Araç plaka yerinin saptanması
Vehicle licence plate localization
- Tez No: 142863
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ARAÇ PLAKA YERİNİN SAPTANMASI ÖZET Araç plaka tanıma sistemlerinin günümüzde; trafik inceleme/izleme, kontrollü araç giriş-çıkışı, trafik akış istatistikleri elde etme gibi birçok alanda uygulamaları bulunmaktadır. Araç plaka tanımanın en önemli adımlarından biri plaka yerinin saptanmasıdır. Bu çalışmada ayrıt saptamaya dayalı yeni bir araç plaka yer saptama yöntemi geliştirilmiştir. İlk olarak Canny ayrıt saptayıcısı kullanılarak görüntünün yatay yönde gradyanlar bulunmuştur. Gradyanlar negatif-pozitif çiftler halinde eşleştirilmiş, tek kalanlar elenmiştir. Bu işlem; plakaya ait olmayan kimi ayrıtları elerken, plaka karakter ayrıtlarını belirginleştirmiştir. Daha sonra ayrıt çiftlerinin arasında kalan benekler morfolojik işlemlerle doldurulmuş ve plaka karakter adaylarını içeren bir görüntüye ulaşılmıştır. Bu görüntü üzerinde bağlı bölgeler analizi yapılarak plaka karakter adayı öbekleri ayrık olarak elde edilmiştir. Boyutlarına ve karaktere benzerlik oranlarına bakılarak bu öbeklerden bir kısmı elenmiştir. Kalan öbeklerin sayıları ve birbirlerine göre konumlan uygun olanlar birleştirilmiş ve plaka aday bölgeleri oluşturulmuştur. Elde edilen bölgeler plaka arka plan renk bilgisi kullanılarak iyileştirilmiştir. Son olarak plaka aday bölgeleri; boyutları ve içerdikleri plaka karakter aday sayılan dikkate alınarak indirgenmiştir. Plaka tanımanın her bir adımı için bir başarım ölçütü tanımlanmıştır. Yöntem İTÜ Çoğul Ortam Merkezi-Araç Plaka Tanıma Sistemi (ÇOM-APTS) ile karşılaştırılmıştır. 4 farklı veritabanı için elde edilen sonuçlar incelenmiş ve geliştirilen yöntemin, yer saptama başarının ölçütüne göre, ortalama %8 daha başarılı olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmanın plaka tanımaya olan etkisini görebilmek için yer bulma yöntemi ÇOM-APTS ile tümleştirilmiştir. Test sonuçlarına göre plaka tanıma başarımı yaklaşık %5 civarında artmıştır. Böylelikle tanıma basanını ortalama %85 düzeyine ulaşan yeni bir ÇOM-APTS elde edilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
VEHICLE LICENSE PLATE LOCALIZATION SUMMARY Vehicle license plate recognition systems are expected to have numerous applications in traffic surveying and monitoring, e.g. finding stolen cars, controlling access to car parks and gathering traffic flow statistics. One of the most important steps in license plate recognition is the localization of the license plate. This study presents a new edge based license plate localization method. Firstly, the horizontal gradients of the vehicle image are found by using Canny edge detector. Next, the gradients are matched as negative-positive pairs and the singles are eliminated. This process, while preserving plate edges, clears some of the noise edges outside the plate region. Then, by using morphological operators, the pixels between the edge pairs are filled, and as a result a thresholded image that implies the plate character candidates is reached. Connected component analysis is applied to that thresholded image and plate character candidate blobs are separately obtained. According to their dimensions and similarity to a real plate character, some of these blobs are eliminated. After that, plate character candidates are merged to create plate candidates. At the last stage of the method, using plate background color information, plate regions are enhanced. A performance evaluation method is defined for each step of the vehicle plate recognition system, and the proposed method is compared with license plate recognition system (LPRS) which was developed in ITU Multimedia Center. Results of the license plate localization rate for different vehicle image databases are shown that, the proposed method increases the success rate at by 6%. After integrating the new method with the LPRS of ITU Multimedia Center; license plate recognition rate is over performed nearly 5% and is raised to the level of 85% average.