Boya atık sularının arıtılabilirliği
The Treatability of paint industry wastewaters
- Tez No: 142789
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ GERMİRLİ BABUNA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
BOYA ENDÜSTRİSİ ATIKSULARININ ARITILABILİRLİĞİ ÖZET Bu araştırmada su bazlı boya üreten bir endüstriden kaynaklanan atıksulann arıtılabilirliği incelenecektir. Öncelikle su bazlı boya üreten bir endüstrideki prosesler saptanarak tüm atıksu kaynakları belirlenecek ve gerçekleştirilecek konvansiyonel atıksu karakterizasyonu yardımıyla endüstrinin kirlenme profili çıkartılacaktır. Laboratuvar ölçekli kimyasal arıtma düzenekleri ile yürütülecek olan kimyasal arıtılabilirlik çalışmalarında dört farklı koagülantm (sodyum bentonit, alum, demir(II) sülfat ve demir(III) klorür) kullanılması hedeflenmektedir. Bu bağlamda koagülasyon- flokülasyon deneyleri sonucunda her bir koagülantm - değişik pH değerleri ile değişik dozajlarda - atıksuyun konvansiyonel karakterizasyonu üzerinde yaratacağı etkilerin belirlenmesi planlanmaktadır. Böylelikle her bir koagülant için optimum pH değeri ile optimum dozajın saptanmış olacaktır. Koagülasyon-fiokülasyon işlemi sonrasında meydana gelen çamurun özellikleri değişik parametreler açısından deneysel olarak belirlenecektir. Endüstrinin boya üretiminden kaynaklanan proses atıksulan geçirdikleri koagülasyon-fiokülasyon işlemi sonrası endüstri kaynaklı evsel atıklarla birleştirilerek bir aktif çamur sisteminden oluşan arıtma tesisine verilmektedir. Bu nedenle proses atıksulanna uygulanan koagülasyon-fiokülasyon deneylerinin sonuçlan bir sonraki biyolojik arıtma üzerine olası ters etkiler yönünden de irdelenmelidir. Dolayısı ile sözüedilen türde bir değerlendirmeyi sağlamak için koagülasyon-flokülasyondan geçirilmiş proses atıksulan ve evsel atıksular debileri oranında karıştırılarak inert KOİ deneylerine tabi tutulacaklardır. Inert KOİ deneylerini sonuçlandınlmasmdan sonra elde edilen veriler, koagülasyon- fiokülasyon deneylerinden elde edilen veriler kimyasal antma maliyetleri ile birlikte değerlendirilerek, endüstriden kaynaklanan atık sulann antılması için kullanılacak koagülant ve optimum çalışma koşullan belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
THE TREATABILITY OF PAINT INDUSTRY WASTEWATERS SUMMARY The treatability of paint industry wastewaters will be investigated in this study. The wastewater sources will be identified for a selected water based paint manufacturing industry. With the aid of a conventional wastewater characterization study pollution profile of the industry will be established. In the lab-scale chemical treability studies four different coagulants; namely sodium bentonite, alum, ferrous sulfate and ferric chloride will be used. In this respect, the effect of chemical treatment on raw wastewater will be monitored for each coagulant at various pH values and chemical dosages. Optimum pH values and dosages for each coagulant will experimentally be determined on the basis of COD and color removal percentages. The properties öf the sludge, which is generated after coagulation-flocculation processes, will also be investigated. The process wastewaters originating from the water based paint manufacturing are fed to an activated sludge system together with domestic wastewaters after being passed through the coagulation-flocculation step. Therefore the possible adverse effects of process wastewaters to the biological treatment must also be evaluated. In this respect, the sample prepared with raw domestic wastewater and coagulated-flocculated process wastewaters in proportion to their flow rates will be subjected to inert COD tests. After the inert COD tests are finished, the results of inert COD test and coagulation flocculation experiments will be evaluated together with treatment costs and optimum conditions for chemical treatment will be determined. XI