Elastik zemine oturan çerçeve sistemler
Frame systems resting on elastic foundation
  1. Tez No: 142851
  2. Yazar: BERKAY ÇENGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YALÇIN AKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ELASTİK ZEMİNE OTURAN ÇERÇEVE SİSTEMLERİN STATİK VE DİNAMİK ANALİZİ ÖZET Yapıların hesabında öncelikle yapıya gelen yüklerin mesnetlere verdiği yükler hesap edilir. Bu yüklerin etkisi temele aktarılarak temel hesabı yapılır. Bu yaklaşım statik yükler altmda mühendislik amaçları için iyi sonuçlar verdiğinden uygulamada yaygm olarak kullanılır. Ancak dinamik hesaplarda sonuçlar yapının, yere mesnetlenme tipine bağlıdır. Örneğin iki noktasından yere temellenen tek açıklıklı yapının iki mesnedi, klasik hesap tarzında sabit noktalardır. Gerçekte ise bu iki nokta deprem kuvvetleri halinde birbirine göre hareket eder. Bu çalışmada yapı, mesnetleri ile bir bütün olarak statik ve dinamik yükler altmda hesaplanmıştır. Altı bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde problem tanıtılarak literatürde bulunan konu ile ilgili çalışmalarla, yapılan çalışmanın amaç ve kapsamı verilmiştir.çalışmada kullanılan yöntemin diğer yöntemlerden farkları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde elastik zemine oturan yatay düzlemdeki doğru eksenli, homojen, lineer elastik bir elemanın diferansiyel denklemi ve çözümü verilerek, taşıma matrisi yardımıyla zemin eleman rijitlik matrisleri elde edilmiştir. Üçüncü bölümde çerçeve sistem rijitlik matrisinin oluşturulması anlatılarak, bu çalışma için hazırlanmış fortran bilgisayar programının algoritması verilerek, programın daha kolay anlaşılabilmesi için bir uygulama yapılmıştır. Dördüncü bölümde çerçeve sisteminin dinamik etkiler altındaki davranışı incelenmiş, dinamik kısımla ilgili hazırlanan bilgisayar programının algoritması verilerek bir basit örnek üzerinde anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise bu çalışma için yapılmış bilgisayar programı kullanılarak çeşitli mühendislik problemleri çözülmüş ve sonuçlar karşılaştınlmıştır. Son bölümde ise hesaplardan elde edilen sonuçlar tartışılmış ve değerlendirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
STATIC AND DYNAMIC ANALYSIS OF FRAME SYSTEMS RESTING ON ELASTIC FOUNDATION SUMMARY In the structural analysis, first the reactions due to external loads are calculated. Foundation analysis is done by transferring these reactions to the foundation. This approach is widely used in engineering application due to its satisfactory results in engineering objective considering static loads. On the other hand, in dynamic analysis results are related with the supporting style of the structure to the ground. As an example, in classical analysis two supports of a one bay structure are fixed at the points. But in reality, these two points move relatively from each other by the effect of earthquake forces. In this study, structure is analyzed totally with its supports in the effect of static and dynamic forces. In the first section of this study that is composed of six sections, the problem is presented, the aim and scope of this study is given also the literature related with the subject. The difference of the method used in this study from other methods, is explained. In the second section; by giving the solution of the differential equation of beam element resting on elastic foundation; element rigidity matrices are formed by using carry over matrix. In the third section, formation of the frame system rigidity matrix is explained. The algorithm of fortran computer program prepared for this study is given and an application is done for better understanding of the program. In the fourth section, behavior of the structure under dynamic effects is studied. The algorithm of the program prepared for dynamic analysis is given and is explained by a simple example. In the fifth section, several engineering problems are solved by using the program prepared for this study and the results are compared. Finally in the last section, results of the analysis are discussed and evaluated.