Soğutucu akışkan kompresörlerinde oluşan mekanik kayıpların irdelenmesi
A Study on friction losses of reciprocating compressors
  1. Tez No: 142813
  2. Yazar: BORA ABDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ONBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
SOĞUTUCU AKIŞKAN KOMPRESÖRLERİNDE OLUŞAN YATAK KAYIPLARININ İRDELENMESİ ÖZET Soğutucu akışkan kompresörlerinde enerji çevrimi üç aşamada gerçekleştirilir: Bunlar sırasıyla elektrik gücünü mekanik harekete çeviren elektrik motoru çevrimi, motordan alınan mekanik gücü piston yüzeyine ileten mekanik çevrim ve piston yüzeyindeki gücü net pV'ye dönüştüren termodinamik çevrim. Mekanik çevrim esnasmda kompresör yataklarında oluşan kayıplar toplam kompresör kaybımn % 30'u civarındadır. Mekanik kayıp miktarının azaltılmasına yönelik çalışmalarda çalışmaların hangi noktada olduğunun anlaşılabilmesi için mekanik kayıp değerinin ölçülebilmesi ve/veya hesaplanabilmesi gerekmektedir. Bu tezde, kompresörde oluşan mekanik kaybın incelenebilmesi amacıyla üç ayrı deney sistemi ve bir teorik hesap yöntemi üzerinde çalışılmıştır. Birinci deneysel yöntemde kompresör çevriminin birinci ve üçüncü basamağı olan elektriksel çevrim ve termodinamiksel çevrim (pV) deneylerinin sonuçlan kullanılmıştır. Elektrik çevrimi deneylerinde kompresörde kullanılan elektrik motorunun verim değeri bulunmuştur. Bu sayede kranka aktarılan mekanik güç tespit edilmektedir. pV deneylerinden de kompresörün sıkıştırma işinin ne kadar olduğu tespit edilmiş ve bu iki deney sonucundan mekanik kayıp değerleri bulunmuştur. ikinci deneysel yöntemde elektrik motorunun devrilme karakteristiğinden yararlanılmıştır. Elektrik motorunun kompresör yüksüz durumda iken çekmiş olduğu güç değeri bulunmuştur. Bu değer mekanik kayıp değerine tekabül etmektedir. Üçüncü deneysel çalışmada ise, ataleti belli olan ve gerçeğe yakın şekilde yüklenen kompresörde, tahrik kesildikten sonraki hız dağılımından, mekanik kaybm belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Teorik hesaplarda Adams® simülasyon sonuçlan ve Pettrof denklemi kullanılarak gerçekleştirilmiş çalışmalar bulunmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
A STUDY ON FRICTION LOSSES OF RECIPROCATING COMPRESSORS SUMMARY Compressors used for refrigeration converts energy in three steps. The first of the steps is the electric motor conversion, which has an electrical input and mechanical output. Second conversion is the mechanical one and it includes the energy transfer from the rotor through the piston. The third conversion is thermodynamic conversion. Mechanical losses in compressor bearings are approximately 30% of the total loss of compressor. For understanding the situation of the studies on degreasing the mechanical losses should be either calculated or measured. In this study three types of experimental method and one theoretical study have been executed and the results were compared. In the first experimental method, the indicator area of the compressor and the electrical efficiency have been measured to reach the mechanical losses value. In this method the electrical efficiency is being used to find out the mechanical output of the motor. This mechanical output value is the sum of the pV work and the mechanical losses. To obtain the mechanical losses, the pV work can be subtract from the mechanical output value. In the second experimental method, electric motor running out characterization has been used. During this investigation, the compressor has been worked without loading to find out mechanical losses. The third experimental system is an in-situ experimental system and compressor has been loaded as in the real conditions. At this system the compressor's inertia is being known and it is run out and the deceleration has been observed. For the theoretical calculations Petroff equation has been used. x