Determining the pulp structured lipidious components of the recycled carboard production
- Tez No: 142927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK TÜTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
GERİ DÖNÜŞÜMLÜ KARTON ÜRETİMİNDE HAMUR YAPISINDAKİ LİPİDLİ BİLEŞENLERİN BELİRLENMESİ ÖZET İnsan yaşamındaki vazgeçilmez ürünlerden olan ve pek çok alanda yaygın olarak kullanılan kağıdın; günümüzde kullanım oram, bir ülkenin gelişmişlik seviyesini belirleyen ölçütlerden biri olarak kabul edilmektedir. Kağıdın temel hammaddesinin ağaç olması, teknolojik kirliliğin önemli boyutlara ulaşması ve çevre faktörünün büyük önem kazanması gibi sebepler, kağıt-karton üretim sektörlerini oldukça zor durumda bırakmıştır. Bu nedenden dolayı kağıt- karton üretiminde kullanılması gereken en ekonomik kaynak atık kağıtlardır. Karton üretimi sırasında atık kağıtların kullammmdaki en büyük sorun; geri dönüşüm sırasında, sorun yaratan ağaç ekstraktlanndaki triaçilgliserol, reçine ve yağ asidleri bileşimlerini içermeleridir. Bu çalışmada karton üretiminde ham madde olarak atık kağıtların kullanıldığı Kartonsan A.Ş. firmasından temin edilen kağıt hamuru örneklerinin lipidli bileşenleri belirlenmiştir. Kartonsan A.Ş firmasında üretilen karton dört ana hattan meydana gelmektedir. Yapılan çalışmada kartonun üst katını oluşturan Üst Kat Pulper örneğinin diğer katlardan daha fazla oranda serbest yağ ve reçine asitleri içerdiği saptanmıştır. En kirli atık kağıtların kullanıldığı ve üretim sırasında problem yaratan Alt ve Orta Kat Pulper örneklerinde ise yağ ve reçine asit değerleri % 10 civannda olup sterol ve diğer sabunlaşmayan madde miktarları % 70 olarak belirlenmiştir. Gaz Kromatografisi analizlerinde bütün kağıt hamuru örneklerinin serbest yağ asidi içeriklerinde palmitik ve stearik asit yüzdelerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE PULP STRUCTURED LIPIDIOUS COMPONENTS OF THE RECYCLED CARDBOARD PRODUCTION SUMMARY Paper is one of the most important products in the human life and it has a wide usage area. Its rate of usage is one of the criterions showing one population's development level. Forests are the main raw material of the paper but on the other hand technological pollution has been inceasing rapidly in the latest years. So environmentally friendly actions become more important and this puts the paper production industry in a very hard situation. As a result, the most economic source for the paper production should be the waste paper sources. In the paper production, the main problem of using waste paper is that they contain triacilgliserol, resin and fatty acid compounds which exist in the wood extracts causing trouble. Pulp samples are obtained from Kartonsan Inc. firm which use waste papers as raw material in the paper production. In this study, lipidious components of these samples are determined. Cardboard, production of the Kartonsan Inc., consists of four main lines. In the study, it is determined that the upper layer pulper sample, which forms the upper layer of the cardboard, includes high amount of free fatty and recin acids more than the other layers. In the bottom and middle layer pulper samples, the most soiled waste papers are used. Due to this reason they cause problems during production. In these layers the fatty and resin acid vlues are about %10, while sterol and the other unsaponifiable substance amounts are %70. For all the pulp samples, analyzed by Gas Chromato graph, it's determined that the percentages of palmitic and stearic acid are high. vm