Yeme içme mekanlarının aydınlatılmasında dört köşe yönteminin uygulanabilirliği
The Applicability of the four corner philosophy to the lighting of eating and drinking spaces
  1. Tez No: 142930
  2. Yazar: EBRU ERSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPİN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Çevre Kontrolü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET YEME İÇME MEKANLARININ AYDINLATILMASINDA DÖRT KÖŞE YÖNTEMİ'NİN UYGULANABİLİRLİĞİ Aydınlatma, yeme içme mekanlarında, beklenen atmosferin oluşturulmasında en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Aydınlatmayla desteklenen atmosfer, mekamn algılanışı, mekanın hedef kitlesi, mekanda geçirilecek süre gibi konularda önemli ölçüde belirleyici nitelik taşımaktadır. Yeme içme mekanlarında, yiyeceğin hedef tüketiciye sunulması, mağazalarda herhangi bir ürünün satışa sunulmasıyla benzer özellikler göstermektedir. Yiyecekte de diğer satış ürünlerinde yapılan planlama ve organizasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Yeme içme mekanları ile mağazalar arasındaki benzerlikler, mimari tasarım ve aydınlatma tasarımında da gözlenmektedir. Bu nedenle, yeme içme mekanları mağaza konsepti içinde incelenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yeme içme mekanlarının aydınlatılmasına ilişkin temel bilgilere dayanarak, mağaza aydınlatması ile paralelliklerin belirlenmesi ve bu bilgiler ışığında, mağaza aydınlatması için geliştirilen Dört Köşe Yöntemi'nin, yeme içme mekanları aydınlatmasına uygulanabilirliğinin irdelenmesidir. Belirtilen amaca yönelik olarak çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, yöntemi, kapsamı ve sınırları açıklanmaktadır. İkinci bölümde, yeme içme mekanlarını oluşturan bileşenler incelenmektedir. Dış alanlar, giriş alam, yemek salonu, mutfak ve yardımcı birimlerin taşıması gereken nitelikler tanımlanarak, bu birimlerin mekan organizasyonundaki yeri açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, görsel konfor koşullan ile ilgili genel bilgiler verilmekte, buna bağlı olarak, yeme içme mekanlarını oluşturan birimlerin sağlaması gereken fizyolojik ve psikolojik konfor koşullan anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde, Philips tarafından mağazalar için geliştirilmiş olan Dört Köşe Yöntemi tanıtılmaktadır. Beşinci bölümde, yeme içme mekanlanmn aydınlatma taşanını genel kriterlerinin, Dört Köşe Yöntemi'ndeki mevcut diyagramlara uygulanabilirliği irdelenmektedir. Altıncı bölümde, çalışmanın sonuçlan yer almaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE APPLICABILITY OF THE FOUR CORNER PHILOSOPHY TO THE LIGHTING OF EATING AND DRINKING SPACES In eating and drinking spaces, lighting is one of the most important factors to set the necessary atmosphere. Supported by lighting, this atmosphere has a distinctive mark in perceiving the space, identifying the target clients of the place and the amount of time to be spent in that place. In eating and drinking spaces, the presentation of foods to target clients has similarities with the presentation of any good in shops. There is a need of planning and organisation in foods as in other sales goods. The similarities between eating and drinking spaces and shops can also be seen in arhitectural design and lighting design. As a result, eating and drinking spaces can be analysed under shopping area concept. The purpose of this study is, by being based on the basic knowledge about lighting of eating and drinking spaces, to identify the parallelism with shop lighting; and to discuss the applicability of the Four Corner Philosophy developed for shop lighting to eating and drinking spaces. The study consists of 6 chapters. hi chapter 1, the purpose, the method and the comprehension of the study is explained. In chapter 2, the components which gives form to eating and drinking spaces are examined. By describing the exterior, entrance, dining room, kitchen and supplementary areas; the location of these units is explained. In chapter 3, the basic information about visual comfort conditions is given, and the physiological and psychological comfort conditions are explained which should be provided in the component of the eating and drinking spaces. In chapter 4, the Four Corner Philosophy developed for shops by Phillips is explained. In chapter 5, the applicability of the general criteria of lighting design in eating and drinking spaces to the existing diagrams in the Four Corner Philosophy is considered. In chapter 6, the conclusion of the study is given.