Yumuşak killi havzalarda aşamalı sedde inşaatının sonlu elemanlar ile analizi
Analysis of staged construction built on soft clay basins using finite elements
- Tez No: 142889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET YUMUŞAK KİL HAVZALARDA YAPILAN AŞAMALI ŞEDDE İNŞATTNIN SONLU ELEMANLAR İLE ANALİZİ Bu çalışmada, Muar Deney Şeddesi için davetli bilim adamlarına sorulan sorulara Plaxis 7.2 sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak cevap arandı. Analizde temel zeminini oluşturan iki yumuşak kil tabakası için drenajsız analiz yapıldı. Elde edilen sonuçlar gerçek değerler ile ortak eğilimlere sahiptir. Boşluk basıncı tatoninleri gerçek değerler ile uyuşmakta iken özellikle şedde temel zemini boyunca göçme sonrasında gerçekleşen yatay deplasmanlar için hesaplanan değerler gerçek değerlerden çok farklıdır. Zemin özellikleri konusundaki belirsizlikler ve analizde kullanılan yazılımın ve zemin modelinin sınırlamalarından dolayı, deplasman hesaplan bu yarışmaya davet edilen bilim adamlarının da birbirinden çok farklı değerler bulduğu gibi, yapılan analizde de çok farklı değerler elde edilmiştir. Sonlu elemanlar analizinde ve gerçek arazi verilerinde şedde temeli altodaki düşey deplasmanlar ve şedde merkezinde temel zemini profili boyunca elde edilen aşın boşluk basınçları göçme öncesi en açık göçme uyarılarını verdiler. Bu açıdan yapılan analiz göçme davranışım ve göçme öncesi zeminin vereceği uyarıları modellemede başarılı olmuştur. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF STAGED EMBANKMENT CONSTRUCTON BUILT ON SOFT CLAY BASINS USING FINITE ELEMENTS In this study, Muar Test Embankment is analized using Plaxis 7.2 finite elements software and answered those questions that asked to invited scientists. Undrained analysis was applied to two soft clay foundation layers. Results of analysis have the same tendencies with actual foundation behaviour. Despite pore pressure estimations closely approach the measured values, horizontal displacement estimations through foundation soil profile just after the failure are very different from actual values. Because of uncertainities of soil properties and restrictions of software and soil models employed in analysis, like other estimations made by invited scientists, displacement calculations deviate considerably from actual displacements. On the other hand, results of finite element analysis and measured values of vertical displacements under the embankment and excess pore pressures under embankment center through the full foundation soil profile are in close coherence and present the clearest warnings of failure. Considering the failure behaviour and prefailure warnings, performed analysis is actually successful. XII