Betonarme yapıların lif takviyeli polimerler (FRP) ile onarımı ve güçlandirilmesi
Repair and stregthening of reinforced concrete structures with fiber reinforced polymer (FRP)
  1. Tez No: 142919
  2. Yazar: AYDIN RIZA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
BETONARME YAPILARIN LİF TAKVİYELİ POLİMERLER (FRP) İLE ONARIMI VE GÜÇLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmada lif takviyeli polimerler (FRP) hakkında genel bilgiler verilip tanıtımı yapılmış, inşaat mühendisliğindeki kullanımı incelenmiştir. Konu ile ilgili yapılan çeşitli araştırma sonuçlarına yer verilmiş ve hesap esasları örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca malzemenin sahada nasıl uygulanacağı hakkında bir kılavuz teşkil edilmiştir. Ülkemizdeki uygulama seyrekliğinden dolayı yurtdışında uygulanmış somut örneklerle kullanımının yaygınlığı ispatlanmak istenmiştir. İlk dört bölümde lif takviyeli polimer kompozitlerini oluşturan malzemeler (lif ve yapıştırıcı) hakkında bilgiler verilip, yapım aşaması anlatılmıştır. Beşinci bölümde mühendislik hesaplarda göz önünde bulundurulması gereken kompozitin davranışı üzerine birçok araştırmacı tarafından yapılmış çeşitli araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Altıncı bölümde lif takviyeli polimer kompozitlerin eksenel yük taşıma kapasitesi ile eğilme ve kayma dayanımına katkısı formüllerle ifade edilmiş ve açıklayıcı örneklerle pekiştirilmiştir. Yedinci bölümde malzemenin işçiliği ve montajı ile ilgili bilgiler verilmiş, bu sayede montaj esnasmda uyulması gereken işlemler uygulamalara kolaylık sağlaması açısından tariflenmiştir. Sekizinci bölümde bu takviye malzemesinin yurtdışında hangi sebeplerle tercih edildiğine ve nerelerde kullanıldığına dair somut örnekler verilmiştir. Böylece yapıda herhangi bir problemle karşılaşıldığında ne tür çözümler uygulanabileceğine emsal teşkil etmesi sağlanmıştır. Dokuzuncu ve son bölümde de güçlendirmede kullanılan diğer bir malzeme olan çelik ile FRP'nin üstünlükleri ve sakıncaları karşılaştırmalı olarak anlatılıp, sonuca bağlanmıştır. XV
Özet (Çeviri)
REPAIR AND STREGTHENING OF REINFORCED CONCRETE STRUCTURES WITH FIBER REINFORCED POLYMER (FRP) SUMMARY In this study, fiber reinforced polymer (FRP) has been introduced and examined for in civil engineering usage. Many experimental resultants which is related with this topic have been collected and ncalculations have been illustrated. In the first four chapters, the materials (such as fiber and adhesive) which are consisted fiber reinforced polymer have been explained detailly and expressed the producing progresses which is called pultrusion. In the fifth chapter, there are experimental resultants which are made for learning the behaviour of the fiber reinforced polymer composites under various configurations. In the sixth chapter, the contribution of externally bonded fiber reinforced polymer to improve load capacity and to increase both shear and flexural strengthening have been formulized and illustrated. In the seventh chapter, some helpful informations have been given about installation and workmanship of fiber reinforced polymer composites. In the eigth chapter, there are some current samples from all over the world which may help us to understand why fiber reinforced polymer is chosen and how it is used as a reinforcement material. In the last chapter, the advantages and disadvantages of fiber reinforced polymer and steel have been compared and come to a conclusion. xvi