Zeminle etkileşim içindeki ayrık plaklarda VLASOV parametrelerinin sonlu elemanlarla belirlenmesi
Analysis of VLASOV parameters for seperate plates interacting with foundation by using finite elements
  1. Tez No: 142826
  2. Yazar: ABDULLAH FETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET H. OMURTAG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ZEMİNLE ETKİLEŞİM İÇİNDEKİ AYRIK PLAKLARDA VLASOV PARAMETRELERİNİN SONLU ELEMANLARLA BELİRLENMESİ ÖZET Bu çalışmada iki parametreli Vlasov zemini parametreleri bir sonlu eleman programı ile incelenmiştir. Plak ve zemin bölgeleri dört düğüm noktalı elemanlardan oluşmaktadır. Dörtgen plak elemanlarda her bir düğüm noktasında bir çökme, iki eğilme momenti ve bir burulma momenti olmak üzere 16 serbestlik derecesi, zemin elemanlarda ise her düğüm noktasında sadece çökme olmak üzere 4 serbestlik derecesi tanımlanmıştır. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde elastik zemin üzerine oturan homojen izotrop plaklar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çeşitli zemin modelleri tanıtılmış ve zemin ile plak arasındaki etkileşimi en gerçekçi olarak ifade eden Vlasov zemini hakkında ön bilgi verilmiştir. İkinci bölümde literatürdeki plak kuramları tanıtılıp Kirchhoff plak kuramı açıklanmıştır. İzotrop ve homojen Kirchhoff plağı için denge denklemi çıkarılmış, bünye bağıntıları da kullanılarak alan denklemleri açık halde yazılmıştır. Üçüncü bölümde zemin ortamı bünye bağıntılarında Vlasov zemini özellikleri kullanılarak zemin karakteristik parametreleri, zemin yataklarıma ve kayma parametreleri ifadeleri oluşturulması açıklanmıştır. Zemin elastisite modülünün derinlik boyunca eksponansiyel ve derinliğin kareköküne bağlı olarak değişmesi durumları için zemin parametreleri yeniden oluştrulmuştur. Zemin elastisite modülünün sabit, doğrusal ve kuadratik değişmesi hallerindeki zemin parametreleri ifadeleri literatürde bulunmaktadır. Bu çalışmada bu ifadelerden de yararlanılmıştır. Zemine ve plağa ait alan denklemleri verildikten sonra kullanılan bilgisayar programın sonlu eleman formülasyonu için oluşturulmuş fonksiyoneller verilmiştir. Dördüncü bölümde zemin elastisite modülü fonksiyonunun eksponansiyel ve derinliğin kareköküne bağlı olarak değişimini göze alan program kullanılarak çeşitli mühendislik problemleri çözülmüş, sonuçlar tablolar ve grafiklerle izaha sunulmuştur. Beşinci bölümde dördüncü bölümde analiz edilmiş problemlerin sonuçları yorumlanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF VLASOV PARAMETERS FOR SEPERATE PLATES INTERACTING WITH FOUNDATION BY USING FINITE ELEMENTS SUMMARY In this study, the two parameters of Vlasov foundation are examined by using a finite element computer program. This program uses four nodes finite elements for soil and plate domains. Quadrangle plate element has 16 degrees of freedom, which are one vertical displacement, two bending moments and one torsion moment at each node. The soil element has 4 degrees of freedom which are vertical displacements at each node. In the first of this five chapters study, the studies about the plates resting on elastic foundations are briefly explained. Some soil models are introduced and Vlasov soil model that is describing the interaction between plate and soil realistically is told. In the second part, plate theories in literature are introduced and Kirchhoff plate theory is explained. The equilibrium equation of Homogen Isothropic Kirchhoff plate is derived and domain equations are written in open form for Kirchhoff plates. The elastic foundation is defined in the third chapter. The soil bending and shear parameters are formed for the Vlasov soil model based on structure equations. The two Vlasov parameters are derived for the elasticity modulus of soil varying exponentially and square root of depth respectively. The analytical expressions of Vlasov parameters for the constant, linear, quadratic varying functions of soil modulus of elasticity are avaible in the literature. In this study, these expressions are used for comparison of parameters. After giving domain equations of soil and plate, the functionales used by finite element program are given. In the fourth chapter, the computer program is used and some engineering problems are solved. Results are presented by tables and graphs. In the fifth chapter, the results of the problems analyzed in the fourth chapter are dealed and some comments are implied.