Üçüncü kuşak akım taşıyıcılar ve uygulamaları
Third generation current conveyors and applications
- Tez No: 142931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAİT TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÜÇÜNCÜ KUŞAK AKIM TAŞIYICILAR VE UYGULAMALARI ÖZET Bu çalışmada, 1995 yılında A. Fabre tarafından yayınlanan bir makale ile tanıtılan üçüncü kuşak akım taşıyıcı elemanı incelenmiş ve yüksek başanmlı üçüncü kuşak akım taşıyıcı devreleri tasarlanmıştır. Tasarlanan geliştirilmiş üçüncü kuşak CMOS akım taşıyıcı devreler ile alçak geçiren, yüksek geçiren ve tüm geçiren filtre tasarımları yapılmıştır. İkinci bölümde, önce genel olarak çeşitli akım aynalan,birinci kuşak, ikinci kuşak ve geleneksel üçüncü kuşak CMOS akım taşıyıcılar hakkında genel bilgi verildi. Geleneksel üçüncü kuşak akım taşıyıcı simülasyonu SPICE programı yardımı ile yapıldı. Bu simülasyon sonuçlan AC ve DC karakteristiklerinin incelenmesinde kullanıldı. Bölümün sonunda ise ikinci kuşak akım taşıyıcı yapılan kullanılarak gerçekleştirilmiş olan bir üçüncü kuşak akım taşıyıcı gerçekleştirildi. Üçüncü bölümde, geleneksel üçüncü kuşak akım taşıyıcı devresinden yola çıkılarak beş adet yeni iyileştirilmiş CMOS üçüncü kuşak akım taşıyıcı devresi gerçekleştirildi. Bu bölümde gerçekleştirilen üçüncü kuşak akım taşıyıcılar ikinci bölümde incelenen akım aynalan kullanılarak tasarlanmıştır. Daha sonra SPICE programı yardımı ile AC ve DC karakteristikleri ve frekans cevaplan simülasyon sonuçlan incelendi. İyileştirilmiş üçüncü kuşak akım taşıyıcı devreleri geleneksel üçüncü kuşak akım taşıyıcı devresi ile karşılaştınldı. Aynca bu üçüncü kuşak CMOS akım taşıyıcı devreleri kendi aralarında da AC ve DC performanslan karakteristikleri ve frekans cevaplan açısından da karşılaştınldı. Dördüncü bölümde, tek kaskod üçüncü kuşak akım taşıyıcı kullanılarak alçak geçiren, yüksek geçiren ve tüm geçiren filtre uygulamalan yapıldı. Alçak geçiren ve yüksek geçiren filtre simülasyonlan SPICE programı yardımı ile test edildi. Önerilen filtre devrelerinin frekans grafikleri incelendi. Son bölümde ise bu çalışmanın neden önem taşıdığı ve tasarlanan yeni üçüncü kuşak akım taşıyıcılann literatürdeki yerinden ve uygulamalanndan bahsedildi. xı
Özet (Çeviri)
THIRD GENERATION CURRENT CONVEYORS AND APPLICATIONS SUMMARY In this thesis, a new third generation current conveyor which is proposed by A. Fabre in 1995 is investigated, and high performance third generation current conveyors are designed. Then low pass, high pass and all pass filters are designed using single high performance third generation current conveyors. In the second section, general information is given about current mirrors, first generation and second generation CMOS current conveyors. Then the traditional third generation current conveyor is investigated. AC and DC characteristics of the traditional CMOS third generation current conveyor are investigated by using SPICE simulation program. At the end of this section, the new third generation current conveyor is realized using two second generation current conveyors. In the third section, five new high performance CMOS third generation current conveyors are designed based on the structure of the traditional third generation current conveyor. The third generation current conveyors which are investigated in this section are designed by the current mirrors given in section two. Then AC, DC characteristics and frequency response of the proposed third generation current conveyors are investigated. The proposed high performance third generation current conveyors are compared with the traditional third generation current conveyor. Moreover the proposed high performance third generation current conveyors are compared from AC and DC performance point of view with each other. In the fourth section, low pass, high pass and all pass filters are designed by using single c ascade high p erformance third generation current conveyor. Low p ass and high pass filters are tested using SPICE simulation program. Frequency responses of the proposed filters are investigated. In the last section, the main advantages and importance of the proposed third generation current conveyors and their application in scientific literature is discussed. xn