Gölge elemanlarının pencerenin ısıtma/soğutma enerjisi ve görsel konfor performansına etkisinin değerlendirilmesi
Heating/cooling energy and visual comfort performance evaluation of windows with various shading devices
  1. Tez No: 323652
  2. Yazar: SELİN ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tez, pencere sistemlerinin enerji ve konfor performansını belirleyen parametrelere yönelik literatür analizi, bileşen ve mekan düzeyinde gerçekleştirilen parametrik çalışmalar ve bunların sonuçlarına ait adımlardan meydana gelmektedir. Çalışmanın ana amacı farklı pencere seçeneklerinin, belirli parametrelere bağlı olarak, mekana ait enerji ve konfor performansının değerlendirilmesi olarak ortaya konulmaktadır. Bu amaca yönelik olarak farklı pencere sistemleri ve gölge elemanları bir araya getirilerek seçenekler oluşturulmuştur. WINDOW 6 simülasyon programı ile bileşen düzeyinde performans değerlendirmesine olanak sağlayan ısıl geçirgenlik katsayısı (U değeri), güneş ısı kazanç katsayısı (SHGC) ve ışık geçirgenliği (VT değeri) hesaplanmış ve değerlendirme yapılmıştır. Bu aşamanın ardından İstanbul'da güneye yönlenmiş bir ofis mekanı için enerji ve konfor performansı simülasyonları, COMFEN 4 simülasyon programıyla, farklı gölge elemanlı pencere sistem seçenekleri için gerçekleştirilmiş ve mekan düzeyinde değerlendirmeler yapılmıştır. Enerji performansı başlığı altında ısıl konfor koşullarına bağlı, ortalama ısıtma, soğutma yükleri ve yıllık toplam enerji; konfor performansı başlığı altında ise ortalama gün ışığı aydınlık ve kamaşma değerleri açılarından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak İstanbul'da güney cepheli bir ofis mekanı için etkin gölge elemanı ve en uygun pencere sistemi belirlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thesis consists of the steps those are literature analysis for determining the parameters of energy and comfort performance of window, parametric studies for component and space level performance evaluation and results. The main purpose of this study is evaluate energy and comfort performance regarding to space depending on particular parameters. For this aim, alternatives are developed by bringing together various window systems and shading devices. Heat transfer coefficient (U value), solar heat gain coefficient (SHGC value) and visible transmittance (VT value) are calculated with WINDOW 6 simulation programme that allows evaluation at component level. After this phase, at level of space, energy and visual comfort performance of an office space in Istanbul directed soutward, simulations and evaluations are made with COMFEN 4 software for window options with various shading devices. Under the title of energy performance, the average heating, cooling loads and annual total energy consumption were studied. Under the title of visual comfort, average daylight illuminance level and glare index were studied. As a result, the effective shadingdevices and the most appropriate window systems can be determined for an office space in Istanbul oriented to South.