Elasto-plastik çerçeve sistemlerin dinamik analizi
The Dynamic analysis of elasto-plastic frame structures
- Tez No: 142879
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ELASTO-PLASTİK ÇERÇEVE SİSTEMLERİN DİNAMİK ANALİZİ ÖZET Depreme dayanıklı yapı tasarımında uygulanan gelişmiş yöntemler yapının elastik ötesi davranışının incelenmesini gerektirmektedir. Yapının plastik karakterinin sağlıklı bir biçimde ortaya konabilmesi için yapı elemanlarının plastik davranış mekanizmalarının gerçekçi bir şekilde modellenmesi ve deprem etkisi altında dinamik analiz yapılarak yapıya gelen deprem kuvvetlerinin ve yapı reaksiyonlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, ilk önce ideal elasto-plastik malzemeden yapılmış ve kayma çerçevesi kabulüne uygun olarak uç dönmeleri engellenmiş kolonların plastik davranışı modellenmiştir. Kesit tesiri olarak momentin etkisi alınmış ve Bernoulli-Navier hipotezi geçerli sayılmıştır. Daha sonra rijit kat kolonunun çevrimsel davranışının Kinematik Pekleşmeli modele uyduğu kabulüne göre dört katlı bir çerçevenin deprem etkisi altında dinamik analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde plastik analizde uygulanabilecek sayısal yöntemlerden bahsedilerek yapı katlarının anlık etkileşimlerini dikkate alan bir integrasyon algoritması önerilmiş ve bu algoritmanın stabilite şartlan incelenmiştir. Sayısal çözümlerden elde edilen kat deplasman datalan Fourier dönüşümüne tabi tutularak yapı frekanslarının değişimi elastik ve elasto-plastik çözümler için ayrı ayrı belirlenmiştir. vn
Özet (Çeviri)
THE DYNAMIC ANALYSIS OF ELASTO-PLASTIC FRAME STRUCTURES SUMMARY The improved techniques in eartquake resistant structure design require a detailed investigation of the post-elastic behaviour of the structure. It requires a realistic modelling of the plastic behaviour of the structural elements and performing dynamical analysis with an aim to obtain the true load pattern and the inner reactions of the structure. In this project, a model is proposed for the plastic behaviour of columns with restrained end rotations, made of an ideal elasto-plastic material. Accepting the Bernoulli-Navier hypothesis valid, the equations for the plastic rigidity of a single column element is constructed by considering only the moment effects. Then, with an assumption that the column elements under cyclic loads behave as proposed in the Kinematic Hardening model, dynamical analysis of a four storey frame under earthquake excitation is performed. Section three explains the direct integration methods that can be used to solve non- lineer systems, an object oriented algorithm is proposed for the solution and the stability conditions of this algorithm is investigated as well. The Fourier Transform is to be applied to the displacement data of the structure to investigate the variation of frequencies for the elastic and elasto-plastic analysis. via