Trend analizi ile aşağı Sakarya havzasının hidroelektrik enerji potansiyelinin tespiti
Estimate of hydroelectric potential in the lower Sakarya basin by using trend analysis
  1. Tez No: 245465
  2. Yazar: MAHMUT KIRDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hidroelektrik enerji potansiyelinin belirlenmesinde akımın debisi en önemli parametrelerden biridir. Bu tezde, Aşağı Sakarya Havzasındaki akarsuların yıllık ortalama akımlarının trend analizi yapılarak nedenleri sorgulanmıştır.Yapılan çalışmada, yıllık ortalama akımlarda 8 adet istasyondan 6 tanesinde azalan yönde anlamlı trendler gözlenmiştir. Gözlenen trendlerin nedenleri için iklim ve baraj etkileri incelenmiş, iklim etkilerinden ele alınan sıcaklık, bağıl nem ve toplam yağış parametrelerinden sadece bağıl nem ile arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Baraj etkenlerinde ise Gökçekaya ve Sarıyar barajlarının su toplama yılları ile trend başlangıç yılları arasında bir paralellik gözlenmiş ve azalan trende önemli bir etki olabileceği, Yenice Barajı'nın ise azalan trende önemli bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.Enerji Sektöründe önemli bir yere sahip olan hidroelektrik enerji, Türkiye'de 26 ana havzada üretilmektedir. Sakarya Havzası bu havzalardan biri olup, önemli su kaynaklarından biridir. Ancak bu akarsulardan faydalanılarak hidroelektrik enerji üretimi arzu edilen düzeye ulaşamamıştır.
Özet (Çeviri)
The flow of current is one of the most important parameter for determining the Hydroelectric Energy Potential. In this thesis, the average annual flow of rivers in the Lower Sakarya River Basin is made of the trend analysis is why the query.In this study, annual average flow of 6 to 8 stations in one direction significantly decreasing trends have been observed. Effects of the climate and dams were studied to understand the causes of observed trends, and a meaningful difference has been seen only with relative humidity among temperature, one of the climate effects handled, relative humidity and total rainfall parameters. As for dam factors, a parallelism has been observed between the water collection years of Gokcekaya and Sarıyar Dams and trend start years, with the conclusion that it could have an important effect on the decreasing trend, whereas it may be considered that YeniceDam has no important influence on the declining trend.Hyroelectric energy has an important place in energy sector. Hydroelectric energy are produced in Turkiye at 26 main River Basins. Sakarya Basin is one of from these basins and it is very important water resources as well. However, by taking advantage of these rivers hydroelectric energy producing failed to reach the desired level.