Kompozit döşemelerde etkili tabla genişliğinin incelenmesi
An Investigation of the effective slab width for composite floors
  1. Tez No: 142754
  2. Yazar: FATİH SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
KOMPOZİT DÖŞEMELERDE ETKİLİ TABLA GENİŞLİĞİNİN İNCELENMESİ ÖZET Kompozit döşemelerde, eksenel kuvvetler ve eğilme etkileri altında, betonarme tablanın, çelik kirişle birlikte çalıştığı kabul edilen kısmı, etkili tabla genişliği olarak tammlanmaktadır. Mevcut standartlarda, etkili tabla genişliği değerinin hesabı için çeşitli bağıntılar verilmiştir. Standartlara göre etkili tabla genişliği, döşeme açıklığına, kirişler arası uzaklığa ve tabla kalınlığına bağlıdır. Doğrusal ve doğrusal olmayan analizlerde, elastik yöntemlere göre bulunan bu bağıntılar kullanılmaktadır. Bu çalışmada, SAP2000 sonlu eleman analizi programında, çeşitli modeller üzerinde, etkili tabla genişliği değeri incelenmiştir. Modellerde kiriş açıklığı ve kirişler arası uzaklık değerleri değiştirilerek, sonuçlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonlu eleman analizi yöntemiyle bulunan etkili tabla genişliği değerleri, standartlar yardımıyla hesaplanan değerlerle karşılaştırılmıştır. Etkili tabla genişliği değerini etkileyen önemli parametreler üzerinde durulmuştur. Standartlarda açıklık ortasında hesaplanan bu değer, kiriş açıklığının çeşitli bölümleri için de hesaplanarak bulunan sonuçlar karşılaştırılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF THE EFFECTIVE SLAB WIDTH FOR COMPOSITE FLOORS SUMMARY In composite floor systems, the portion of the concrete slab working with the steel beams, under axial forces and bending effects, is defined as the effective width of the slab. Actual codes give several equations about the effective width of the slabs. According to the codes, the effective width value of a slab depends on the span length of the slab, the distance between the beams and the thickness of the slab. Lineer and non-lineer analysis codes use the same effective width as computed for elastic analysis. In this study, the effective width value of several models defined on SAP2000 finite element analysis program is analysed. The span length and the distance between the beams is varied due to see the changes on the results. The results found out the finite element program and the ones calculated by the codes are compared. It is dwelled upon the parameters which the effective width value depended on. As the actual codes calculates this value at the midspan, in this study its calculated through different sections of the beam and compared the results.