Telekomünikasyon yönetim şebekesi TMN
Telecommunication management network
  1. Tez No: 142894
  2. Yazar: KUTLAY TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
telekomünikasyon yönetim şebekesi - TMN ÖZET Haberleşme şebekesi yönetimi, bir şebekeyi kontrol edebilmek ve şebeke servislerini sağlayabilmek amacıyla, operasyon, işletim, bakım ve önlem fonksiyonlarım yerine getirebilmelidir. Günümüzde haberleşme şebekeleri, farklı firmaların farklı teknolojiyle üretilmiş ürünlerinden oluşmaktadır. Böyle bir şebekeyi yönetebilmek için şebeke yönetim fonksiyonlarını yerine getirebilen, standart bir yönetim biçimine ihtiyaç duyulmaktadır. Telekomünikasyon firmaları, sektörde yaşanan rekabete uyum sağlayabilmek için, şebekelerine kolay ve etkili bir şekilde müdahale edebilmeli, bunları yaparken maliyetleri düşük tutabilmelidir. TMN bu ihtiyaçları karşılayan, yazılım ve donanım birimlerinden oluşan, standart bir haberleşme yönetim şebekesidir. Bu çalışmada TMN'in katmanlı yapısı, bu yapı içinde gerçekleştirilen TMN fonksiyonları, fonksiyonlara hizmet veren servisler ve servis mesajlarım taşıyan protokoller incelenmiştir. TMN fonksiyonlarının kullanımı bir şebeke çeşidi için ele alınmıştır. Diğer şebeke yönetim biçimleriyle karşılaştırılarak TMN'in avantajları ve dezavantajları vurgulanmıştır. Şebeke elemanları üzerinde TMN yazılımının nasıl gerçeklenebileceğini göstermek amacıyla, bir bilgisayar programı yazılmıştır. TMN, yerel alan ve özellikle geniş alan şebekelerinin yönetiminde tercih edilen bir yönetim biçimidir. Mevcut teknolojileri kullanan şebekelerin sayısının artması ve gelişmekte olan teknolojileri kullanan şebekelerin ortaya çıkmasıyla beraber, TMN standartları da gelişmekte ve yeni ilerlemelere ayak uydurabilmektedir. TMN uygulamaları, yeni ortaya çıkan programlama dilleriyle ve yeni programlama teknikleriyle yapılmakta, çalışma platformundan bağımsız olarak kullamlmaktadır. Bu ilerlemelerin getirdiği kolaylıklar sayesinde, şebeke yönetimi için TMN daha fazla tercih edilen bir şebeke yönetim biçimi olacaktır. vııı
Özet (Çeviri)
TELECOMMUNICATION MANAGEMENT NETWORK-TMN SUMMARY Telecommunication network management, is supposed to realize functions such as operation, administration, maintenance and provisioning, in order to control a network and supply network services. Today telecommunication networks are formed by different products of companies which use different technologies. In order to manage such a network, a standart network management method is needed which can realize network management functions. Telecommunication companies have to manage their networks efficiently and with, low cost, so that they can adapt to the competition in sector. TMN is a standart network management method which is formed by software and hardware to satisfy these needs. In this study, the layered architecture of TMN, functions related to this layered architecture, services that form functions and protocols which carry data of these services are examined in detail. The use of TMN functions are examined for a specific network type. By making a comparision with other types of network management methods, the advantages and disadvantages of TMN are pointed. In order to explain how a TMN software is implemented on a network element, a computer program is written as a part of this study. TMN is used to be prefered for managing local area and especially wide area networks. According to the development of networks in size and types which are using existing and new technologies, TMN standarts are currently being developed and renewed. TMN applications are programmed by using new programming methods and new programming languages and also they are going to be platform- independent programs. These developments will definitely make TMN more preferable network management method in the future. IX