Pencere sistem seçeneklerinin ısıl performanslarının değerlendirilmesi
Evaluating the thermal performance of the windows system
  1. Tez No: 142785
  2. Yazar: BEGÜM ONAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
PENCERE SİSTEM SEÇENEKLERİNİN ISIL PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Pencereler kullanıcıların psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarını karşılarken, ihtiyaç duyulan ısıl performans kriterlerini de sağlamalıdır. Bu çalışmada bina kabuğunun önemli bir parçası olan pencere sistemleri farklı performans gereksinimlerinin ışığı altında incelenerek irdelenmiştir. Tezin ilk bölümünde çalışma konusunun neden tercih edildiği ve pencere sistemlerinin önemi açıklanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde pencerelerden beklenen performans gereksinimlerinin neler olduğu ve her bir performans gereksiniminin değerlendirme kriterleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde pencerenin neden bir sistem olarak ele alınma gerekliliği üzerinde durularak pencere bileşenleri incelenmiştir. Pencere sistemi üç bileşenden oluşmaktadır. ? Doğrama ? Cam sistemi ? Güneş kontrol elemanları Sistem bileşenlerinin her birinin ihitiyaç duyulan performans gereksinimlerini nasıl karşıladıkları açıklanmıştır. Bileşenlerden cam sistemi de üç alt bileşene ayrılmıştır. ? Cam katman sayısı ? Ara boşluk genişliği ve malzemesi? Cam tipleri Dördüncü bölümde irdelenecek olan pencere sistemlerinin nasıl oluşturulduğu ve değerlendirilmenin yapıldığı bilgisayar programı açıklanmıştır. Kullanılan bilgisayar programının çalışma prensipleri, programın veri tabanlarında tanımlanmış ve kullanıcı tarafından tanımlanan değişkenlere ilişkin özellikler bu bölümde aktarılmıştır. Dördüncü bölümün son kısmında bileşenlerin farklı kombinezonları ile oluşturulan pencere sistemlerinin performans değerleri tablolar halinde verilmiştir. Oluşturulan seçeneklerden seçilen örnek sistemler karşılaştırılmalı olarak irdelenmiştir. Sistemlerin irdelenmesinde her bir bileşen tek tek ele alınmıştır. Pencere sistemlerinin performans değerlendirmeleri ısı geçirme katsayısı (U değeri), gün ışığı geçirgenlik değeri (VT) ve güneş ısı kazanç katsayısı (SHGC) kriterlerine bağlı olarak karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar grafiklerle ifade edilmiştir. Sonuçlar bölümünde yapılan hesaplara bağlı olarak çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve devam eden çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Bu konudaki çalışmaların sürekliliğine bağlı önerilerde bulunulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
EVALUATING THE THERMAL PERFORMANCES OF THE WINDOW SYSTEMS SUMMARY The transparency property of a window should satisfy psychological and physiological requirements. What's more, it also provides the thermal performance expected from a window. In this study, the window systems, which are a vital part of construction shell, are being examined under the light of various performance needs. At the first stage of the thesis, there is the logic behind the statement (why this topic has been chosen). The importance of“window systems”are being stated at this stage. At the second stage, the performance requirements and the evaluation criteria of each necessity are explained in detail. The components of a window are examined at the third stage with an explanation of why the window should be considered as a system. The window system is made up of three components: ? Frame ? Glazing Systems ? Shading Elements The way of the expected window performance needs of each system components has been satisfied, is explained by examples. Glass system which is one of the window components has three sub-systems. ? Number of glazing ? Gap width and gap fill xii? Types of glasses The formation of window systems and how the method of performance evaluation has been illustrated with a computer program at the fourth stage. The principles of the operation of the computer program are being introduced to the databases. The variables, which are defined by the user, are explained at this stage. Performance values of window systems that are formed with various combinations of components were illustrated with charts. The arguments resulting from the comparison of sample systems are appraised at this stage. Each component is taken at hand one by one and verified accordingly. The performance evaluation of window systems is based on the comparison of U value, solar heat gain coefficient (SHGC) and visual transmittance (VT) criteria. The results were displayed graphic charts. At the conclusion stage, a general evaluation of the study was made, based on the calculations. Continuous studies were also mentioned. Some suggestions are also put forward that are related to the continuity of the studies. xin