Betonarme yapıların onarım ve güçlendirme yöntemlerinin bir konut yapısının güçlendirme sonrası dinamik karakteristiklerindeki değişikliklerin incelenmesi
Studying the methods of repair and strengthening of reinforced concrete structures and the changes in dynamic characteristics of a residence upon strengthening
  1. Tez No: 142825
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu onaran ve güçlendirme yöntemlerinin araştırılması ve bir konut yapısının güçlendirme projesinin hazırlanarak güçlendirme sonrası yapının dinamik karakteristiklerindeki değişimlerin incelenmesidir. Yapılan bu çalışma esas olarak üç ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda yapılarda deprem sonrası oluşan hasarların nedenleri, onanm/güçlendirme projesinin ilkeleri ve onaran/güçlendirme yöntemleri araştırılmıştır. İkinci kısımda mevcut konut yapısının yönetmelik koşullarım sağlayıp- sağlamadığı, yönetmelik koşularım sağlamadığı tespit edilen yapının güçlendirme çalışmaları yapılarak, güçlendirme sonrası yapının dinamik karakteristiklerinde meydana gelen değişiklikler açıklanmıştır. Üçüncü kısımda ise onarım ve güçlendirme maliyeti üzerine bir araştırma yapılarak, yapılan güçlendirme çalışmalarının fizibilitesi tartışılmıştır. İlk bölümde, ülkemizde hafif şiddetteki depremlerde bile ağır hasarlara uğrayarak kimi zaman göçen, can ve mal kayıplarına neden olan, betonarme yapılardaki hasar nedenleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra onarım ve güçlendirme projesinin ilkelerinden bahsedilerek betonarme kirişlerin, kolonların, döşemelerin, temellerin ve taşıyıcı sistemin güçlendirilmesi yöntemleri resimlerle ve şekillerle anlatılmıştır. ikinci bölümde bina ve binanın oturduğu zemin ile ilgili bilgiler verilerek binanın yapısal analizine esas modelleme ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında binanın ağırlığı ve kat kütleleri hesaplanarak“Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”gereği bina taşıyıcı sistemi, yapıdaki düzensizlikler, spektral ivme katsayısı, deprem yükü azaltma katsayısı belirlenmiş, Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemine göre deprem hesabı yapılarak yapının depreme karşı güvenliği tespit edilmiştir. xıxYapının deprem kuvvetlerine karşı güvenliğinin artırılması için binanın güçlendirilmesine karar verilmiştir. Güçlendirme yöntemi olarak kolonların mantolanması ve taşıyıcı sisteme ilave betonarme kiriş ve perdeler eklenmesi yöntemleri uygulanmıştır. İlave olarak taşıyıcı sisteme yerleştirilecek perdelerin ve kirişlerin yeri ve miktarının belirlenmesinde izlenen yollar bu kapsamda gösterilmiştir. Bu anlamda devrilme momenti tahkiklerinin önemi açıkça ortaya koyulmuştur. Deprem kuvvetlerinin büyük bir kısmının ilave perdelerle karşılanması amaç edinilerek, sadece normal kuvvet taşıma kapasitesini aşan kolonlar mantolanmıştır. Yukarıda özetlenen yöntemle oluşturulan pek çok taşıyıcı sistem seçeneği irdelenmiş ve sonuçta binanın kullanımım en az etkileyecek ve tüm tahkikleri sağlayan sistem güçlendirme projesi olarak projelendirilmiştir. Ayrıca kesitlerin artması ve taşıyıcı sisteme eklenen yeni elemanlar nedeniyle artan yapı ağırlığını taşıyacak ve sisteme eklenen perde tabanlarında oluşan devrilme momentlerine karşı koyacak temel tipi ve boyutları belirlenerek temel sisteminde de güçlendirme yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca güçlendirme sonrası bahse konu yapıya ait dinamik karakteristiklerdeki değişiklikler ortaya konmuştur. Mevcut yapı ile güçlendirilmiş yapıya ait taşıyıcı sistemlerin moment, normal kuvvet, periyot ve deplasman değerlerindeki değişiklikler şekiller ve tablolar yardımıyla karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. Taşıyıcı sisteme çerçeve oluşturacak şekilde eklenen kirişlerin gerekliliği yapılan karşılaştırmalar sonucu doğrulanmıştır. Böylece depreme karşı yapı tasarımında uygulanması gereken koşullar açıkça vurgulanmıştır. Üçüncü ve son bölümde onarım ve güçlendirmenin maliyetleri araştırılmıştır. Ülkemizde yapılan onarım ve güçlendirme çalışmaları maliyetlerinin kimi zaman binanın yeniden yapılma maliyetini aştığı gözlemlenmiştir. XX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studying The Methods of Repair and Strengthening of Reinforced Concrete Structures and The Changes In Dynamic Characteristics of a Residence Upon Strengthening The subject of this study is to investigate the methods of repair and strengthening, and to the study changes in dynamic characteristics of a residence upon strengthening by preparing its strengthening project. This study consists of three main sections. In the first section, causes of the damages in the structures occuring after earthquakes, the principles of repair/strengthening project, and the methods of repair/strengthening are studied. In the second section, whether the peresent residence structure meets the specifications or not, and the changes in the dynamic characteristics of the structure, which is determined not to meet the specifications, upon strengthening are explained. In the third section, by studying the cost of repair and strengthening, the feasibility of strengthening works done is discussed. In the first section, causes of the damages in concrete structures, which sometimes collapses, results in casualties and property losses due to heavy damages taken even in earthquakes with low magnitudes in our country, are studied. Then, following the mentioning of the principles of repair and strengthening project, methods of strengthening of concrete beams, columns, floors, foundations and carrying systems are explained with pictures and diagrams. In the second section, information regarding the building and its ground are given, and studies about modeling, which is the basis for the structural analysis of the building, are made. Within the scope of these studies, building carrying system, irregularities in the structure, coefficient of spectral acceleration, and coefficient of earthquake load reduction are determined in accordance with“Specification For The Structures In xxiDisaster Areas”by calculating the weight and floor masses of the building. Making earthquake calculation according to the Equivalent Earthquake Load Method, safety of the structure against earthquake is determined as well. It is decided to strengthen the building in order to increase its safety against earthquake forces. Methods of casing of the columns and adding concrete beams and shear walls to the carrying system are used as the strengthening method. In addition, methods that are used to determine the location and the number of concrete beams and shear walls to be located in the carrying system are shown within this scope. In this manner, the importance of the overturning moment investigations are explicitly revealed. With the purpose of meeting most of the earthquake forces through additional shear walls, only the colums that exceed the normal force carrying capacity are cased. Lots of carrying system options, which are formed through the method summarized above, are studied and as a result, the system that will leastly affect the use of the building and that meets all of the investigations is designed as the strengthening project. Moreover, by detennining the type and dimensions of the foundation, which will meet the increased structure weight due to the increased sections and the new elements added to the carrying system, and which will resist overturning moments at the bases of shear walls added to the system, the foundation system is strengthened as well. Furthermore, changes in the dynamic characteristics of the structure in question upon strengthening are shown in this section. Changes in the moment, normal force, period and displacement values of the carrying systems of the present structure as well as the strengthened structure are explained comparatively with figures and tables. As a result of the comparisons done, the necessity of the beams added in a way to form frame to the carrying system is proved. Thus, conditions that should be followed when designing structures against earthquake are explicitly emphasized. In the third and the last section, the cost of the repair and strengthening is studied. It is observed that the costs of repair and strengthening works done in our country sometimes exceed the cost of reconstruction of the building. xxii