CIM yatırımlarının bulanık AHP yöntemi ile değerlendirilmesi
The Evaluation of CIM investments using fuzzy AHP method
  1. Tez No: 142850
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET İleri imalat sistemi (AMS); tasarım, imalat/hizmet ve karar destek sistemlerinde kullanılan her türlü otomatikleştirilmiş (genellikle bilgisayar odaklı) teknolojiyi içeren bir terim olarak tanımlanmaktadır. Bilgisayar Bütünleşik İmalat (CİM) sistemi daha yaygın olarak kullanılmaktadır. İleri imalat teknolojilerini dört düzeyde incelemek mümkündür: Modüler sistemler, imalat hücreleri, bağlantılı otomasyon adaları ve tam otomasyon. Tam otomasyon düzeyine en iyi örnek olan CİM; bilgisayar, iletişim ve bilişim teknolojileri kullanılarak tasarım ve imalat fonksiyonlarının modernleştirildiği ve koordine edildiği bir yönetim felsefesidir. CİM sistemi ürün tasarımı, imalat mühendisliği ve üretim sahası arasında otomatik bir bağlantı sağlar. CİM sisteminin en önemli kısımları bilgisayar destekli mühendislik, yönetim ve kontrol sistemleri; bilgisayar bütünleşik imalat prosesleri ve bilgi entegrasyonundan oluşmaktadır. CİM yatırımlarının değerlendirilmesinde kullanılan tek ölçütlü ve çok ölçütlü ekonomik analiz yöntemleri için bir sınıflandırma yapılmıştır. Bu yöntemler ayrıca deterministik ve deterministik olmayan yöntemler olmak üzere ikiye ayrılır. Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP), bir sistemi etkileyen faktörlerin hiyerarşik gösterimini kullanır' ve bir karar problemini çözmek için bu faktörleri ikili gruplar halinde karşılaştırarak alternatifleri sıralar. Böylece alternatiflerin ya da elemanların sistem üzerindeki etkisini inceler. Nitel tercihlerin hesaplanması zor olduğundan, AHP problemindeki ikili karşılaştırma değerlerinin bir kısmının ya da hepsinin bir belirsizlik derecesiyle ifade edilmesi mümkündür. Bu şekilde bir öncelik vektörünün belirsiz ikili karşılaştırma ortamında oluşturulmasına“Bulanık AHP problemi”denir. Bu çalışmada,“CİM Yatırım Karanmn Alınması”probleminin çözümü için Bulanık AHP yöntemlerinden Chang' m genişletilmiş analiz yöntemi kullanılmıştır, AHP yöntemi, problemin sistem yaklaşımı ile birlikte bir bütün olarak ele alındığı ve her faktörün ana hedefe olan katkısının ayrı ayrı değerlendirildiği en çok tercih edilen çok ölçütlü değerlendirme yöntemlerinden biridir. Bulanık kümeler teorisi ile birlikte ele alındığında sahip olduğu dezavantajlar da büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF CIM INVESTMENTS USING FUZZY AHP METHOD The term advanced manufacturing system (AMS) is broadly defined to include any automated (usually computer-oriented) technology used in design, manufacturing/service, and decision support. A more common term is computer- integrated manufacturing (CIM) system. There are four levels of advanced manufacturing technology: stand-alone systems, manufacturing cells, linked islands and full automation. CIM, the best example of full automation, is a management philosophy in which the functions of design and manufacturing are rationalized and coordinated using computer, communication and information technologies. A CIM system provides an automated link between product design, manufacturing engineering, and the factory floor. The major components of a CIM system include computer-integrated engineering, management, and control systems; manufacturing processes; and information integration. A classification scheme for the single criterion and the multi-criteria methods to the economic justification of CIM investments is given. These methods are also divided into deterministic and non-deterministic methods. Analytic Hierarchy Process (AHP) uses a hierarchical representation of factors (elements) influencing a system, and makes pairwise comparisons among the factors in order to rank alternatives to solve a decision problem. It, in effect, attempts to analyze the impacts of alternatives or elements on the system. Since it is difficult to map qualitative preferences to point estimates, a degree of uncertainty will be associated with some or all pairwise comparison values in an AHP problem. The problem of generating such a priority vector in the uncertain pair- to-pair comparison environment is called the Fuzzy AHP problem. In this study, Chang's extent analysis method on Fuzzy AHP is used for the solution of“The Investment Decision on CIM”problem. The Analytic Hierarchy Process is the most popular multi-criteria method due to the problem is examined with a system approach as a whole and the effect of every factor to the main target is evaluated separately. Dealing with the fuzzy sets theory, the disadvantages of the AHP method are almost removed. XV