Viyadüklerin deprem durumunda AASHTO, CALTRANS, standartlarına göre tahkiki ve bir uygulama
Seismic design of viaducts according to AASHTO, CALTRANS specifications and an application
  1. Tez No: 142841
  2. Yazar: SERHAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
VİYADÜKLERİN DEPREM DURUMUNDA AASHTO, CALTRANS STANDARTLARINA GÖRE TAHKİKİ VE BİR UYGULAMA ÖZET Bu çalışmada, Viyadüklerin deprem hesaplarının yapılmasında dünyada kullanılan en güncel şartnamelerden olan AASHTO Standart specifications for Highway Bridges ve CALTRANS Seismic Design Criteria kullanılması konusu işlenmiş ve bir uygulama üzerinde incelenmiştir. İlk bölümde Konu ile ilgili bilgiler verilmiş ve uygulama olarak seçilen Mahmutbey Viyadüğü tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise AASHTO Standart Specifications for Highway Bridges Division IA: Seismic Design kışımı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Devamında köprünün deprem hesapları AASHTO'nun yöntemi olan KBA kullanılarak yapılmıştır. Konu çok geniş olduğundan dolayı köprünün en yüksek ayaklı kolonları olan P5, P6 ayaklan ve üstyapı ile altyapının bağlantısını sağlayan elastomer mesnetler incelenmiştir. Hesaplar yapılırken SAP2000 VER.8.06 NONLINEAR yapı analiz programı kullanılmıştır. Kolonların eğik eğilme dayanımlarını incelerken oluşturulmuş olan M-N etkileşim diyagramları BIAXIAL programı ile çizilmiştir. Üçüncü bölümde ise CALTRANS Seismic Design Criteria kullanılarak DBA yapılmıştır. Kolonların moment-eğrilik diyagramlarım elde edebilmek için XTRACT programından yararlanılmıştır. Yapı analizinde SAP2000 VER.8.06 NONLINEAR kullanarak kolonlarda oluşan plastik dönmeler elde edilmiş, oluşan plastik dönmelere bakılarak köprünün performans seviyesi belirlenmeye çalışılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde kolonlar ve elastomer mesnetlerde her iki yöntem ışığında bulunan sonuçlar karşılaştırılarak, yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SEISMIC DESIGN OF VIADUCTS ACCORDING TO AASHTO, CALTRANS SPECIFICATIONS AND AN APPLICATION SUMMARY In this study, the subject of the use of AASHTO Standart Specifications for Highway Bridges and CALTRANS Seismic Design which is one of the most updated specifications used in the seismic calculations of viaducts,has been examined on an application. In the first part,the information related to the topic has been given and Mahmutbey Viaduct which has been chosen as the application has been introduced. In the second part, the information related to AASHTO Standart Specifications for Highway Bridges division IA: Seismic Design Part has been given. In continuation, the seismic calculations of the bridges has been done by using of FBD which is the method used by AASHTO. Because the topic is very broad, P5,P6 piers which are the highest columns of the bridge, elastomeric bearings which are the elements providing the connection of superstructure and substructure have been investigated.SAP 2000 Ver.8.06 NONLINEAR Structure Analysis program has been used. M-N interaction diagrams used for investigating the biaxial flexure strength has been drawn with BIAXIAL program. In the third section, DBD has been carried out by use of CALTRANS SEISMIC DESIGN CRITERIA. XTRACT program has been utilized in order to get the moment curvature diagrams of columns. SAP 2000 Ver.8.06 NONLINEAR Structure Analysis Program has been used in structure analysis, plastic rotations formed on columns have been obtained; and performance level of bridge has been tried to be determined by considering at the plastic rotations. Finally in the forth section the results which were found in columns and elastomeric bearings in the light of both two methods have been compared and comments have been made.