Tırtıllı taşıtların mekaniği
Mechanics of tracked vehicles
  1. Tez No: 142790
  2. Yazar: SERDAR MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
TIRTILLI TAŞITLARIN MEKANİĞİ ÖZET Bu çalışmada durağan koşullardaki tırtıllı taşıt altındaki basınç dağılımı analitik metot ile ifade edilmiştir. Analizden evvel tırtıllı aracın özellikle seyir halinde bulunduğu karlı, mineral topraklı ve bataklık zeminlerinin davranış özellikleri belirtilmiştir. Ayrıca literatürdeki değişik analiz metotlarından ve taşıtnı seyir performansından da bahsedilmiştir. Analiz esnasmda tırtıl-süspansiyon geometrisi ile önemli bir parametre olan zemin karakteristiği de hesaba katılmıştır. Hesaplama yöntemi olarak bir bilgisayar programından yararlamlmıştır. Çözüm yolunda basınç- batma ilişkisi lineer kabul edilmiş ve taşıtın tekrarlı yüklere maruz kalmadığı yani tüm tekerleklerin aynı miktarda zemine gömüldüğü kabul edilmiştir. Bu kabul sıkıştırabilmesi zor olan zeminler için geçerli olmaktadır. Sonuçlar kısmında ise en yumuşak zemin ile en sert zemin aralığındaki tutıllı taşıt altında oluşan basınç dağılımı çıkarılmış ve yorumlanmıştır ve görülmüştür ki zemin sertleştikçe basınç dağılımı düzgünsüzleşmektedir. Ayrıca tırtıl dizayn parametrelerinden başlangıç tırtıl gergisi, tekerlek sayısı, tekerlek yarıçapı ve süspansiyon yayı parametrelerinin tekerlek altodaki basmç dağılımına olan etkileri gösterilmiştir. Görülmüştür ki tekerlek sayışırım değişiminin basınç dağılımına etkisi maksimum basınç için % 20 mertebelerindedir fakat basmç dağılımı düzgünlüğüne etkisi hemen hemen yok gibidir. Sonuçlar kısmmda dikkat çeken en önemli kısım başlangıç tırtıl gergisinin basmç dağılımında üniformluluğu arttırıcı etkide bulunmasıdır. Diğer tüm parametrelerin değişik değerlerinde maksimum ile minimum basmç arasındaki fark hemen hemen aynı kalmaktadır ama başlangıç tırtıl gergisi parametresindeki gerginin artımı basmç dağılımı düzgünlüğü sağlamaktadır. xı
Özet (Çeviri)
MECHANICS OF TRACKED VEHICLES SUMMARY An analytical method for predicting the pressure distribution beneath a tracked vehicle under static conditions is presented. Before the analysis method the terrain characteristics, especially mineral terrain, muskeg and snowy terrain characteristics are shown. Furthermore various types of analysis methods and drawbar pull of tracked vehicles which are in the litterature are mentioned. During the analysis track- suspension geometry and another major design parameter as well as terrain characteristics are taken into consideration. For the calculation method Mathematica software is used. In the results section pressure distribution beneath a tracked vehicle is solved and commented on the most soft and most firm terrain interval. Furthermore the effects of design paramters on the pressure distribution as well as initial track tension, number of road wheels, radius of road wheels and stiffness of suspension parameters are shown. In the thesis pressure-sinkage relation is assumed lineer and the effects of repetitive loading is neglected namely sinkage of all road wheels is assumed same. This assumption is valid for small compressible terrain. In the result section it can be seen that effects of number of road wheels on the pressure distribution for the maximum pressure is % 20 but the uniformity of pressure distirbution do not change. The most interesting result is the effects of initial trac tension. For another design paramters difference between maximum and minimum pressure is closely same but increase of initial track tension make pressure distribution more uniform. xn