Tek disiplinli tasarım ekiplerinde tasarım süreci ve tasarım karar bileşenleri analizi
Analysing design decision components and design process in mono-discipline design teams
  1. Tez No: 142799
  2. Yazar: AYHAN ENŞİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BEYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
TEK DİSİPLİNLİ TASARIM EKİPLERİNDE TASARIM SÜRECİ VE TASARIM KARAR BİLEŞENLERİ ANALİZİ ÖZET Endüstriyel ürünler teknoloji ve iletişim çağını yaşayan dünya ile birlikte gelişmektedirler. Ürünlerle birlikte firmaların yönetim anlayışları, işletme kuralları, pazar şartları da değişmektedir. Firmalar çalışanlardan her gün daha hızlı ve daha yaratıcı olmalarım beklemektedirler. Tasarım görevleri artık daha zor ve karmaşık bir süreçtir. Bu karmaşık problem yapılarının çözümü ekip çalışmalarına ihtiyaç duyurmaktadır. İş yaşamında bir çalışma biçimi olan ekipler, firmalardaki tasarım çalışmalarında da kullanılmaktadır. Ürün tasannu aşamasında alman tasarım kararlan maliyetler ve firma başansmda önemli bir etkendir. Bu nedenle alman tasanm kararlann hızlı olduğu kadar doğru olması önemlidir. Bu araştırmada, tasanm karar yapılarının ve oluşumlarının daha iyi anlaşılabilmesi için, endüstriyel tasanm ekiplerinin tasanm kararlannm bileşenlerinin belirlenmesi amacıyla deneysel araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda ortaya çıkan verilerin, tasanmcılann birlikte ya da çok disiplinli tasanm ekiplerinin içinde gösterdikleri davranışlannm anlaşılması ve ilerde yapılacak olan araştırmalara temel oluşturması amaçlanmaktadır. Tasanm ekibi üyelerinin karar sürecindeki bilişsel edimlerini belirleyebilmek ve tasanm sürecini incelemek için tutanak analizi (Protocol Analysis) metodu kullanılarak, iki aşamalı deneysel bir araştırma yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde grup ve ekip kavranılan ele alınmaktadır. Grup kavramı araştırma bağlamında, sosyolojik konu başlıklan altında irdelenmiştir. Grup türleri, grup içinde birey, grup dinamikleri ve grup inceleme metotlan konusundaki çeşitli yaklaşımlar ele alınarak, grup kavramı genişletilmiştir. Bu bölümün ardından endüstri içindeki ekip kavramı ele alınmıştır. Ürün geliştirme süreci içinde tasanm ekipleri örnek firma organizasyon yapılanyla irdelenmiştir. Üçüncü bölümde tasarlama metodolojisi literatüründe tasanm ekipleri konusunda yapılan araştırmalar üzerinde durulmuştur. Tasarım eğitimi içinde ekip çalışması ve tasanm ekiplerinde alman kararlann yapısal özellikleri bu bölüm içinde ele alınmıştır. Metodoloji konusunda yapılmış araştırmalann yaklaşımlar irdelenmiştir. Dördüncü bölümde endüstri ürünleri tasanmı bölümünden öğrencilerle oluşturulan tek disiplinli tasanm ekibi ile iki deneysel uygulamadan oluşan araştırma uygulanmıştır. Birinci aşamada ekip çalışması deneyimlerinin sorgulandığı anket çalışması ile birlikte bir ürün tasanmı uygulaması yaptınlmıştır. vıııİlk çalışmada tasarım ekibine uluslararası bir mobilya tasarım yarışmasının şartnamesine uygun olarak tasarım uygulaması yaptırılmıştır. Ekip çalışmanın video kayıtlan tutulmuştur. Elde edilen gözlem notlan ikinci deneyin yürütülüş biçiminin tasarlanmasında ve kodlama sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılmıştır. İkinci aşamada tasanm ekibine uluslararası bir ofis içi kırtasiye ürünü tasarım yanşması şartnamesine bağlı kalınarak“masaüstü kağıt düzenleme ve saklama ürünü”tasarlatılmıştır. İkinci, esas deneysel uygulamanın da video kayıtlan tutulmuştur. Esas deneysel araştırma tutanaklanmn yazılı dökümleri yapılmıştır. Tutanak dökümleri araştırmanın varsayımlarına uygun olarak tanımlanabilir bölümlere aynlmıştır. Literatür araştırmalanndan ve ön deneysel araştırmadan elde edilen bulgularla oluşturulan edim, tasarım problemi içeriği ve karar bileşenleri kodlama sistemleri ile tüm tutanak kodlanmıştır. Bulgular ve tartışma bölümünde, geliştirilmiş üç kodlama sistemlerine uygun analizlerden elde edilen bulgular sürelere bağlı nicel değerlerle grafikler halinde sunulmuştur. Elde edilen bulgular tasanm süreci bağlamında değerlendirilmiştir. Geliştirilen karar bileşenleri kodlama sistemi kategorilerinin yeterliliği denenmiştir ve karar bileşenlerinin karar sürecini betimlemesindeki yeterliliği tartışılmıştır Sonuç bölümünde araştırmanın değerlendirilmesi yapılarak sonraki çalışmalar için öngörüler sunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
ANALYSING DESIGN DECISION COMPONENTS AND DESIGN PROCESS IN MONO-DISCIPLINE DESIGN TEAMS SUMMARY Industrial products are developing parallel to the world in the age of technology and communication. As well as the products, management styles, administration visions of the firms and market conditions are changing. All the firms are expecting their clients to be faster and more creative day by day. Contemporary design problems are more difficult and complicated processes as compared to the past. To solve these complicated design problems design teams are found more effective than individual designers. In today's business world, working with teams is a common organization models and firms often use this model for design applications. Design decisions that are taken in the industrial design process are very important factors for the costs and achievement of the firm. It is very important to make the rapid and accurate design decisions in the time. The problems in the decision making process must be reduced in order to increase the decision quality. In this study an empirical research work is conducted in order to understand the details of the design decision structures and formation; and to determine the components of the design decision that are produced by the industrial design teams in the design process. The aim of the research is to understand the behaviors of the designers in communication with each other or in a multidisciplinary design team, and to prepare a basis for further researches. Two levels of empirical study performed and the method of protocol analysis used to determine the cognitive process of the members of the design team and to analyze the details of the design process. In the second part of the research, group and team concepts are investigated. The concept of the group is examined in the sociological context. Further investigations are made by the examination of the approaches about types of group, individual in the group, group dynamics and group research methods. After that, the concept of team in the industry is investigated, design teams in the product development process are inspected with the examples from organization schemes of companies. The state of art about the design teams is investigated within the design methodology. Teamwork in the design education and structural characteristics of the decisions in design teams are analyzed. The methods of the research about teams in design methodology are examined. In the forth part, two stages of empirical study is conducted with a mono-disciplinary design team formed by three industrial design students. In the first stage, teammembers answered a questionnaire about teamwork experiences and worked on a product design. In this first stage of empirical study, the team worked on a brief of international furniture design competition, and created its own design; there was no a time limitation in this step. Study process is recorded by video camera. Results of the first level are used for organizing the second level study and developing the coding system. In the second stage, the design team worked on a subject of an international design competition for office work products for two hours, and designed a table top paper collector. This main empirical study also recorded by a video camera. The verbal protocols of the main empirical study are decoded and divided into identifiable sections. The protocol is coded by the act, design content and decision components coding systems that are constituted from the results of the pre- empirical study and state of art. The protocols are coded by the act coding system and behaviors and acts of the team members are determined. The subtitles of the design problem that the team members worked on, during the design problem solving process are determined by the design content coding system. In the results and discussion section of the research, the evidence obtained from three coding systems developed in the study is presented in graphics. The results are evaluated within context design process context. Decision components coding system's adequacy and the sufficiency of the decision components in describing design process are tested. In the conclusion section, after evaluating the research further studies discussed. XI