İstanbul Teknik Üniversitesi kampüsü temel topografik obje modelinin oluşturulması ve ilişkisel sorgulamalarının yapılandırılması
Creating basic topographic feature modelling for İstanbul Technical University campus and designing the relational querriess
- Tez No: 142877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZHAN İPBÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ITU KAMPUSU TEMEL TOPOGRAFIK OBJE MODELİNİN OLUŞTURULMASI ve İLİŞKİSEL SORGULAMALARININ YAPILANDIRILMASI ÖZET Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan ve hızla yaygınlaşan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), planlama, savunma, afet yönetimi, ticaret, tarım, madencilik, turizm sektörü gibi alanlarda kendine yer bulmuştur. Ülkemizde 1990'lı yıllardan itibaren CBS'ler Valiliklerde, Belediyelerde, Kadastro Müdürlüklerinde ve değişik amaçlarla ülkemize hizmet eden çeşitli özel sektör ve kamu kuruluşlarında kullanılmaya başlanmıştır. Başta deprem olmak üzere, can ve mal kaybına neden olan doğal afetlerle sık sık karşı karşıya kalınan ülkemizde 2001 yılı başında İstanbul Teknik Üniversitesi ve T.C. içişleri Bakanlığı tarafından ortak bir proje başlatılmıştır. Türkiye Afet Bilgi Sistemi, kısaca TABİS adı verilen bu projede, ülke genelinde acil durum planlaması ve uygulamalarında, olası bir afet durumunda afet yönetimi ve hasar tahmininde kullanılabilecek, daha da önemlisi kayıpların en aza indirilmesi amacıyla merkezi yönetimler için bir karar destek sistemi olarak görev yapacak bir bilgi sistemi modelinin standartlarının oluşturulması hedeflenmiştir. CBS'nin uygulama alanı bulduğu birçok konuda olduğu gibi özellikle afet yönetiminde de CBS 'den etkin biçimde yararlanmak mümkündür. Bu çalışmanın konusu, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampusu sınırları içerisinde kalan ve İTÜ'nün halihazırda kullandığı veya kullanmadığı tüm kampus açık ve kapalı alanlarının kullanımının özellikle acil durum planlamasında ve uygulamasında temel teşkil edecek bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS)'nin önemli bileşenlerinden biri olan temel topografik obje modelinin ve ilişkisel sorgulamalarının yapılmasına olanak verecek bir veri tabanı yapılandırmasının oluşturulmasıdır. Bu bağlamda çalışma, Türkiye Afet Bilgi Sistemi (TABİS)'in İTÜ Ayazağa Kampusu üzerindeki farklı ölçekte bir pilot uygulaması şeklinde yorumlanmalıdır. Çalışmada, TABİS Obje Kataloğu'nun (TABİS-OK)“Temel Topografik Mekansal Obje Alanı”kullanılarak ilişkisel bir veri tabanı tasarlanmış ve sorgulamaları yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
CREATING BASIC TOPOGRAPHIC FEATURE MODELLING FOR ITU CAMPUS AND DESIGNING THE RELATIONAL QUERRIES SUMMARY Geographic Information Systems (GIS) which has begun to be used by the development of the computer technology and became widespread, found a place for itself in the working areas like planning, defence, disaster management, commerce, agriculture, mining and tourism. In our country, GIS is being used in defence and disaster councils, governorships, municipalities, cadastral directorates, and in several private and public enterprices who serve the country in many different fields, commonly from nineties. As in many disciplines that GIS is used, in disaster management, it is possible to take advantage of GIS. The subject of this study is to generate a Geographic Information System (GIS) that would be a basis specially for emergency planning and practice for the open and closed areas either used or nonused in Istanbul Technical University Ayazağa Campus. In this concept, this study is an application of Turkey Disaster Information System (TABİS) in ITU Ayazaga Campus. In the study by using the TABİS Object Catalog a relational database is drafted and queried. The TABİS project that is mentioned here, is a GIS based information and management standard model, which will be an example for the applications like emergency management planning and practice and in any probable disaster, disaster management and loss estimation and in addition in normal times for the ministries, governorships, district head offices, and municipalities as a decision support system. In this study, 1:5000 scaled digital maps are used for the region studied, by taking in to consideration the TABİS-OK modelling scale.