Betonarme ve çelik hafif taşıyıcılı yapı sistemlerinin kaba yapı aşamasında maliyetlerinin irdelenmesi
The Cost comparison between reinforced concrete and light steel structural systems at the phase of coarse structure
- Tez No: 142888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Çok eskilerden beri bilinen bir malzeme olmakla birlikte, dünyada hafif çeliğin inşaat sektöründe ana yapı elemanı olarak kullanımı 1945 2. Dünya Savaşı 'ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri 'nde başlamıştır. Savaş sonrasında hurda olarak nitelendirilen çelik malzemenin tekrar kullanım için eritilip levha haline dönüştürüldükten sonra, profil olarak, yapıda kullanımı söz konusu olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'nde ahşap ve kerpiç yapı uygulaması çok fazladır. Sistem olarak ahşap ve hafif çelik yapı sistemleri birbirinin aynıdır, bu yüzden hafif çelik yapı sistemine geçiş kolay olmuştur. Türkiye'de demir-çelik üretimine yönelik girişimler, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra başlamış ve ilk demir-çelik tesisi 1930'lu yıllarda Kırıkkale'de kurulmuştur. Ardından entegre bir tesis olan Karabük Demir-çelik fabrikaları faaliyete geçmiştir. Özel sektörde ise ilk ark ocaklı tesis olan Metaş, 1960 yılında üretime başlamıştır. 80'li yılların ikinci yansında, yeni ark ocaklı tesislerin üretime geçmesiyle, özel kesim Türkiye'nin demir-çelik üretimine ağırlığını koymuştur. Demir-çelik Sanayi Özel ihtisas raporuna göre bugün Türkiye'de kapasiteleri 100 bin ton ile 2 milyon ton arasında değişen, 15 i özel sektöre ait ark ocaklı tesis ile, kapasiteleri 1 milyon ton ile 3 milyon ton arasında değişen 3 entegre tesis mevcuttur. Sektörün büyümesi, yapı çeliği uygulamalarında etkili olmuştur ki son yıllarda çelik taşıyıcılı sistemlerin uygulama sayılarında artış görülmektedir. Türkiye'de çelik hafif yapı sisteminin kullanımı 17 Ağustos 1999 İzmit depremi sonrasındaki büyük can kaybı ve bina yıkımı sonrasında,mevcut yapım sistemlerinin irdelenmesi sonucunda başlamıştır. Çelik hafif taşıyıcılı yapı sisteminde, saçtan bükme çelik profiller kullanılmaktadır ve profiller şantiyeye gitmeden önce boy ve bağlantı işlemleri tamamlanmış olarak montaj yerine getirilirler. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsam ve sınırlan ve bu çalışmada seçilecek yöntem anlatılacaktır. İkinci bölümde çelik hafif taşıyıcılı yapı sisteminde kullanılan bükme sac profiller ile bilgi verilecek, birleştirme detaylar, birleştirme teknikleri, taşıyıcı sitem özellikleri, tesisat ile uyumu, yapı ekolojisinden bahsedilecektir. Ülkemiz için çok yeni bir sistem olan çelik hafif taşıyıcılı yapı sisteminde bilinmeyen noktalar olan korozyon, yangın, ısı ve ses yalıtımına dikkat çekilecektir. Üçüncü bölümde, Türk Yapısal Çelik Derneği hakkında bilgi verilecektir. Türkiye için yeni bir sistem olan çelik hafif taşıyıcılı yapı sistemini Türkiye'de uygulamasını yapan Türk Yapısal Çelik Derneğine firmalar hakkında bilgi verilecektir. Üçüncü bölümde ayrıca Türkiye'de çelik hafif taşıyıcılı yapı sistemi mimari proje tasarımı, teknik elemanların yetiştirilme olanaklarından bahsedilecektir. Dördüncü bölümde, çelik hafif taşıyıcılı sistem ülkemiz için yeni bir sistem olduğundan bilinmeyenleri olduğundan söz edilecektir. Ülkemizde en çok kullanılan betonarme taşıyıcılı yapı sistemi ile çelik hafif taşıyıcılı yapı sistemlerinin, hafiflik, ıxdayanıklılık, süreç, insan kaynaklan, mimari özellik ve maliyet kriterlerine göre anlatılacaktır. Dördüncü bölümde ayrıca, betonarme ve çelik hafif taşıyıcılı yapı sistemlerinin karşılaştırılmasında kullanılmak üzere bir plan tipi seçilecek, bu plan tipi üzerinden ülkemizde en çok uygulama gören yapı sistemi olan betonarme taşıyıcılı yapı sistemi ile ülkemiz için yeni bir sistem olan çelik hafif taşıyıcılı yapı sisteminin kaba yapı aşamasında maliyetleri irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As known as a very old material, light steel has been used as a structural element in building trade since the second world war (1945), in the United States of America. After the war, steel materials has been qualified as scrap. For recycling these materials using steel in structures has been considered. Melting the steel and turning it into steel plates; then shaping them into profiles and using them in the constructions. The use of wood in structures in the States is very common. Because of the similarities in the wood and light steel structures, the transfer has been easy in use. The attempts in Turkey according to manufacturing iron-steel started after the establishment of Republic. The first iron-steel establishment was in Kırıkkale around the 1930's. After that', Karabük Iron-Steel factories which is an integrated establishment, has been activated. In the private sector; the first arc oven establishment, Metaş, has started manufacturing in 1960. With the new establishments, which use arc ovens, has been influenced by the private sector in Turkey's steel-iron use in the second period of the 80's. According to the report of Private Specialization of Steel-iron Industry, today in Turkey, there are 15 of the arc oven establishment belonging to the private sector which have capacity between 100.000 and 2.000.000 tons. And there are 3 integrated establishments which have a capacity between 1.000.000 and 3.000.000 tons. With the development of the sector in the last few years, a raise can be seen in the application of steel and light-steel construction systems. In Turkey, after the earthquake in İzmit where there has been a lot of bosses and demolitions, the use of light-steel construction system has been considered after examining the existing systems. In the light-steel Construction system, there is steel profiles used made of bended iron sheets. Before the profiles are transferred to the building side, the length and connected processes are completed. In the first part, the aim of work, the range and borders and the method of the work which is going to be chosen, will be mentioned. In the second part, there will be information about the bended iron profiles used in light-steel construction system; connection details, connection techniques, carrying system features, matching the installation, structural ecology is going to be mentioned. Besides this, corrosion, fire, heat and noise insulation will be mentioned as welt. In the third part, information about Turkish Structural Steel Foundation will be given. Also, the information's about the members of the Turkish Structural Steel Foundation will be given. Besides this, the design of the architectural projects and the opportunities of training qualified technical staff will be mentioned. In the fourth part, because the system is new for Turkey, the unknowns of the system will be mentioned. In Turkey, the use of reinforced concrete is very common. The comparison between reinforced concrete and light-steel structural system; lightness, durability, timing, human resources, architectural features and the cost criterion. Besides this, there will be a plan type chosen and according to this plan type, at the phase of coarse structure for both of the costs will be considered. XI