Özbekistan'da yatırım yapan bir inşaat firması için proje yönrtim sistemi önerisi
Proposed project management system for investor construction firm in Uzbekistan
  1. Tez No: 142806
  2. Yazar: MUSTAFA ERSEGÜN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZBEKİSTAN'DA YATIRIM YAPAN BİR İNŞAAT FİRMASI İÇİN PROJE YÖNETİM SİSTEMİ ÖNERİSİ ÖZET Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin lokomotif sektörü olan inşaat piyasasmda faaliyet gösteren firmalar ekonomik darboğazların yaşanıldığı dönemlerde de atılım yapabilmek için dış pazarlarda da iş yapma kabiliyetlerini geliştirmek zorundadırlar. Yoğun bir rekabetin yaşandığı pazarlarda karlılığın arttırılması ancak yönetim yetenelderinin üst düzeye çıkarılmasıyla mümkün olmaktadır. Proje bazlı iş yapılan inşaat sektöründe proje oluşturabilmek ve proje uygulamasını başarı ile gerçekleştirebilmek cesur atılımlar ve proje yönetim felsefesini özümseyebilmiş yöneticilerin planlı gayretleri ile mümkün olmaktadır. Yapılan çalışmada bir Türk inşaat firmasının Özbekistan'da tekstil alanında bir yatıran projesi oluşturma çabası incelenmiş, uygulamadaki hataları tartışılmış, proje yönetimi terminoloji ve kriterlerine uygun, ülkenin ve şirketin yerel şartları da dikkate alınarak, projenin basan şansının arttırılması için bir proje yönetim sistemi önerisinde bulunulmuştur. Yapılan çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amaç ve kapsamı açıklanmış, önemi tartışılmıştır. İkinci bölümde proje, yatıran projesi kavranılan açıklanmış, yatırım projesi oluşum evreleri anlatılmıştır. Projelerin finansman yollan tartışılmış ve proje yönetimi kavramı açıklanmıştır. PMI Proje yönetimi standardı ve CMAA İnşaat yönetiminin hizmet ve uygulama standardının öngördüğü başlıklar altında proje yönetirrıinin konulan incelenmiştir. Üçüncü bölümde Özbekistan'da yatınm olanaklarım araştıran ve değerlendiren bir firma olan Bursel hakkında genel bilgi verilmiş ve yazarın da çeşitli aşamalarında görev almış olduğu Chinoz Toqumachi Tekstil Projesinin oluşum süreci anlatılmıştır. Proje yönetimi prosedürleri açısından proje detaylı olarak incelenmiş, süreçte yapılan hatalar ve projenin başarısına olan etkileri tartışılmıştır. Projenin oluşum sürecinde yapılan sözleşmeler irdelenmiş, organizasyon hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde proje yönetimi felsefesine uygun olarak Chinoz Toqumachi Projesinde kazanılan tecrübelerin de ışığında şu anda fizibilite çalışması yapılmakta olan Tashkent Tekstil Projesi için proje yönetim sisteminin parçaları olacak önerilerde bulunulmuştur. Projenin parçalanmış yapısı oluşturulmaya çalışılmış, organizasyon şeması ve proje yönetim sisteminin genel iş akış şeması verilmiştir. Beşinci bölümde yapılan çalışma hakkında değerlendirmelerde bulunmuş çalışmanın sonuçlan açıklanmıştır. vm
Özet (Çeviri)
PROPOSED PROJECT MANAGEMENT SYSTEM FOR INVESTOR CONSTRUCTION FIRM IN UZBEKISTAN SUMMARY The construction firms operating in developing countries such as Turkey should build up their capability for also working in foreign markets in order to make progress especially in periods of economical crisis. Increasing the profitability through the markets of intensive competition shall depend on improving the management capabilities. Forming and carrying out projects succesfully in construction sector, which is being operated on project basis, shall need courages attacks and planned efforts of managers who have had complete project management phylosophy. In the dissertation, an investment project on textile industry of a Turkish construction firm in Uzbekistan is being observed. Practice defaults are being discussed and a project management system, which is appropriate to project management terminology and criterion, is being proposed for increasing the success possibility, by taking the country's and firm's local conditions in consideration. In the first section of the paper, objective and scope of the work is explained, the importance of it is discussed. In the second section, investment project consepts and the levels of an investment project are explained. Project finance methods are disputed and project management is explained. Project management issues are observed according to PMI Project management standard and CMAA construction management services and practice standard. In the third section, general information is given about Bursel, a firm exploring investment opportunities in Uzbekistan and Chinoz Toqumachi Textile Project, on which the writer of this paper have also worked, is explained. The mentioned project is studied carefully and detailly in respect of project management procedures. The mistakes d one t hrough t he p roj ect p eriod a nd t heir e ffects t o t he s uccess o f i t a re argued. Information about the organisation and the contracts signed during the project is provided. In the fourth section, with the help of the experience gained through Chinoz Toqumachi Textile Project and under the project management philosophy, a proposol is made for Tashkent Textile Project, for which the phisibility studies are being made. Work breakdown structure is formed, organisation chart and general work flow chart are provided. In the fifth section general evaluation about the work is done and the conclusion reached is explained. IX