Türkiye yıllık ortalama akımlarının trend analizi
Trend analysis of annual mean streamflows in Turkey
- Tez No: 142807
- Danışmanlar: PROF. DR. BİHRAT ÖNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
TÜRKİYE'DE YILLIK ORTALAMA AKIMLARIN TREND ANALİZİ ÖZET Su miktarlarının zamanla değişiminin belirlenmesi; hızlı nüfus artışı, kirlenme ve küresel ısınma tehdidinde bulunan su kaynaklarının sağlıklı biçimde planlanması açısından önemlidir. Bu nedenle özellikle son yıllarda çeşitli ülkelerde konuyla ilgili araştırmalar yapılarak önemli trendler gözlenmiştir. Genel olarak akım trendlerini belirlemek için parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmaktadır. Parametrik testler verilerin normal dağılıma uygun olması halinde iyi sonuçlar verir. Dağılımların genellikle normal olmaması nedeniyle parametrik olmayan testlerle çalışmak daha iyidir. Bu çalışmada Türkiye genelinde 24 havzada 107 akım gözlem istasyonundaki yıllık ortalama akımlarda trend analizi parametrik bir test olan t testi ve parametrik olmayan Kendall testi ile yapılmıştır. Trend ayrıca bölgesel bazda incelenmiştir. Yıllık ortalama akım verilerinde trendin her iki test için de Türkiye'nin batı, orta ve güney bölgelerindeki istasyonlarda azalma yönünde olduğu görülmüştür. Yapılan bölgesel analizde de oluşturulan bölgelerde trend gözlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
TREND ANALYSES OF ANNUAL MEAN STREAMFLOWS IN TURKEY SUMMARY Since the water resources are under the threat of pollution, global warming and rapid growing population it is very important to determine the amount of water in different periods of time for good planning and management of the water resources. For this reason, especially in the recent years, researches about this subject are performed in different countries and important trends are found. Generally, for the determination of streamflow trends, parametric and nonparametric tests have been used. If the normal distribution fits to the data parametric tests give good results whereas nonparametric tests must be used for nonnormal distributions. In this study, t test which is a parametric test and Kendall test which is a nonparametric test are applied to the mean annual flow data of 107 stations in 24 basins in Turkey. Both of the tests show that the annual mean flow data of Turkey in the west, middle and south regions show a trend in the decreasing direction. Also a regional trend analysis in two regions has been performed which showed a decreasing trend.