İklimlendirme sistemleri gürültüsü açısından İSKİ İkitelli Kültür Merkezi'nin performans değerlendirmesi
Performance evaluation of İSKİ İkitelli Cultural Center according to HVAC system noise
- Tez No: 142860
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP Y. DEMİRKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİNİN GÜRÜLTÜSÜ AÇISINDAN İSKİ İKİTELLİ KÜLTÜR MERKEZİ'NİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışma, H.V.A.C., Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin gürültüsü açısından İSKİ İkitelli Kültür Merkezi'nin gürültü kriterlerine göre hesaplama yöntemleriyle performansını değerlendirmektedir. Bölüm 1; H.V.A.C. sistemlerinin binalarda gürültüyü meydana getiren en önemli kaynaklardan olduğu ve mekanik sistemi seçerken ve sistemin merkezini tasarlarken; sistemin kullanım amacı ve sistemin kurulduğu binanın yaşanan mekanlarında kabul edilebilir arka plan gürültü düzeylerinin oluşturulmasının gerektiğini ortaya koymaktadır. Bölüm 2; H.V.A.C. sistemlerindeki ana gürültü kaynaklan, bu kaynaklardan gürültünün oluşması, iklimlendirilen hacimlere iletim yollan ve hava akışı kaynaklı gürültü ele alınmıştır. Ana başlıklarla gürültü kaynaklan olarak hava dağıtım ve toplama sistemlerindeki fanlan, soğutma grubu elemanlannı, gürültünün oluşmasını ve çatı-üstü iklimlendirme santrallerini içermektedir. Hava akışı kaynaklı gürültünün kanal dirseklerinde, damperlerde, branşmanlarda, hava kontrol ünitelerinde ve diğer kanal elemanlannda nasıl oluştuğunu ve önlenebileceğini incelemektedir. Bölüm 3; gürültü kaynaklannda oluşan gürültünün, hava kanalı sistem bileşenleri tarafından azaltılması, hava kanalı duvarlan boyunca yayılımı ve alıcı odasında kontrol edilmesi incelenecektir. Ele alınan hava kanalı elemanlan; plenumlar, yalıtmışız dikdörtgen kesitli kanallar, akustik yalıtımlı dikdörtgen kesitli kanallar, yalıtmışız dairesel kesitli kanallar, yalıtımlı dairesel kesitli kanallar, dirsekler, yalıtımlı dairesel kesitli dirsekler, kanal susturuculan, branşmanlar ve değişken hacimli hava kontrol sistemleridir. Bölüm 4; H.V.A.C. sistemlerinden kaynaklanan gürültünün değerlendirilmesi için kullanılan gürültü kriterleri ve gürültü yalıtımına ait bilgi vermektedir. Metotlann ele aldığı kriterler tanıtılmakta ve buna göre metotlann uygulama adımlan anlatılmaktadır. Bölümün sonunda, mekanik sistem odasının yalıtılması yer almaktadır. Bölüm 5; Alıcı odasında H.V.A.C. sistemlerinden kaynaklanan gürültü düzeylerinin, seçilen kriteri sağlayarak belirlenmesinde kullanılan hesap yöntemleri ve sistemin tasanm sürecini tanımlamaktadır. Bölüm 6; İSKİ İkitelli Kültür Merkezi konferans salonunun H.V.A.C. sistemlerinden kaynaklanan arka plan gürültüsünü değerlendirmek üzere mevcut metotlar arasından seçilen gürültü kriteri metodunu sağlamak için yapılan hesaplann sonuçlannı karşılaştırmaktadır. xıııBölüm 7'; İSKİ İkitelli Kültür Merkezi konferans salonunun H.V.A.C. sistemlerinden kaynaklanan gürültüsünün hesap yöntemiyle yapılan incelemesinin sonuçlan vermektedir. xıv
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE EVALUATION OF İSKİ İKİTELLİ CULTURAL CENTER ACCORDING TO H.V.A.C. SYSTEM NOISE SUMMARY This study considers the performance evaluation of İSKİ ikitelli Cultural Center according to H.V.A.C., Heating, Ventilating and Air-conditioning system noise. Chapter 1 introduces H.V.A.C. systems, one of the major sources of sound in a building and the selection of the mechanical equipment and the design of the mechanical spaces, the intended use of the system and the goal of providing acceptable bbackground noise levels.in the occupied spaces of the building. Chapter 2 deals with the major sources of noise in H.V.A.C. systems, how noise from these sources is generated and transmitted to the rooms being served and airflow generated noise. Major topics include fans, in the air supply and return systems, cooling equipment, noise generation and rooftop air-conditioning units. How aerodynamic sound is generated at duct elbows, dampers, branch takeoffs, air modulation units and other duct elements and can be avoided. Chapter 3 analyzes how noise from sound sources is attenuated in duct systems, is radiated through the duct walls and how this noise can be controlled by the receiver room. The duct elements covered in this chapter include sound plenums, unlined rectangular ducts, acoustically lined rectangular ducts, unlined round ducts, acoustically lined round ducts, elbows, acoustically lined round radiused elbows, duct silencers, duct branches and variable air volume systems. Chapter 4 gives information about noise criteria methods of rating H.V.A.C. related noise and sound isolation of the mechanical room. The criteria of the methods and the procedure for determining the methods are introduced. At the end of the chapter, the isolation of the mechanical room is described. Chapter 5 provides a description of the calculation methods determining the sound pressure level in the receiver room to meet a selected noise criteria and the design procedures. Chapter 6 discusses the calculation methods and the results to determine H.V.A.C. related background sound in İSKİ ikitelli Cultural Center to meet a selected noise criteria from one of several noise criteria methods. Chapter 7 provides the results derived from calculations determining H.V.A.C. related background sound in İSKİ ikitelli Cultural Center. xv