Silica gel supported atom transfer radical polimerization of methyl metacrylate in the presence of oxygen and sodium pehenoxide
Metil metakrilat'ın oksijen ve sodyom fenoksid varlığında silika jel destekli atom transfer radikal polimerizasyonu
  1. Tez No: 142920
  2. Yazar: TUĞBA ALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
METILMETAKRILATIN OKSİJEN VE SODYUM FENOKSIT VARLIĞINDA, SİLİKAJEL DESTEKLİ ATOM TRANSFER RADİKAL POLYMERİZASYONU ÖZET Son yıllarda vinil monomerlerinin kontrollü polimerizasyonu, iyi tanımlanmış, dar molekül ağırlığı dağılımına sahip polimerlerin sentezi açısından büyük ilgi görmektedir. Bunların içinde, atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP), en sık kullanılan yaşayan serbest radikal polimerizasyon metodudur. Ancak, ATRP'nin su ve diğer protonik maddelerden etkilenmemesi gibi avantajlarının yanında dezavantajları da mevcuttur. Bunlar yüksek konsantrasyonda katelizör gereksinimi ve bu katelizörün proses sonrası ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Labratuvar ortamında uygulanan yöntemler, hem zaman kaybı açısından hem de ekonomik olarak endüstriyel kullanıma uygun olmamaktadır.Bu soruna çözüm olarak katalizörün, reaksiyon ortamında tekrar kullanılabilecek bir katı üzerine sabitlenerek sonraki polimerizasyonlarda tekrar kullanılabilmesi düşünülebilir. Ayrıca ATRP, radikal karakterinden dolayı serbest radikaller ortamda istenmez. Bu nedenle ATRP, genellikle oksijensiz ortamda gerçakleştirilmektedir. Ancak yapılan çalışmalar, fenolik bileşiklerin, ATRP'nin sabit miktarda oksijen içeren ortamda, reaksiyon hızını arttırdığını göstermiştir. Bu çalışmada, metil metakrilatın, silikajel destekli CuCl-PMDETA kompleksi katelizör olarak kullanılarak, sodyum fenoksit ve belirli miktarda oksijen içeren ortamda atom transfer radikal polimerizasyonu incelenmiş ve reaksiyonun aynı katelizör ile tekrarlanması halinde, katelizörün aktivitesi ve reaksiyon kinetiği incelenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
SILICA GEL SUPPORTED ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION OF METHYLMETHACRYLATE, IN THE PRESENCE OF OXYGEN AND SODIUM PHENOXIDE SUMMARY Recently, controlled polymerization of vinylic monomers has been of considerable interest for the synthesis of well-defined narrow polydispersity polymers. Among them, atom transfer radical polymerization (ATRP) is one of the most widely used living free radical polymerization method for the polymerization of various types of vinylic monomers. However, against advantages of ATRP; such as its great tolerance to water and other protonic species, it also has some disadvantages such as high catalyst concentration needed and the removal of catalyst after the polymerization. This is not only costly and waste of time for commercial production of polymers. One of the solutions to this problem is to immobilize the catalyst onto a solid that can be recycled. Also, due to the radical nature of ATRP, the propagating radicals are inhibited by the free radical scavengers such as galvinoxy or diphenylpicrylhydrazyl (DPPH). Phenolic compounds are also free radical scavengers in radical polymerizations. However, studies on the mechanism of ATRP proved that, by using phenolic compounds, ATRP can be accomplished in the presence of certain amount of oxyfbn. In this study, living polymerization of MMA, using silica gel supported CuCl-PMDETA complex, in the presence of PhONa and definite amount of oxygen was developed. The supported catalysts were recycled; kinetics of the reaction and the activity of the recyled catalyst were investigated.