Türkiye'de istihdam probleminin çözümünde inşaat sektörünün önemi ve rolü
Role and importance of construction industry to create an amployment in Turkey
  1. Tez No: 142842
  2. Yazar: İSMAİL MİRZA AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
TÜRKİYE'DE İSTİHDAM PROBLEMİNİN ÇÖZÜMÜNDE İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ VE ROLÜ ÖZET Sürdürülebilir sosyo ekonomik kalkınmanın sağlanması ve işgücünün fazlalığı gelişmekte olan ülkelerdeki en önemli sorunların başında gelmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde istihdam sorunu çözülmeden, ekonomik kalkınmadan bahsedilemeyeceği gibi ekonomik kalkınma sağlanmadan istihdam sorunun çözülmesi de beklenemez. Sosyo ekonomik kalkınma ve istihdam arasındaki bu yakın bağ sebebiyle bu iki konunun birlikte ele alınması gerekmektedir. Ekonomik kalkınmanın seviyesini ölçmek için kişi başına milli gelir, kişi başına gayri safı milli hasıla, tasarruf ve tüketim miktarı gibi ekonomik göstergeler kullanılırken, bunlara ilave olarak sağlık, okur yazarlık, uzun ömürlülük gibi sosyal göstergelerde kullanılmaktadır ki bunlar insanların hayat standartlarını belirtmede ekonomik göstergelerden daha etkilidir. Gelişmekte olan ülkelerde, hayat standardı seviyesi yükseltilmek isteniyorsa, bu ülke hükümetlerinin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlaması gerekir. Ekonomik büyümeyi açıklayabilmek için ise, ekonomik büyümenin kaynakları tanımlanmalıdır ki bunlar sırasıyla; kaynakların verimliliği, sermaye stoku ve işgücü arzıdır. İşgücü fazlalığı ve sermaye stokunun azlığı gelişmekte olan ülkelerin temel karakteristiğidir. Bu nedenle, üretim tekniğini belirlerken bu durum göz önüne alınıp, kısa vadede emek yoğun teknolojiler kullanılarak işsizlik sorunu çözülmelidir. Böylece toplumda sosyal barış ve kalkınma tesis edilebilsin. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde; inşaat sektörü, ekonomik kalkınmada sağladığı katkı ve çalışan işgücünün büyük bir kısmını istihdam etmesi sebebiyle çok önemli bir rol üstlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde yapmış olduğu katkı, gelişmiş ülkelerdekinden daha fazla ve etkindir. Bu ülkelerde inşaat sektörü, malzeme ve gelir oluşturulmasında itici güç olarak çok önemlidir. Bu sebeple, gelişmekte olan ülke hükümetleri politik stratejilerini belirlerken, inşaat sektörünün bu rolünü hatırlamalıdırlar. Türkiye kalkınmakta olan ülkelerden birisidir. Diğer kalkınmakta olan ülkeler gibi Türkiye'de de sermaye stokunun azlığı ve işgücünün fazlalığı en büyük problemdir. Bu problemi çözmek için ekonomik ortam ve koşulların çok iyi değerlendirilip, uygun çözümün bulunması gerekmektedir. Türkiye'deki ekonomik ortamı ve inşaat sektörüyle ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için; kişi başına milli gelir, kişi başına gayri safı milli hasıla, büyüme oranı, nüfus artış hızı gibi ekonomik ve sosyal göstergelerin incelenmesi gerekmektedir. Araştırmada kullanılacak veriler sırasıyla Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE)'nün hazırladığı Hane Halkı İşgücü Anketi, Uluslar arası Çalışma Örgütü xıı(İLO)'nün İşgücü Anketinden ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)'nın sosyo ekonomik göstergelerinden elde edilmiştir. xııı
Özet (Çeviri)
ROLE AND IMPORTANCE OF CONSTRUCTION INDUSTRY TO CREATE AN EMPLOYMENT IN TURKEY SUMMARY Poviding sustainable socio economic development and abundance of labor are ranked at top of the list which contains problems of developing countries. Unless employment is provided in developing countries, there won't be sustained economic development. Conversely, unless an economic development is sustained, unemployment will be the biggest problem in developing countries. Because of this close relationship, these terms must be study together. Per capita gross national product, per capita income, amount of saving and consumption are some of economic indicators to measure state of development. In addition, some indicators such as health, literacy and longevity are called social indicators which are more effective than material economic indicators are also used to indicate level of living condition. If there want to be an increase at level of living condition in developing countries, goverments must apply sustainable economic growth programes. To understand economic growth, sources of economic growth which are the productivity of resources, the stock of capital and the labor supply. A common condition in developing countries is an abundance of labor and lack of capital stock. Because of this reason; during the process of determining production tecnique, we must consider this condition and prefer to use labor intensive tecnique in a short term. Thus, social peace and development could be set. In both developed and developing countries, construction industry plays a major role in the economy by contributing economic development and employing a sizable portion of the working population. However, contribution in developing countries is more effective than developed countries. In these countries, construction sector has a greater propulsive role of goods and income creation. So, goverments of developing countries must consider the role of construction industry when they determine their politic strategies. Turkey is a one of the developing countries. Abundance of labor and lack of capital stock are the biggest problem in Turkey like other developing countries. In order to solve this problem, Turkish economic condition, environment and indicators must be observed and researched carefully. Hence, convenient solutions and strategies could be found. To understand economic condition and relationship between construction industry and economic growth in Turkey, economic indicators such as per capita income, per capita gross national production, growth rate, population growth rate must be examined. The data which used to examine Turkish economy and construction industry is obtained from Household Labour Force Survey which is applied by State xivInstitute of Statistics, Labour Force Survey which is applied by International Labour Organization (ÎLO) and socio economic indicators which are published by The State Planning Organization. xv