Mimarlık ve otomobil 'sınırları her an değişen mekan'
Architechture and automobile 'place with continuously changing boundaries'
- Tez No: 142846
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
MİMARLIK VE OTOMOBİL“SINIRLARI HER AN DEĞİŞEN MEKAN”ÖZET İnsan ve mekan arasındaki varoluşsal ilişkiye tanıklık eden mimarlık, yapısal ve kavramsal bütünlüğünü, insan yaşamına ilişkin değişimler doğrultusunda her an güncellemektedir. Bu çalışma insanın farklı mekansal boyutlar arasında sürdürdüğü varolma yolculuğuna, mimarlık ve kent düzleminde yaşamsal bir ara kesit konumunda olan otomobiller üzerinden yeni bir yorum getirmeyi amaçlamaktadır. Tez çalışması insan ve otomobil arasındaki ilişkinin mimarlık adına oluşturduğu gerçekliği incelemek üzere, mekan kavramına doğru anlamsal içeriği giderek genişleyen üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, modern süreçte otomobilin varlığı karşısında, insan yaşamında değişen kavramlar ve dengeler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, mimarlık, mekan ve otomobil arasındaki ilişki, insanın tüm yaşamsal birlikteliklerini barındıran kent ve kentsel mekan kurgusu içinde ele alınmıştır. Bu bölüm, insan ve otomobil arasındaki ilişkinin varolmak üzere biçimlendirdiği yeni mekan anlayışına ilişkin ironik yapıyı, insan için kentsel mekan ölçeğinden ve mimari mekan ölçeğine geçerken değişen algısal bütünlük doğrultusunda irdelemeyi amaçlamaktadır. Üçüncü bölümde ise otomobilin modern mimarlık adına temel bir belirleyici olduğu gerçeğim ortaya koymak üzere, insan ve otomobil arasındaki yaşamsal birliktelik doğrultusunda varolan mekansal bütünlüğün boyutları irdelenecektir. Bu bölüm tezin konusunu oluşturan, gerek fiziksel boyutlarıyla, gerekse insana dair bir çok duyumla biçimlenen varoluşu ile bir mimari mekanı andıran otomobilin, insanın mekan algısında oluşturduğu yeni eşiklerin sınırlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ARCHITECTURE AND AUTOMOBILE «PLACE WITH CONTINUOUSLY CHANGING BOUNDARIES" SUMMARY Architecture as a witness of the existential relation between human and place, always updates its structural and conceptual integrity in accordance with changes in human life. This study aims to provide a new commentary on human's journey of existing carried on among different space dimensions through automobiles that are positioned as a vital cross section in architecture and city platform. The thesis study consists of 3 main sections of which semantic content broadens out through place concept with the intention of examining the reality formed by human and automobile in the name of architecture. In the first section, changing concepts and balances in human life across in the modern process are asserted In the second section, connection among architecture, place and automobile, city that shelters all vital unities of human, and urban space are discussed. This section intends to scrutinize the ironic structure of new place intelligence that is shaped by the connection between human and automobile so as to exist, through the human perceptive integrity, changing while passing through urban space scale and to architectural space scale. In the third section, scale of space integrity existing in accordance with vital unity between human and automobile will be examined with the intention of bringing up the reality that automobile is a fundamental determinant in the name of architecture. This section aims to introduce the limits of the new thresholds formed in human's perception of place by automobile that resembles an architectural place with whether its physical dimension or its existence shaped with several human sensations. VI