İlişkisel veri tabanı sistemlerinde fonksiyonel ve dereceli bulanık ilişki sorgulama aracı
Tool for calculating truth values of fuzzy functional and gradual functional dependecies
- Tez No: 142784
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İLİŞKİSEL VERİTABANLARINDA FONKSİYONEL VE DERECELİ BULANIK İLİŞKİ SORGULAMA ARACI ÖZET Yaşadığımız dünyada,süregelen süreçlerin hemen hemen tümü ilişkisel veritabanı sistemlerinde takip edilir ve arşivlenir hale gelmiştir. Veritabanı sistemleri genellikle, önceden planlanan süreçlerin takip edilmesi ve raporlanması amacıyla kullanılır. Veritabanlarındaki çok değerli nitelikteki pek çok bilgi uygun şekilde sorgulanmadığından kullanılamamaktadır. İlgili sistemler üzerinde yapılacak veri madenciliği çalışmaları ile, çok değerli çekirdek bilgiye ulaşmak mümkün olabilmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, ilişkisel veritabanları üzerinde fonksiyonel ve dereceli bulanık ilişkileri sorgulayan ve sonuçlarını saklayan bir uygulamanın geliştirilmesi hedeflenmiştir. Fonksiyonel ilişkilere örnek olarak,“x gıdasını tüketenler, y hastalığına yakalanırlar”ve dereceli ilişkilere örnek olarak,“ boyu uzun olanların, ağırlıklar ıda fazladır. ”gösterilebilir. Geliştirilen yazılımın doğruluk değeri hesaplama algortitması Dan Rasmussen ve Ronald R. Yager tarafından önerilen doğruluk değeri hesaplama yöntemine dayandırılmıştır. Geliştirilen uygulama ile Oracle tabanlı herhangi bir veritabanındaki tablolar üzerinde fonksiyonel ve dereceli ilişki sorgulaması yapılabilmektedir. Geliştirme çalışması, Oracle 8i Personal Edition veritabanı ve Oracle Develpre 6i uygulama geliştirme aracı ile yapılmıştır. Birinci bölümde, geliştirlen uygulamanın kullanılabileceği disiplinler olan veri madenciliği ve uzman sistem geliştirme hakkında temel bilgi verilmiştir İkinci bölümde, uygulamada kullanılan bulanık küme ve bulanık mantık kavramları hakkında açıklayıcı bilgiler sunulmuştur. vıııÜçüncü bölümde, kullanılan doğruluk değeri hesaplama sürecinde kullanılan algoritmik yapı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise, geliştirme süreci hakkında bilgi verilmiş ve geliştirilen uygulama tanıtılmıştır. Beşinci bölümde 2002 yılı içerisinde meydana gelen deprem verileri ile yapılan veri madenciliği çalışması sunulmuştur. Altıncı bölümde sonuçlar ve önerilere değinilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
TOOL FOR CALCULATING TRUTH VALUES OF FUZZY FUNCTIONAL AND GRADUAL FUNCTIONAL DEPENDENCIES SUMMARY Almost all the procedures of today's life are controled and stored on relational database systems. In most cases, the database systems only control the actual processes and generates predesigned reports. The valuable core information can be extracted from these database systems by means of data mining studies. Main purpose of this thesis is to develop a tool for calculating truth values of fuzzy functional dependencies(FFD) and gradual functioanal dependencies(GFD). An example form of a FFD can be,“people who uses product x, has desease y. ”and an example form of a GFD can be,“the taller the persons are, the higher weight they have. ”The truth value calculating algoritm used in the software is the one which was published by Dan Rasmussen and Ronald Yager in 1996. The development Oracle 8i Personal Edition database ve Oracle Develper 6i development tool is used during the development phase. Contents of the parts are as follows Part 1 : General explanation about data minig and expert systems Part 2 :Fuzzy sets and fuzzy logic Part 3 :The algorithm of calculating GFD and FFD Part 4 :The tool development Part 5 A sample data mining study on earthquakes which occured in Turkey in 2002Part 6 : Results and comments XI