FTTx ve İstanbul'daki eve kadar fiber(FTTH) proje uygulamalarının network analizi
Network analysis of FTTx and fiber to the home/FTTH project applications in İstanbul
- Tez No: 786357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilgileri kısa sürede güvenli olarak uzak mesafelere iletmeleri hasebiyle tercih edilen fiber optik erişim şebekesi mimarisinin popülerliği gittikçe artmaktadır. Ülkemizde fiber altyapının yaygınlaştırılması ve gelişimi bakımından çalışmalar özenle sürdürülmektedir. Temel ihtiyaçlardan biri haline gelen fiber teknolojiler kullanıcıların esneklik, güvenlik, yüksek bant genişliği, hız ve daha geniş kapsama özellikleri sunmaktadır. Dünyada veri iletimi için yaygın olarak tercih edilen ve bakır teknolojisinin yerini alan fiber altyapının gün geçtikçe kullanımı artmaktadır. Dolayıyla sunmuş olduğum tez çalışmasında çeşitli parametreler kullanarak yapılan karşılaştırmada bu durumun önemi de vurgulanmıştır. Sunulan tezde GPON'un genel performansı, FTTC şebekesinin genel performansı, aralarındaki network analizi ve maliyet analizi detaylı olarak yapılmıştır. Analiz yapılırken Ümraniye İlçesi Tantavi Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:63 adresinde bulunan bir site FTTC ve FTTH olarak şebekelendirilmiştir. FTTC ve FTTH mimarideki santral ve son kullanıcıya kadar tüm parametreler incelenerek analiz edilmiştir. Tezde sunulan parametreler analiz edilirken matematiksel modelleme yapılmış sonrasında sahada birebir fiziksel olarak ölçümler yapılmıştır. Matematiksel hesaplama ve fiziksel ölçümlerin %100'e yakın örtüştüğü tespit edilmiştir. Ağların sağlayabileceği bit hızları çeşitli ölçümleme metotlarıyla ölçülmüştür. Ölçümde aynı binada bulunan FTTC şebekeden çalışan 8842320109 hizmet numaralı VDSL abonesi ile 1794717419 hizmet numaralı GPON abonesi karşılaştırılmıştır. FTTC şebekeden beslenen kullanıcının hız kapasitesi 41212 Kbps iken FTTH şebekeden beslenen kullanıcımın hız kapasitesi 1GB'dır. 1 Gbps kapasiteyi servis sağlayıcı sınırlandırmaktadır. İki şebekedeki hız parametresi karşılaştırması sonucunda FTTH, FTTC'ye göre 24 kat daha hızlıdır. Aynı adresteki FTTC şebeke ve FTTH şebeke yatırım maliyeti(CAPEX) olarak da karşılaştırılmıştır. Kıyaslamayı standartlaştırmak amacıyla işçilik kalemleri her iki mimaride de Türk Telekomünikasyon A.Ş. 2022 global ihale yönetim maliyet kalemlerinden alınmıştır. Aynı sitenin FTTH şebekesi için 120K, FTTC şebekesi için 239K olarak bulunmuştur. FTTC mimarisinin yatırım maliyeti(CAPEX) FTTH'e oranla 2 katındadır.
Özet (Çeviri)
The popularity of fiber optic access network architecture is increasing due to the fact that they transmit information securely over long distances in a short time. Efforts are being made to expand and develop the fiber infrastructure in our country. Fiber technologies, which have become one of the basic needs, offer users flexibility, security, high bandwidth, speed and wider coverage features. The use of fiber infrastructure, which is widely preferred for data transmission in the world and replaces copper technology, is increasing day by day. Therefore, in the comparison made using various parameters in the thesis I have presented, the importance of this situation has also been emphasized. In the thesis, the overall performance of the GPON, the overall performance of the FTTC network, the network analysis and the cost analysis among them are made in detail. During the analysis, a site located at Tantavi Neighborhood Fevzi Çakmak Street No:63 was manufactured as FTTC and FTTH. All parameters from the plant to the end user were analyzed and analyzed for FTTC and FTTH. While analyzing the parameters presented in the thesis, mathematical modeling was made and then physical measurements were made in the field. It was determined that the mathematical calculations and physical measurements overlapped to an average of 100%. The bit rates that networks can provide have been measured by various measurement methods. In the measurement, VDSL subscriber with service number 8842320109 and GPON subscriber with service number 1794717419 working from the FTTC network in the same building were compared. While the speed capacity of the user fed from the FTTC network is 41212 Kbps, the speed capacity of the user fed from the FTTH network is 1GB. 1 Gbps capacity is limited by the service provider. As a result of the speed parameter comparison in the two networks, FTTH is 24 times faster than FTTC. FTTC and FTTH investment cost (CAPEX) at the same address were compared. In order to standardize the comparison, labor items were taken from Turkish Telecom 2022 global tender management cost items in both architectures. It was found to be 120K for the FTTH network of the same site and 239K for the FTTC network. The investment cost (CAPEX) of FTTC architecture is 2 times compared to FTTH.