Kilikya Bölgesi'nin güncel depremselliği ve gerilme analizi
Recent seismicity and stress analaysis of the Cilician Region
- Tez No: 142944
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Klikya Bölgesi Anadolu'nun güneyinde yer alır ve İskenderun Körfezini çevreleyen, Türkiye'nin en önemli yapısal unsurlarını bünyesinde barındıran karmaşık tektonik rejime sahip bir bölgedir. Bu bölgenin karmaşık bir tektonizmaya sahip olmasının nedeni Afrika, Anadolu ve Arabistan levhalarının etMleşiminin en fazla olduğu kesimde yer almasıdır. Bu üç levha Klikya Bölgesi'nin doğusunda Maraş civarında üçlü eklem oluştururlar. Bu üçlü eklem oluşumu nedeniyle bölgede çok genç tektonik yapılar ve süreksizlikler yer almaktadır. Bu levhaların birbirlerine göre olan hareketleri Ölü Deniz Fayı ve Doğu Anadolu Fayı tarafından karşılanır. Bu faylarm birbirleri ile birleşip birleşmediği, eğer birleşiyorlarsa nerede birleştikleri ve Doğu Anadolu Fayı'nın Klikya Bölgesi içerisindeki devamı bugün hala tartışılmaktadır. Bu tez çalışmasında böyle karmaşık bir tektonizmaya sahip olan Klikya Bölgesi'nin depremselliği ve bölgeyi etkisi altında tutan gerilme tensörleri incelenmiştir. Bu inceleme sırasında TÜBİTAK-MAM Yer ve Deniz Bilimleri Araştırma Enstitüsü'nün bölgede 1993 yılında kurmaya başladığı ve günümüzde hala işletilmekte olan sayısal sismik ağ tarafından 1999 ile 2001 yılının ilk 6 ayı içerisinde kaydedilmiş olan depremler kullanılmıştır. Öncelikle bu depremlerin ilk okumaları yapıldıktan sonra en az 3 istasyon tarafından kaydedilen yakın depremlerin lokasyonlan ve oluş zamanlan belirlenmiştir. Bu işlem için HYPOCENTER programı kullanılmış, bölgenin hız yapısı ise daha önce yapılmış olan çalışmalardan alınmıştır ve yaklaşık 390 adet depreme ait parametreler hesaplanmıştır. Bu işlemden sonra en az 6 istasyonda P dalgasının ilk hareket yönü belirlenmiş olan depremlerin verileri FPFIT programı kullanılarak incelenmiş ve 60 adet depremin odak mekanizması çözümü belirlenmiştir. Odak mekanizması çözümleri ile gerilme tensörünü eş zamanlı olarak çözen algoritma kullanılarak bu bölgeye ait gerilme tensörleri belirlenmiştir. Tüm bu çalışmalar sonunda bölgede sol yanal atım bileşeni baskın olan ve az miktarda normal bileşene sahip bir tektonizmanın hakim olduğunu söylenebilir. Özellikle bölgenin genelinde meydana gelen depremlerin odak mekanizması çözümlerine bakıldığında, bu çözümlerin büyük kısmı bu tektonizmayı doğrulamaktadır. Ancak özellikle Düziçi ve Andırın civarım kapsayan bölgede meydana gelen depremlerin odak mekanizması çözümlerinde normal bileşenin hakim olduğu görülmektedir. Adana civarında meydana gelen depremler genellikle 1998 Adana Ceyhan depreminin de meydana geldiği Göksu Fay Zonu'nu üzerinde graplaşmaktadırlar. Tüm bölgeyi kapsayacak şekilde hesaplanan gerilme tensörü de bölgenin normal bileşeni de olan ancak hakim olarak sol yanal hareket özelliği gösteren tektonizmanın etkisi altında kaldığını doğrulamaktadır. Tüm bölge için hesaplanan gerilmetensörününde 02 yaklaşık olarak düşeye yakındır, aı kuzey-güney doğrultulu sıkışmayı ve 0-3 ise yaklaşık doğu-batı yönlü gerilmeyi temsil etmektedir. Eğer bölgenin genel tektoniği göz önüne alınırsa, Anadolu'nun Avrasya ile Arabistan ve Afrika levhaları arasında sıkışması sonucunda Doğu Anadolu Fayı boyunca yaptığı sol yanal atımlı kaçma hareketi hesaplanan gerilme tensörü ile birebir uyumludur.
Özet (Çeviri)
Cilician Region, covering the Gulf of iskenderun, in Southen Anatolia,has a complex tectonic regime, including some of the most important structural units of Turkey. The reason for the complex tectonism, is its location where African, Anatolian and Arabian plates collide. These three plates form a triple junction near Maras, south of the Cilician Region. Because of the existence of the triple junction near the region, there are many neo-tectonic structures and discontinuities. The relative motion between these plates is taken up by the Dead Sea Fault and the East Anatolian Fault. The meeting of these faults and the locations and continuity of East Anatolian Fault in the Cilician Region are still being debated. In this thesis, the seismicity and the stress axis of the Cilician Region have been investigated. During this investigation, earthquakes that have been recorded during 1999 and the first half of 2001 by a digital seismic network installed by TUBITAK- MAM Earth Sciences Research Institute in 1993 have been used. The locations and the origin times are determined for events recorded by at least three stations. The results of the previous studies have been used for the velocity structure of the region. In this study, sixty earthquakes, which have at least six P wave polarities, have been investigated using FPFIT program for the determination of the fault plane solutions. After determining the fault plane solutions, stress tensor of the region was calculated. Stress tensor analysis indicates that an active tectonism having a major left lateral component and a minor normal component is dominant in the region. Based on the fault plane solutions of the majority of the earthquakes, confirm this tectonism. But, in the vicinity of Düziçi-Andırın regions, normal component becomes more dominant than left lateral component in fault plane solutions of the earthquakes. The earthquakes that occurred in the vicinity of Adana were generally grouped near Goksu Fault Zone where 1998 Adana Ceyhan earthquake occurred. Stress tensor calculated for the entire region, confirms the active tectonics with a minor normal component and a dominant left lateral component. According to calculated stress tensor solutions, 02 is nearly vertical, o\ represents compression that is in north-south direction and 03 represents tension that is nearly east-west direction. Considering general compressional tectonism of the region, between the Eurasian, African and Arabian plates, westward motion of Anatolia along the East Anatolian Fault agrees with the results of the calculated stress tensor.