Türkiye'de jeodezi ve fotogrametri mühendisliği eğitimi ve akreditasyonu
Education of geodesy and photogrametry engineering in Turkey and accreditation
- Tez No: 142878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ NURHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Daha etkin ve kaliteli eğitime ulaşma yolunda uluslararası akreditasyonun tartışıldığı şu günlerde, Türkiye'de Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği eğitimi veren bölümler hakkında her zamankinden daha fazla karşılaştırma ölçütlerine ve istatiksel verilere gereksinim duyulmaktadır. Gereksinim duyulan tüm bu verilere ulaşmanın ilk adımı da bu bölümlerin akademik bilgileri, verdikleri lisans ve lisansüstü dersler hakkındaki bilgiler üzerine dokümantasyon çalışması yapmaktır. Yapılan bu dokümantasyon çalışması ve analizler sonucunda mevcut Jeodezi ve Fotogrametri eğitimi üzerine çıkarımlar ortaya konulmuş ve ulusal akreditasyon için belirlenmesi gerekli ölçütlerin altyapısı oluşturulmuştur. Türkiye'de Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği eğitimi veren kurumlar ile yurt dışında karşılık gelecek kurumlarda verilen eğitim karşılaştırılmış, farklılıklar ortaya konarak çeşitli öneriler sunulmuştur. 6 bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde sunuş yapılmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'de Jeodezi ve fotogrametri Mühendisliği eğitim ve öğretiminin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, ülkemizdeki Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği eğitimi veren kurumların yapıları ve özellikleri ile eğitim sistemleri ayrıntılı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'deki eğitim kurumlarımızla Jeodezi ve Fotogrametri dalında yurt dışında faaliyet gösteren kurumların örneklenmesi ve karşılaştırılması amacıyla biri Almanya'da diğeri Amerika Birleşik Devletleri'nde olan iki eğitim kurumu incelenmiştir. Beşinci bölümde, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği eğitiminde ulusal akreditasyon kriterlerinin elde edilmesinde önemli bir yer tutacağı düşünülen bölümlerimizin birbirleri ile olan ulusal karşılaştırma ve değerlendirmeler ile xııuluslararası karşılaştırma ve değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda ortaya çıkarılan sonuçlar ve öneriler Bölüm 6 'da sunulmuştur. xnı
Özet (Çeviri)
Today, a discussion over the issue of international accreditation is on the agenda of many institutions. The objective is to reach a more effective and quality education. Thus, more comparison criteria and statistical data than ever about the departments of Geodesy and Photogrammetry Engineering in Turkey are needed. The first step to obtain this information needed is to document the academic information of these departments and the lectures given at graduate and post-graduate levels. In this study, such documentation has been realised. As a result of this documentation work and analyses carried out, some conclusions over the current Geodesy and Photogrammetry Engineering education have been drawn, and an infrastructure of the criteria required for a national accreditation policy has been formed up. Furthermore, the institutions giving Geodesy and Photogrammetry Engineering education in Turkey have been compared with the institutions abroad giving equivalent education. Through this comparison the differences have been determined and some suggestions made. This study consists of 6 sections. In the first section, an introduction is presented. In the second section, the historical background of Geodesy and Photogrammetry Engineering education in Turkey is briefly summarised. A detailed examination on the structure, characteristics and educational perspectives of the institutions in Turkey giving Geodesy and Photogrammetry Engineering education is given in the thirds section. In the fourth section, two educational institutions abroad, one form Germany and the other from the US, have been studied in order to sample the educational institutions abroad and to compare them with the institutions in Turkey. In the fifth section, national comparisons between the departments in Turkey and the evaluations are given. In addition, their xivcomparisons with the international institutions and the evaluations are also in this section. The results obtained through this study and the suggestions are given in the sixth section. xv