Bütünleşik kıyı yönetimi: Giresun örneği
Integrated coastal management: Giresun case
  1. Tez No: 594118
  2. Yazar: CEMİL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kıyı kentleri sahip oldukları potansiyel açısından insanların geçmişten günümüze kadar tercih ettikleri alanlar olmuştur. Sanayi ve turizm gibi iş alanları kıyılara göçü hızlandırmıştır. Kıyılarla ilgili toplum yararı gözönünde bulundurularak doldurma çalışmaları yapılmış, bu çalışmalar ile doğal çevreye büyük ölçüde zarar verilmiş, kıyılardaki doğal yaşamın dengesi bozulmuştur. Ayrıca şehirleşme, sanayileşme ve taşımacılıkla birlikte denizlerde çevre kirliliği meydana gelmiştir Bütünleşik kıyı çalışmaları, dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de yakın zamanda ortaya çıkan çalışmalardandır Bu bağlamda Türkiye'de uluslararası anlaşmalar çerçevesinde; ulusal stratejinin geliştirilmesi, yasal mevzuatın oluşturulması bütünleşik kıyı alanlarının yönetimiyle ilgili plan ve projeler geliştirilmesi gibi bir çok çaba gösterilmiştir. Bu çalışmada kıyılar, bütünleşik kıyı yönetimi yaklaşımı çerçevesinde inceleme konusu yapılmıştır. Genelden özele doğru bir çalışma izlenmiş, ülkelerin BKAY projelerinden ve çalışmalarından örnekler verilmiştir. Türkiye ile dünya ülkelerinin kıyı politikaları karşılaştırılması yapılmıştır. Özelde ise Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tipik bir kıyı kenti olan Giresun Merkez ilçesi'nin kıyı kullanımı BKAY açısından inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coastal cities have been preferred by people from the past to the present in terms of their potential. Businesses such as industry and tourism have accelerated migration to the coast. Taking into account the public interest in the coasts, filling activities have been carried out and the natural environment has been damaged to a great extent and the balance of natural life on the coasts has been changed. In addition, environmental pollution occurred in the seas with urbanization, industrialization and transportation. Integrated coastal studies, as well as countries in the world, Turkey also recently emerged among the study in this regard within the framework of international agreements in Turkey; efforts have been made to develop national strategy, to create legal legislation and to develop plans and projects related to the management of integrated coastal areas. In this study, coasts have been examined within the framework of the BKM approach. A general-to-private study was followed and examples of the RDA projects and studies of the countries were given. These samples were compared with Turkey with the policies of the coastal countries of the world. In particular, the use of coasts in the central district of Giresun, a typical coastal city of the Eastern Black Sea Region, is the subject of the study.