Çimento esaslı tamir harçlarının durabilite özellikleri
Durability properties of repair mortars
- Tez No: 142844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÇİMENTO ESASLI TAMİR HARÇLARININ DURABILITE ÖZELLİKLERİ ÖZET Günümüzde en yaygın kullanılan yapı malzemesi betonarmedir.Ancak betonarme, atmosferik etkenler, yanlış tasarım, kötü malzeme kullanımı, yapılan hatalı uygulamalar, deprem vb. gibi çok. çeşitli nedenlerle kolayca hasar görmektedir. Yapılan çalışmanın birinci bölümünde; genel anlamda, bir yapı malzemesinin, bileşeninin ya da elemanının, kendisi için öngörülen süre içinde, hiçbir aksaklık göstermeden işlevini yerine getirmesi olarak tanımlanabilen dayanıklılık kavramı irdelenmiş ve betonarme yapılarda hasara neden olan etkenler ve hasar mekanizmaları açıklanmıştır. İkinci bölümde; hasar görmüş yapıların onarım uygulamalarında da kullanılan yapıştırıcılar, yapışma mekanizması ve yapışma olayı hakkında bilgi verilmiştir. Literatür araştırmaları doğrultusunda yapılan deneysel çalışma, tezin üçüncü bölümünde yer almaktadır. Deneysel çalışma kapsamında öncelikle tamir harçlarının mekanik ve fiziksel özelliklerini araştırmak üzere, çimento esaslı beton tamir harçlarının ve bunları kıyaslama olanağı vermek üzere üretilen şahit beton örneklerinin fiziksel ve mekanik özelliklerine ilişkin deneyler yapılmıştır. Deneysel çalışmanın ikinci kısmında beton tamir harçlarının mevcut betona olan aderansını araştırmak amacıyla, hasar görmüş betonu temsil etmek üzere üretilip, eğilmede çekme deneyi ile kırılan beton örneklerine onarım işlemleri uygulanmış, bu örneklere deneyler yapılmıştır. Deneysel çalışmanın son aşamasında ise beton, tamir harcı ve onarım görmüş örneklerin durabilite özelliklerinin incelenebilmesi için donma-çözülme ve ıslanma kuruma çevrimlerinden oluşan durabilite deneylerine tabi tutulmuşlardır. Sonuç bölümünde ise deneysel çalışmadan elde edilen veriler tablolar ve grafik anlatını kullanılarak sunulmuş, elde edilen bilgiler, literatür çalışmasının da ışığında değerlendirilmiştir XIII
Özet (Çeviri)
THE DURABILITY PROPERTIES OF CEMENT BASED REPAIR MORTARS SUMMARY Although nowadays the most common building material is reinforced concrete, it can deteriorate easily due to atmospheric factors, incompatibilty design, the use of improper materials, incorrect construction practises or earquakes etc. In the first chapter, the concept of durability is defined as maintaining the servisabilty of a building material, compound or element in a predicted time, is examined and the cause of deterioration and deterioration mechanisms are explained. The second chapter explains about adhesives which are also used in the repair of deteriorated buildings and the mechanism of adhesion. Experimental work is explained in the third chapter. The context of experimental work has three stages. Firstly, physical and mechanical properties of cement based repair mortars and concrete samples, produced in order to enable the comparison of repair mortars, are tested to investigate physical and mechanical properties of cement based repair mortar. Secondly, samples were produced to represent deteriorated concrete and broken in the flexural strength test, were repaired then tested to inform us of the adhesion between repair mortar and concrete. Finally, repair mortar, concrete and repaired samples were exposed to freezing and thawing and wetting and drying cycles to research their durability properties. In the concluding chapter, data from experimental work, were evaluated in the light works of literature. XIV